Miközben a járványügyi helyzet újra súlyosbodik, Velence baloldali polgármestere az egészségügyi szolgáltató ügyvezetőjétől próbál megszabadulni; egyelőre nem tudni, milyen okokból. Már egy hete sincs Ferenc Péternek, a Velencei-tavi Kistérségi Járóbeteg Szakellátó Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetőjének, hogy összehívja azt a taggyűlést, amely felmentené őt a tisztségéből. Amennyiben megteszi, bizonytalan helyzet jöhet létre Velence és még hét térségi település egészségügyi ellátásában. Ha nem, jogi eljárás indulhat ellene.
A szakellátót vezető főorvos annak ellenére került ebbe a helyzetbe, hogy semmilyen szakmai hibát nem követett el, a betegek elégedettek, és a nonprofit cég pozitív mérleggel zárta a 2020-as esztendőt. A kistérségi járóbeteg szakellátó megalapítása 2007-ben kezdődött: ekkor nyílt pályázati lehetőség arra, hogy a törvényi előírásnak megfelelő olyan szakellátó jöjjön létre, amelyet egy közhasznú nonprofit cég tulajdonol. 2008 és 2011 között összesen 23 ilyen intézmény jött létre az országban. A velencei nonprofit kft-ben a velencei önkormányzat mellett kisebb arányban tulajdonosi részt vállalt hét másik település is, a cég élére pedig a klinikai, 14 év megyei tisztifőorvosi és kórházi főigazgatói tapasztalattal rendelkező Ferenc Péter került. Ferenc Péter a Magyar Nemzetnek elmondta: hamar bebizonyosodott, hogy jó döntés volt a szakellátó megalapítása, hiszen a járásból érkező betegek mellé hamarosan távolabbról is ellátogattak ide, az egyre fontosabbá váló térségi egészségügyi intézmény a 110-120 százalékos kihasználtságot érte el. 2018-ban a többletkapacitás kihasználásához forrást nyertek, amivel jól gazdálkodtak, mert 2019-ben már pozitívan zárták a mérleget. Az ügyvezető azt is elárulta, hogy 2017-ben az Állami Számvevőszék (ÁSZ) más egészségügyi intézményekével egyetemben átvizsgálta a cég működését.
Három hibát talált, amelyet korrigáltak, így az ÁSZ végül megfelelőnek minősítette a működést. Ezek után ért meglepetésként a polgármester két idén januárban meghozott határozata, amelyek a cég átvizsgálására irányulnak
– mondta el a lapnak az ügyvezető főorvos. Egyrészt bekérték azokat a dokumentumokat, amelyeket az ÁSZ és a NAV is rendben talált. Másrészt az elmúlt évek belső ellenőrzésének dokumentumait is, de indoklás nélkül. Az elmúlt bő egy hónapban egyre nőtt a feszültség Gerhard Ákos velencei polgármester és Ferenc Péter között; a vitába a polgármesteri kezdeményezés ellen tiltakozva a tulajdoni résszel rendelkező önkormányzatok is beszálltak. Az ügyvezető nem érti, miért kellene elszámolnia, ha egyszer minden rendben van, a polgármesternek pedig nincsenek szakmai érvei. Ráadásul utóbbi már ügyvédi úton is felszólította Ferenc Pétert a dokumentumok átadására, illetve arra, hogy hívja össze a taggyűlést, amely őt felmentené pozíciójából.
Úgy érzem, politikai okai vannak a kezdeményezésnek, és az egész kifejezetten a személyem ellen irányul
– állítja Ferenc Péter. Gerhard Ákos függetlenként indult a választásokon, de az ellenzéki pártok, így például a Momentum támogatásával. Gerhard évek óta folytat Fidesz-ellenes politikát, nekiment a korábbi államtitkár L. Simon Lászlónak is, és előszeretettel lép fel ügyvédekkel, valamint biztonságiakkal, ha úgy érzi, a maga ereje kevés. Ferenc Péternek már csak néhány napja maradt a taggyűlés összehívására az ügyvédi felszólítás értelmében.
Hetvenezer betegről van szó. A pandémia újabb csúcsot ért el. Oltóhely vagyunk, és hétfőtől különleges készültségre kell újra készülnünk. Nem hiszem, hogy ilyen helyzetben bölcs dolog egy vezetőváltás. El kell döntenem, hogy vállalom-e az esetleges pereskedést
– fogalmazott. Ferenc Péter ugyanakkor a 2019-es választásokon fideszes színekben, szakmai programmal indult: mammográfiai rendeléssel és egynapos sebészettel bővítette volna a szakrendelőt.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Gerhard Ákos Facebook-oldala
Facebook
Twitter
YouTube
RSS