Aránytalan, méltánytalan és igazságtalan a 2010. október 4-én történt vörösiszap-katasztrófa miatt indított per megismételt elsőfokú eljárásában a Győri Törvényszék által nyolc év négy hónap után meghozott elsőfokú ítélete, ezért a Mi Hazánk parlamenti képviselői csoportján keresztül kezdeményezem a Mal Zrt. privatizációs szerződésének felülvizsgálatát és a katasztrófa előidézésével összefüggő szakértői anyagok bekérését – írja portálunknak megküldött közeleményében a párt.
Ahogy arról beszámoltunk, a Győri Törvényszék a vörösiszap-per megismételt elsőfokú eljárásában hétfőn a Mal Zrt. a vádlottak padján helyet foglaló 15 timföldgyári vezetője, illetve felelős beosztású dolgozója közül tíznek a bűnösségét mondta ki. Bakonyi Zoltánt, a timföldgyár korábbi vezérigazgatóját 2 év 6 hónap, Deák József műszaki igazgatót pedig 2 év letöltendő fogházbüntetésre ítélték. További hat vádlottat felfüggesztett szabadságvesztésre, egyet pénzbüntetésre ítéltek, egyet pedig megrovásban részesítettek. Öt vádlottat részben bizonyítottság, részben bűncselekmény hiányában felmentettek. Az első fokú ítélet nem jogerős, hiszen a vád súlyosbításért, a vádlottak, illetve védőik pedig felmentésért jelentettek be fellebbezést. Így a 8 és fél éve húzódó büntetőeljárás még mindig nem ért véget.
Méltánytalan, aránytalan, igazságtalan, jogalkalmazási mélypont
Anno a Veszprémi Törvényszék felmentő ítéletét, amelyet később eljárási hibák miatt felülbírálatra alkalmatlannak minősített és hatályon kívül helyezett a Győri Ítélőtábla, közfelháborodás kísérte. A megismételt első fokú ítélet után elhangzott vélemények szerint a Győri Ítélőtábla bírói tanácsa már igazságosabb ítéletet hozott, hiszen kimondta, hogy a cég vezetői és felelős beosztású dolgozói igenis felelősek a katasztrófáért; számtalan olyan mulasztást, szabályszegést követtek el, amelyek következménye hozzájárult a gátszakadáshoz. Morvai Krisztina jogász, független európai parlamenti képviselő szerint a legfontosabb az, hogy az első eljárással szemben most kimondták a felelősők bünösségét, ugyanakkor az okozott tragédia súlyosságához képest a megismételt első fokú ítéletben kiszabott büntetés is enyhe. A Jobbik Veszprém megyei politikusa, Kepli Lajos sajtótájékoztatót tartott az ítéletet követően, melyben úgy fogalmazott, 10 ember élete, 200 személynek okozott súlyos sérülés és a több tízmilliárdos anyagi kár az nem az a kategória, amit a legenyhébb kétéves szabadságvesztéssel le lehetne tudni. A devecseri polgármester már sokkal keményebben fogalmazott. Ferenczi Gábor, a Mi Hazánk politikusa szerint méltánytalan, aránytalan és igazságtalan az új első fokú ítélet is. A Mi Hazánk kedden egy közleményt is kiadott, amiben azt írják, a megismételt eljárásban hozott első fokú ítélet ugyan előrelépés az “abszolút jogalkalmazási mélypontot jelentő, teljes körű felmentést tartalmazó ítélethez képest”.
Ugyanakkor a tíz ember halálát, több, mint kétszáz sérülést okozó, több száz ingatlant lakhatatlanná tevő, 55 milliárd forintos anyagi, felbecsülhetetlen természeti, valamint mérhetetlen erkölcsi kárt okozó ipari baleset okozásáért kirótt büntetés nincs még arányban az elkövetők által okozott kárral, és köszönőviszonyban sincs a valódi felelősök indítékaival, önös érdekeivel és alantas szándékával
– fogalmaznak. Megjegyzik, hogy méltánytalan az az eljárásmód, amely hazánk történetének legnagyobb ipari katasztrófáját övezte az elmúlt több, mint nyolc évben. Azt is felvetik – és szerintük ezen véleményükben a katasztrófát átélt károsultak is osztoznak -, hogy az eljárást, “a tragédia felelőseinek a megnevezését és az ítélethirdetést szándékosan késleltetik.” Emlékeztetnek, hogy a 2012-es vádemelés után személycserére hivatkozva 2013-ban kétszer is újrakezdték a tárgyalássorozatot, majd 2017-ben – amúgy a minden szempontból vállalhatatlan felmentő ítélet után joggal – a teljes eljárást újraindították, mindezek a fejlemények azonban a magyar emberek igazságszolgáltatásba vetett bizalmát alapjaiban rendítették meg, hiszen több, mint nyolc év után még mindig nem állt helyre a magyar társadalom igazságérzete. Szerintük aggályos az is, hogy miközben a 2012-es vádemelés során az ügyész a vádiratban valamennyi vádlottra végrehajtandó szabadságvesztés kiszabását kérte, és a legsúlyosabb bűncselekménnyel vádolt esetében a büntetési tétel öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés volt, addig a mostani ítélet a vádemeléshez képest is rendkívül aránytalan.
A Mal tulajdonosai néhány millió forintért jutottak hozzá a milliárdos vagyonhoz
A katasztrófa kapcsán elengedhetetlen megvizsgálni, hogy miközben a Mal Zrt. tulajdonosi köre 1997-ben bennfentesként néhány millió forintért szerzett tulajdonjogot milliárdos nemzeti vagyon felett, a papíron veszteséges vállalat furcsamód már egy év elteltével komoly nyereséggel zárt
– fogalmaz a Mi Hazánk közleményében Ferenczi Gábor devecseri polgármester. Szerinte ha Magyarország jogállam, akkor elvileg semmi akadálya nem lehet annak, hogy mindenki számára hozzáférhetővé váljon az egykori privatizációs szerződés a benne foglalt, a Mal Zrt.-t kötelező, milliárdos környezetvédelmi vállalásokkal.
Itt az ideje a nyilvánosság előtt tisztázni, hogy a cég mennyiben tett eleget ezeknek a környezetvédelmi kötelezettségeinek, és az esetleges kötelezettségszegés mennyiben járult hozzá a tragédiához. Itt az ideje annak is, hogy az egykori országgyűlési vizsgálóbizottság szakértője által az ipari katasztrófa lehetséges okával kapcsolatban valós tényeken és vizsgálati anyagokon alapuló végkövetkeztetéseit érdemben vizsgálja a nyomozóhatóság, és a szakértő felvetéseit cáfolja vagy erősítse meg
– véli Ferenczi. Bejelentette, hogy pártjuk az igazság teljes feltárása, nyilvánosságra hozatala és az igazságszolgáltatás teljes körű megvalósulása érdekében parlamenti képviselői csoportján keresztül kezdeményezi a Mal Zrt. privatizációs szerződésének felülvizsgálatát, a katasztrófa előidézésével összefüggő szakértői anyagok bekérését. Bíznak abban, hogy végeredményben arányos és igazságos ítélet születhet majd az ügyben, mely helyreállíthatja a magyarságnak a jogállamiságba és az igazságszolgáltatásba vetett bizalmát.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS