„Hogyan változtatta meg Magyarországot Orbán hatalmának évtizede” címmel közölt terjedelmes összeállítást a napokban a Financial Times. A brit üzleti lap cikkének tetemes részében az NGO-közegből és a balliberális oldalról válogatták az alanyokat: hosszan nyilatkozott Szekeres Zsolt, a Magyar Helsinki Bizottság menekültügyi munkacsoportjának tagja, majd megszólalt Bíró-Nagy András, a Policy Solutions igazgatója és Krekó Péter, a Political Capital igazgatója is. Néhány mondat erejéig azért Békés Márton, a Terror Háza Múzeum kutatási igazgatója, valamint Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár is felbukkant a cikkben, amely egy családpolitikáról szóló kitérő után visszakanyarodott a migrációra és az NGO-k sérelmeire – írja a Magyar Hírlap.
A csütörtökön megjelent cikk súlyozása, hangvétele és alanyválasztása cseppet sem szokatlan a Financial Times esetében, az államtitkárra szánt nyúlfarknyi rész azonban meglepő annak fényében, hogy az államtitkár május 8-án a Facebook-oldalán azt írta: több, mint negyven percet beszélgetett a brit lap újságírójával, Valerie Hopkinsszal telefonon a magyar családpolitikáról. Megjegyezte: bízik benne, hogy ebből minél több meg is jelenik majd. Ehhez képest az anyagból egyáltalán nem derül ki, hogy Novák Katalin nyilatkozott nekik; csupán néhány tényt idéztek tőle a házasságok és válások számának, valamint a termékenységi rátának a kedvező alakulásáról, amelyek egyébként is elérhetők a KSH vagy az Eurostat weboldalán.
Novák Katalin a lapnak elmondta: szívesen áll rendelkezésre bármikor a külföldi sajtó számára, hogy elmondja, miért dolgoznak, hogyan segítik a családokat, de ez az elfogult, kontextusba helyezett megközelítés nagyon helytelen. Az államtitkár jó hangulatú beszélgetést folytatott egy érdeklődőnek tűnő újságíróval. Novák Katalin elmondta egyebek mellett, hogy a magyar családpolitika két fő célja a kedvezőtlen demográfiai tendenciák megfordítása és a családok támogatása. Lehetővé akarják tenni, hogy a fiatal párok annyi gyereket vállaljanak, amennyit szeretnének, ne legyenek előttük anyagi akadályok. Hangsúlyozta: az állam a GDP 4,6 százalékát költi a családok támogatására.
Az államtitkár részletesen ismertette a vonatkozó intézkedéseket, benne többek között a családbarát adópolitikával, a babaváró hitellel, az otthonteremtés támogatásával és a bölcsődei kapacitások bővítésével. Az újságíró által idézett kritikákra reagálva elmondta: a kormány senkinek sem írja elő, hogyan élje az életét, vállaljon-e gyereket – ezek a személyes döntések azonban hatással vannak a társadalomra. Hangsúlyozta: nem diszkriminálják azokat, akik nem vállalnak gyereket, hanem támogatják azokat, akik igen. Novák Katalin azt is kiemelte, hogy nem kényszerítik a nőket arra, hogy válasszanak a család és a karrier között, hanem igyekeznek minden támogatást megadni ahhoz, hogy sikeresen tudják összehangolni azokat.
Forrás: Magyar Hírlap; Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS