A magyar kormány álláspontja szerint az Európai Parlament (EP) belső szabályait tévesen értelmezve figyelmen kívül hagyta a tartózkodó szavazatokat, így valójában nem fogadta el a Sargentini-jelentést – jelentette ki Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a kormány szerdai ülésére utalva, amelynek keretében megtárgyalták a Sargentini-jelentéssel kapcsolatos szavazás által előállt helyzetet. Arról is beszélt, a Fidesz-KDNP Európai Néppártból történő kizárására egyelőre nem érkezett jelzés, a Fidesz-KDNP pedig továbbra is a Néppárt sorait erősítve készül a 2019-es választásokra. Megjegyezte, az Európai Bizottság elnöki tisztének egyik várományosa, a néppárti frakció jelöltje és vezetője, Manfred Weber politikai ambícióit fontosabbnak tartja pártja álláspontjánál is, és annak ellenére szavazta meg a Sargentini-jelentést, hogy az saját bevallása szerint is hemzseg a csúsztatásoktól.
A kormány szerdai ülésén megállapította, hogy a lisszaboni szerződés alapján született döntés szerint érvényes volt a szavazás, ugyanakkor annak eredménye szerint az Európai Parlament nem fogadta el a Sargentini-jelentést, hiszen a szükséges kétharmados többség a 7-es cikkely szerinti eljárás megindításához nem teljesült – hangzott el Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Kovács Zoltán kormányszóvivő csütörtöki sajtótájékoztatóján. Gulyás Gergely kifejtette, az Európai Parlament belső szabályait tévesen értelmezve figyelmen kívül hagyta a tartózkodó szavazatokat, ezzel olyan szituációt teremtett, “mintha a házszabály felülírhatná az alkotmányt”.
Egyetlen következtetés vonható le: többségben vannak a bevándorláspártiak az EP-ben
Gulyás Gergely arról is beszélt, a Sargentini-jelentés jogállamisággal kapcsolatos megállapításai mondvacsinált ürügyek hazánk elítélésére, a lényegi ellentét valójában a bevándorlási politikai törésvonalak mentén húzódik. A jelentéssel kapcsolatos szavazásból szerinte egyetlen következtetés vonható le: a bevándorláspárti erők többségben vannak az Európai Parlamentben. Kitért arra, 2019 májusában EP-választások lesznek, ennek alkalmával az európai választópolgároknak is lehetőségük lesz véleményt nyilvánítani a bevándorlási kérdésekben, ekkor elmozdulás történhet az Unió bevándorlási politikájában is. Hozzátette, ha az Európai Bíróság kimondja a Sargentini-jelentés elfogadásának semmisségét, akkor nem kell tárgyalásokat folytatni a következő lépcsőben az Európa Tanácsban.
Még nem érkezett hadüzetet Magyarország ellen
Portálunk kérdésére a kancelláriaminiszter elmondta, a Sargentini-jelentés általános vitáját követő néppárti egyeztetés részleteiről – zárt ülés lévén – nem lenne elegáns további részleteket megosztania. Ugyanakkor hozzátette, egyértelműen látszik, hogy a néppárti frakció is megosztott, a jelentést megszavazók közül is sok néppárti képviselő ismerte el, hogy a jelentés gyenge, hemzseg a csúsztatásoktól és hazugságoktól. Ugyanakkor, mivel egyes képviselők hazájában a média félretájékoztatásának köszönhetően problémás a Fidesz-KDNP politikájánk megítélése, ezért morális helyett politikai döntést hoztak a Sergentini-jelentés megszavazása során. Portálunk felidézte, Guy Verhofstadt nemrégiben a CNN online felületén megjelent írásában a magyar kormány tevékenységét a világ rendjére vonatkozó fenyegetésként jellemezte, és az Egyesült Államokat is cselekvésre szólította fel. Gulyás Gergely ezzel kapcsolatban elmondta, eddig nem érkezett hadüzenet Magyarország ellen, ugyanakkor hozzátette, a liberális politikus olyan mértékben jelentéktelen figura, hogy semmilyen fenyegetést nem jelent. Hozzátette, a Sargentini-jelentés Európai Unión kívüli hatásai néhány, a sajtóban megjelent cikkben merülnek ki várhatóan.
Kurz, a hálátlan
A kencelláriaminiszter újságírói kérdésre arról is beszélt, hogy miközben Sebastian Kurz osztrák kancellár az Osztrák Szabadságpárttal, az FPÖ-vel együtt kormányoz, mégis hazánkat ostorozza, és pártjával egyetemben megszavazta a Sargentini-jelentést. Mint Gulyás Gergely fogalmazott, az osztrák kancellár a hálátlanság olyan fokát reprezentálja, amelyet számára sem lenne elegáns, ha mélyebb elemzésnek vetnék alá.
Weber a saját pecsenyéjét sütögeti
Az Európai Néppártból való kizárás lehetősége kapcsán Gulyás Gergely elmondta, egyelőre ilyen jelzések nem érkeztek, ugyanakkor megjegyezte, elég rövid idő telt még el a jelentéssel kapcsolatos szavazás után. Hozzátette, a Néppártnak vannak olyan tagjai, amelyek egy Fidesz nélküli néppártot szívesebben látnának. Ugyanakkor a Fidesz szerint is van olyan párt, aki nélkül erősebb, egységesebb és hitelesebb lehetne a pártcsalád. Hangsúlyozta, a Fidesz-KDNP továbbra is a Néppárt sorait erősítve készül a 2019-es választásokra. Kitért arra is, a bajor Keresztényszociális Unió minden tagja a Sargentini-jelentés ellen szavazott, kivéve Manfred Webert, aki nemcsak a néppárti frakció vezetője, de az európai bizottsági elnöki tiszt egyik lehetséges várományosa is. Gulyás Gergely véleménye szerint ezzel Weber személyes ambícióit saját pártjának álláspontja elé helyezte, miközben ő is túlzónak tartja a Sargentini-jelentés állításait.
Forrás: PestiSrácok.hu; Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS