Ha minden összejön a Biden-adminisztrációnak, még a novemberi amerikai elnökválasztás előtt tető alá hozhatják azt a kétoldalú megllapodást, amely tíz évre határozza meg Ukrajna és az Egyesült Államok viszonyát, az időküzben megválasztott elnökök személyétől már függetlenül. A találgatásoknak Antony Blinken hirtelen látogatása Ukrajnában nem is engedett tág teret, az amerikai külügyminiszter ugyanis vázolta a mestertervet, amelynek lényege: az USA egy erős Ukrajnát akar felépíteni lényegében magának, a lehető legszabadabb piaccal. Cserébe biztos alapokon védelmi szolgáltatást nyújtanak, és ha úgy alakul, természetesen a védelmi szerződés meghosszabbítható.
Már maga a váratlan látogatás ténye és az erről szóló amerikai kommunikációk komoly találgatásokra adott okot, hogy miért is kellett Antony Blinken amerikai külügyminiszternek kedden váratlanul Kijevben teremnie, hogy megnyugtassa az ukránokat az Egyesült Államok folyamatos támogatásáról, és újabb fegyverek szállításáról. Blinkennek ez már a negyedik kijevi látogatása a háború 2022. februári kitörése óta; ez is mutatja a Biden-adminisztráció elköteleződését. Ráadásul nem villámlátogatásról van szó, mivel az amerikai külügyminiszter több nap alatt haknizza végig Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Dmitro Kuleba külügyminiszter mellett a civil társadalom több tagját, és ami még érdekesebb, hogy vitt magával egy beszédet
Ukrajna jövőjéről.
Az már tehát látszik, hogy nem egy újabb, Ukrajna további felfegyverzésére felhívó útról van szó, sokkal inkább az Egyesül Államok terveinek bemutatásáról. Még fontosabb az a kétoldalú védelmi megállapodás, amelyre az utazásról szóló közleményben ugyan csak utaltak, de azt kiemelték, hogy még a júliusi washingtoni NATO-csúcstalálkozó előtt szeretnék megkötni.
Egy jól előkészített váratlan utazás
De vegyük szépen sorba az utazás eseményeit. Szóval, az amerikai külügyminiszter kedden váratlanul Lengyelországba utazik, ahonnan vonattal megy tovább Kijevbe. Blinken mindjárt kedden találkozik is Volodimir Zelenszkijjel, aki láthatóan nem tudja felvenni a tempót, mivel a szokásos módon fegyvereket kér az amerikai külügyminiszterről, pontosabban két további Patriot légvédelmi rakétarendszert az ostrom alatt álló Harkov és térsége védelme érdekében. Zelenszkij kérése érthető, hiszen Harkov a második legnagyobb ukrán város, birtoklása lélektani fontosságú. Blinken elismerte, hogy Ukrajna most “nehéz időket” él át, egyúttal közölte:
az Egyesült Államok segítsége már úton van.
Ezt azért is kellett nyomatékosítania, mivel korábban az amerikai kongresszus hosszú ideig visszatartott egy 61 milliárd dolláros, Ukrajnának szánt csomagot, amely jelentősen visszavetette az ukrán védekezési képességeket. Azóta az Egyesült Államok mintegy 1,4 milliárd dollár értékű katonai segélyt szabadított fel készleteiből.
Érdekesség, hogy Dmitro Kuleba külügyminiszter a látogatással egyidőben tette közzé az X-en videoüzenetét, amelyben azt fejtegette: az oroszok által terjesztett hazugság, hogy Ukrajna és Oroszország 2022 tavaszán majdnem megállapodott a harcok beszüntetéséről, de a folyamat London befolyására, Kijev elutasítása miatt szakadt meg. Az ukrán külügyminiszter ezzel mintegy gesztust gyakorolt az USA felé, hogy részükről nem fogják az ominózus tárgyalások részleteit nyilvánosságra hozni, sem az ott elhangzottakat felemlegetni a jövőben.
Az USA egy erős Ukrajnát épít magának
Blinken ezután Denisz Smihal ukrán miniszterelnökkel tárgyalt, ahol már Ukrajna győzelemhez segítéséről beszélt. Ugyanakkor felvázolt egy hosszabb távú tervet is, amelynek víziójában egy erős Ukrajna épül fel,
amelyik saját lábán képes megállni katonai, valamint gazdasági és demokratikus értelemben egyaránt.
Az is árulkodó, hogy mit kért a jövőbeni támogatásért és az országfelépítésért cserébe Blinken, bár tulajdonképpen semmi mást, mint amit eddig is: az ukrán gazdaság reformját, hogy Ukrajna képes legyen magánbefektetőket vonzani.
Az Egyesült Államok tehát az ukrán piacot akarja még teljesebben, minél kisebb gátakkal a befektetői előtt. Nyilván, ha marad még állami vagyon, privatizációt is. Mint az amerikai külügyminiszter emellett hangsúlyozta, az Egyesült Államok nem fog megállni, amíg ezt az általuk elképzelt Ukrajnát nem sikerül megteremteni. Talán nem is véletlen, hogy a megbeszélésen részt vevő Denisz Smihal kommünikéje annyira jelentéktelenre sikeredett, hogy nem is idézzük.
Egy elnöki adminisztrációk felett álló üzlet köttetik
Még kiemelkedőbb és érdekesebb az amerikai tervek kapcsán az a beszéd, amelyet Blinken a kijevi politechnikai intézetben mondott el szintén még szerdán. Itt ugyanis szóba hozta az Egyesült Államok jövőbeni kétoldalú biztonsági egyezményének részleteit.
Tíz évre szóló megállapodásunk értelmében az Egyesült Államok számos létfontosságú területen támogatja Ukrajna védelmét és biztonságát a repüléstől a légvédelemig, a drónoktól az aknamentesítésig
– emelte ki. Kitért arra is, hogy egy jövőbeli támadás esetén milyen konzultációs mechanizmust biztosít a megállapodás:
ha Oroszország vagy bárki más megtámadja Ukrajnát, azonnal a legmagasabb szinten fogunk együttműködni Ukrajnával, hogy megállapodjunk a fenyegetésre adott legjobb válaszról.
Az egyezményről egy nappal később, azaz csütörtökön Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter is beszélt, miután Blinkennel tárgyalt. Elmondta: a két elnök a közeljövőben aláírhatja az Ukrajna és Egyesült Államok közötti védelmi megállapodást. Nem mulasztotta el kiemelni, hogy a dokumentum nem az azt aláíró politikai vezetéseket, hanem országukat kötelezi, így véleménye szerint a dokumentumban szereplő hosszú távú amerikai segítségnyújtást Ukrajna számára nem fogja befolyásolni a novemberi amerikai elnökválasztás kimenetele. Azt elfelejtette hozzátenni, hogy a kétoldalú megállapodás másik oldalán egy esetleges ukrán elnökválasztás sem befolyásolhatja azt.
Talán nem elhanyagolható, hiszen később fontos lehet, ezért néhány mondatban kitérünk arra is, hogy az Egyesült Államok 2 milliárd dollárral járul hozzá az újonnan létrehozott Védelmi Vállalkozási Alaphoz, amelynek célja az ukrán védelmi ipar fejlesztése és a fegyvervásárlás finanszírozása nemcsak az Egyesült Államokból, hanem más partnerországoktól is. De ebből az alapból hadiipar-fejlesztésre is jut majd, hogy Ukrajna több fegyvert tudjon gyártani “önmaga és mások számára”. De milyen mások számára?
Biztosítékot akart a gazdasági háttérhatalom, hogy övék lesz Ukrajna, ezért volt sürgető Blinken útja
Ha Blinken útjának eredményeit összegezhetnénk, akkor láthatóan szó sem volt villámlátogatásról, pláne nem az ukránok megnyugtatásáról. Antony Blinken egy olyan hosszú távú gazdasági–katonai együttműködés alapjairól beszélt, amelyet nem rengethetnek meg amerikai vagy ukrán elnökválasztások, hanem azok eredményétől függetlenül futja a maga útját. Ha valamiért is sietős volt ez a látogatás, akkor éppen amiatt, hogy még a novemberi amerikai elnökválasztás előtt tető alá hozzák, mert Trump hasonlóba feltehetően nem menne bele. Úgy tűnik, az Ukrajnában érdekelt külföldi üzleti körök kiszolgálása érdekében tehát egy olyan kétoldalú, tíz évre szóló megállapodás köttetik, amelynek révén az USA tíz évig biztosítja, fenntartja Ukrajna védelmét Oroszországgal szemben, cserébe Ukrajna liberalizálja a gazdaságát. A Biden-adminisztráció mögött álló gazdasági szereplők láthatóan hosszú távon akarják bebiztosítani befektetéseiket, ugyanakkor megriadtak Donald Trump esetleges győzelmétől, ezért is volt sürgető Blinken utazása.
Jelen pillanatban mestertervük előtt semmilyen akadály nem áll, Ukrajna amerikai befolyásoltsága tehát egy merőben új szintre lép még az amerikai elnökválasztás előtt.
Vezetőkép: MTI/AP/Reuters/Evelyn Hockstein
Facebook
Twitter
YouTube
RSS