A magyar hatóság nemrég számolt be róla, hogy idős emberek megkárosítására, unokázós csalásokra szakosodott bűnszervezet egyik irányítóját vették át Ferihegyen a budapesti rendőrök. A férfit az Egyesült Királyságból szállították Magyarországra, ezzel az általa és másik három társa által vezetett banda minden tagja rács mögé került. A siker kulcsa, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) 2018-ban külön nyomozócsoportot hozott létre az elszaporodó unokázós csalások felderítésére. Érdekesség, hogy a világhírű unokázós csalómaffia vezéralakját is a magyar rendőrség segítségével fogták el Budapesten néhány éve. A szerző írása a Magyar Nemzet szombati számában jelent meg.
Az unokázós csalások arról ismertek, hogy a bűnözők rendszerint idős embereket hívnak fel telefonon, és a sokszor nagyothalló nagyszülőknek az unokájukként mutatkoznak be, majd azt állítják, hogy sürgősen pénzre van szükségük, például mert bajban vannak, vagy mert karamboloztak egy másik autóval. A pánikba esett nagyszülők sokszor nem is gyanakodnak, azonnal segíteni akarnak unokájuknak, így abba is belemennek, hogy a telefonáló javaslatára egy hozzájuk elküldött ismeretlen embernek odaadják a pénzt. Utólag derül ki, hogy a csalóknak semmi közük nincs az unokához, akivel természetesen semmilyen baj nem történt.
Nem kezdő
A nyomozók által kezdeményezett nemzetközi elfogatóparancs alapján Sheffieldben őrizetbe került 42 éves H. Ernővel 2021. augusztus 18-án landolt a gép a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. A Budapesti Rendőr-főkapitányság nyomozásának adatai szerint a több mint húsz tagú bűnszervezet, melyet a férfi három társával Angliából irányított, összesen mintegy 47 millió forintos kárt okozott idős embereknek Magyarországon. A szervezet minden tagját azonosították és elfogták a BRFK 2018 novemberében az unokázós csalások felderítésére alakult nyomozócsoport tagjai, az okozott kár közel ötödét pedig visszakapták a károsultak. A hatóság H. Ernőt huszonnégy rendbeli csalás bűntettével, kétrendbeli csalás bűntett kísérletével és tizenhét rendbeli pénzmosás elkövetésével hozta összefüggésbe. A férfit hazahozatala után büntetés-végrehajtási intézetbe szállították, hogy megkezdje büntetései letöltését, hiszen H. Ernőt korábban már több unokázós csalási ügyben jogerősen elmarasztalták: a Békéscsabai Járásbíróság 2017 januárjában hat hónap, két év hat hónapra felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte, 2017 nyarától kezdődően pedig már, mint különös visszaesőre szabtak ki rá letöltendő szabadságvesztéseket: a Debreceni Járásbíróság egy év hat hónap, a Nyíregyházi Járásbíróság 2017 novemberében két év, egy évvel később a Gyulai Járásbíróság másfél év, a Mezőtúri Járásbíróság 2019 májusában pedig két év hat hónap börtönre ítélte a bűnözőt. H. azonban egyik büntetését sem kezdte meg, még időben felszívódott a hatóságok elől.
Rendőrkézen a bűnbanda négy vezetője
Visszatérve H. Ernő bűnszervezetes ügyére, ellene – mivel szökésben volt – távollétében emeltek vádat több társával együtt tavaly év elején. Az ügyészség vádiratából kiderült, hogy az unokázós csalásokra specializálódott, rokoni körből kiinduló bűnbandának négy vezetője volt: egy, az Egyesült Királyságban tartózkodó 41 éves férfi és élettársa, továbbá annak húga és sógora (H. Ernő) bűnszervezetet hoztak létre „csalárd” pénzszerzés céljával, míg a Magyarországon tartózkodó, utasításaik szerint eljáró, velük általában rokoni kapcsolatban álló személyek szervezték be a további társakat. A 2018 júniusától 2019 júniusáig tartó elkövetés módja tipikusan az volt, hogy egyikük Magyarországon élő, idős személyeket hívott fel otthonukban, vezetékes telefonon és magát a sértett közeli hozzátartozójának adta ki. Azt állította, hogy autóbalesetben nagy kárt okozott és kiskorú sérült is van. A telefont a csaló ezután átadta annak, aki kiadta magát a balesetben részes személygépkocsi sofőrjének, vagy a helyszínen tartózkodó mentősnek, és megerősítette a történetet. Az időskorú sértettek szeretteikért érzett aggodalmát kihasználva a telefonálók nagyobb összeget, illetőleg ékszereket kértek az okozott kár rendezésére azzal, hogy elküldenek valakit a pénzért, majd egy erre beszervezett ,,futár” érkezett meg az értékekért. Arra is volt példa, hogy a bűnbanda egyik tagja egy idős nőtől húszmillió forintot szerzett meg, őt a nyomozók a pénzátadás után elfogták, és a pénzt visszaadták a sértettnek. A vádlottak a több mint 40 millió forintnyi érték jelentős részét pénzátutalási rendszer és banki befizetés útján osztották meg egymással.
A vádat emelő ügyészség azt is kiemelte, hogy a szövevényes terhelti kört a Budapesti Rendőr-főkapitányság eredményesen felderítette, majd tagjait elfogta, és az ügyészség irányítása mellett sikeresen nyomozott. Hozzátették: az ügyben intenzív együttműködés folyt külföldi társhatóságokkal, amelynek koordinációjában kiemelt szerepet vállalt a hágai székhelyű EUROJUST magyar nemzeti tagja. A Budapesti I. és XII. kerületi Ügyészség huszonkét fő – köztük egy fiatalkorú – ellen emelt vádat több rendbeli, időskorúak sérelmére, bűnszervezetben és üzletszerűen elkövetett csalás bűntette, egyes vádlottakkal szemben pénzmosás bűntette miatt is 2020 februárjában a Fővárosi Törvényszéken. A szervezet négy vezetője, N. Csaba, L. Mária, H. Ernő és H. Marina ügyében sokáig nemzetközi elfogatóparancs volt kiadva, ám 2020 őszén elfogták őket az Egyesült Királyságban, így hamarosan ők is a vádlottak padjára kerülhetnek.
A rendőrség eredményes munkáját bizonyítja az is, hogy a H. Ernőék vezette szervezet és egy másik, ugyancsak Angliából irányított bűnbanda tagjai közül összesen 87 csalót, 66 futárt, 12 irányítót és 9 szervezőt fogtak el. Utóbbi bűnszervezet két vezetője, L. Attila és H. Anasztázia azonban továbbra is szökésben van. Ők a sorozatos elfogások után megpróbálták újraszervezni hálózatukat. Ehhez az Egyesült Királyságban élő P. Dzsenifer külföldről, J. Barbara Budapestről szervezett be futárokat az idős emberek átveréséhez. Az új futárok, a 23 éves J. Csaba és a 22 éves Sz. Alexandra öt idős budapesti embertől vettek át pénzt a kapott instrukciók alapján. A sértetteket a szervezet egyik vezetője hívta fel egy angliai telefonszámról. A telefonáló rendőrnek adta ki magát, azt állította, az idős ember rokona balesetet okozott, a kár megtérítéséhez azonnal pénzre van szüksége. A kicsalt pénzért, ékszerekért az álrendőr az idősek címére küldte a futárokat. J. Csaba, miután megkapta részesedését, a megmaradt összeget J. Barbarának átadta, aki a pénzt eljuttatta a szervezet irányítóihoz. A másik beszervező, P. Dzsenifer azt tervezte, hogy személyesen veszi át Sz. Alexandrától a pénzt, amikor hazautazik. A nyomozás adatai szerint a nő nemcsak a kicsalt pénzt, hanem Magyarországon élő gyermekét is ki akarta csempészni az Egyesült Királyságba.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS