A magyar kormány példátlan koncentrációt hajtott végre a médiapiacon, elnémítja és kivérezteti a kritikus sajtót, ezáltal a sajtószabadság rendszerszintű lebontását hajtja végre – harsogja a mai Népszavában Halmai Katalin brüsszeli tudósító, többek között a saját maga által vezetett brüsszeli médiaszervezet, illetve két másik kollégája, Horváth Gábor és Hargitai Miklós (fel)jelentésére hivatkozva. Kissé aláássa ezen állítások hitelességét, hogy az ominózus cikket a kormány és állami cégek három hirdetése fonja gyűrűbe a baloldali lap online kiadásában.
Magyarországon nem a bal- és a jobboldali média között húzódik a törésvonal, hanem a kormánypárti és a kormánykritikus sajtó között. A megmaradt független bal- és jobboldali sajtótermékek egyaránt célpontjai a kormányzati lejáratókampányoknak. Az állam milliárdokat költ a saját médiájára, az ellenzéki orgánumokat pedig kivérezteti. Utóbbiak állandó fenyegetettségben dolgoznak és befolyásuk jórészt a fővárosra korlátozódik
– áll hat, konkrétan nem megnevezett nemzetközi újságírószervezet jelentésében, amely a Népszava tudósítása szerint a Soros György hálózata által fenntartott Riporterek Határok Nélkül nevű szervezet irányításával készült egy olyan budapesti látogatás után, ahol a tudósítás szerint az adatközlők Horváth Gábor, a Népszava külpolitikai rovatvezetője és Hargitai Miklós, a Népszava szerkesztője, az egykori KGB-fiókszervezet Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) elnöke voltak.
Bár a tudósító, Halmai Katalin nem köti az olvasó orrára, de nyilvánvaló, hogy a hat ítélkező szervezet sorában ott áll a Brüsszelbe akkreditált újságírókat tömörítő “Nemzetközi Sajtószövetség” nevű társaság is, amelynek elnöki posztjára idén éppen a kiérdemesült káder Halmai Katalint választották meg.
A Népszava a jelentésre hivatkozva azt is írja:
a hat nemzetközi médiaszervezet képviselőinek több független újságíró arról számolt be, hogy olyan összehangolt cenzúra és a tartalom-ellenőrzés zajlik Magyarországon, amelyre a kommunista rezsim bukása óta nem volt példa. A tényfeltárók szerint Orbánék szándékosan úgy alakították ki a médiarendszert, hogy elkerülhessék a számonkérést. Ez azonban nem adhat felmentést az Európai Uniónak, amely képtelen volt megakadályozni, hogy egy tagállama nyíltan kiiktassa a médiát, mint a demokrácia egyik elemét. A tétlenség odavezetett, hogy a Fidesz-kormány exportálta illiberális modelljét Közép- és Kelet-Európába.
A Népszavában a Soros-féle Riporterek Határok Nélkül brüsszeli irodavezetője, Julie Majerczak a magyarországi látogatásról kifejti:
a látottak és hallottak tökéletesen igazolják a Magyarországgal szemben elindított 7. cikkelyes eljárás jogosságát. Ennek keretében legközelebb december 10-ikén tartanak Brüsszelben meghallgatást a magyarországi helyzetről az EU-ügyi miniszterek.
Halmai egyébként a “weyerbélázás” fekete öves mestere, akinek az Orbán-kormánnyal szembeni, az újságíráson messze túlmutató etikátlan áskálódását már többször is tetten értük, például ebben a cikkben. A Riporterek Határok Nélkül nevű lerakatról is többször írtunk már: A hálózat című rovatunkban például éppen ennél a szervezetnél találtuk meg a szovjet kommunista szolgálatok és a Soros-hálózat kapcsolódási pontjait.
Megrendelésekkel kínozzák az ellenzéki médiát
A Népszava írásának szürrealitását azonban az adja, hogy miközben az ellenzéki sajtó kivéreztetéséről írnak, a cikk körül a Magyar Villamos Művek két hirdetése, továbbá az Emberi Erőforrások Minisztériumának reklámja látható a kormány családvédelmi akciótervéről és intézkedéseiről. És még csak nem is arról van szó, hogy már Bástya elvtárs is áruló, azaz, hogy a Népszava valójában nem is ellenzéki napilap. Ellenkezőleg: az Orbán-kormány konzekvensen hirdet a baloldali, ellenzéki olvasóknak is, többek között az Index, a Népszava felületein, vagy akár az ATV és az RTL Klub képernyőjén. Ellentétben a Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai-kormánnyal, amely egyetlen fillért sem volt hajlandó költeni az akkori ellenzéki médiumokban, így a Hír TV-n vagy a Magyar Nemzetben.
A weyerbélázás olyan a magyar haladó újságíróknak, mint Winnetounak az ezüstpuska. Ahol az egyik megjelenik, rögtön lehet számítani a másik érkezésére is; közösen hagynak nyomot a független és objektív újságírás legendáriumában. Weyer Béla, a HVG újságírója volt az első, aki felfedezte, nagyobb hitelt kapnak a szavai, ha mintegy nyugati intelemként írja meg azokat, azaz először külföldi lapokban a magyar jobboldalt befeketítő cikket ír, majd azt tudósítóként idézi vissza magyar lapokban. Mentségére legyen szólva, a rendszerváltoztatást követő zavaros időkben valóban nagyobb tisztelettel kezeltünk mindent, ami nyugati irányból lépte át az államhatárt, mint saját magunkat – legyen az leárazott karácsonyi dísz, primitív ideológia vagy éppen újságírásba csomagolt propaganda az akkori Momentum, az SZDSZ sorvezetőjének betűhíven megfelelve. Ám hiába az ezüstpuska, ami mindig célbatalál a prérin, mostanában egyre többször kerül szar a palacsintába, és a baloldal örök hordozórakétájaként függetlenkedő sajtótermékek időről időre kénytelenek kelletlenül kiegészíteni a cikküket egy apró disclaimerrel: a nyugati lapban megjelent cikket, ami alapján megírtuk, hogy Orbán miatt működésképtelen a papírsárkány szélcsendben, mi írtuk. A Népszava újságíróját, Halmai Katalint viszont különleges anyagból gyúrták. Ő nem retten vissza attól, hogy ma az egyszeri függetlenobjektív skríblernek a keresőprogramok és nyilvános adatok szküllái és kharübdiszei között kell biztonságos kikötőbe vezetni az olvasót, ahol a baloldali pártok várják őket apró zászlókkal. Ő egykedvűen leírja, hogy „Az EU-ban példátlan médiakoncentrációt eredményezett Magyarországon a sajtószabadság rendszerszintű lebontása – áll hat nemzetközi médiaszervezet ma megjelenő jelentésében.” Éppen csak azt felejtette el hozzátenni, hogy a cikk írója, Halmai Katalin a Nemzetközi Sajtószövetség elnöke, és ebben a titulusában beszélgetett el „független újságírókkal”, vagyis azokkal, akik páros napokon kollégái a Népszava című szocialista napilapnál. A magyar sajtóviszonyokat rettenetesnek ábrázóló informátorok ugyanis nem mások voltak, mint Horváth Gábor, a Népszava külpolitikai rovatvezetője és Hargitai Miklós, a Népszava szerkesztője, és nyilvánvalóan ő maga. (Ambrózy)
Ez pedig Kovács Zoltán, a kormány nemzetközi kommunikációért felelős államtitkárának Twitter-válasza a Népszava mai akciójára:
1/2 .@nepszava leaks details from @globalfreemedia report on HU due out later today. Fact: tv outlet w/largest audience, news portal w/largest readership, largest weekly clearly pro-opposition. But reports says: opposition media under constant threat, being muted. What? Also…
— Zoltan Kovacs (@zoltanspox) December 3, 2019
A vezető képen Halmai Katalin látható. Fotó: Halmai Twitter-fiókja
Facebook
Twitter
YouTube
RSS