Hatvanegymilliárdos amerikai támogatás, félmillió tüzérségi lőszer a csehektől, már csak egy kicsit kell kibírni, és a győztes ukrán sereg berúgja Moszkva kapuját, hogy letépje Putyin megmaradt heréjét, már abban az esetben, ha sikerül kilépni Krasznohorivkából, vagy Csasziv Jarból úgy, hogy megmaradjon a lábuk. Minden vágyvezérelt reménnyel ellentétben ugyanis a csodafegyverek nem az ukránok kezében, hanem a május elsejei kiállítás részeként érték el Moszkvát, miközben Kijev seregei lassan a Dnyeper vonaláig szorulnak vissza.
Amikor hónapokkal ezelőtt Avgyijivka ostromával kezdtünk foglalkozni, majd a város gyorsabban elesett, mint hittük, megjegyeztük, hogy az erődváros eleste után az ukrán hadsereg összeomlását csak elodázni lehet, megállítani nem. Az elodázás még zajlik, hiszen végre az Egyesült államok is pénzelni kezdte a saját proxyháborúját, és most már aztán tényleg jönnek azok az F-16-osok is, meg a spanyolok is küldenek Leopárdot és minden jó lesz. A probléma csak az, hogy a képzett személyzet már teljesen elfogyott, tartalék pedig (ahogyan pisztácia) nem is volt.
A csodafegyverek elérték Moszkvát, azonban nem az ukránok kezében, hanem szállítójárműveken a holnapi katonai kiállítás trófeáiként. Az ukrán hadsereg pedig folyamatosan hátrál. Mikor a fent idézett Avgyijivkával foglalkozó cikkünket írtuk, még felvetettük az újabb erőddé nyilvánított városok sorozatát, melyeket majd az utolsó ukránig kell tartani. A gond csak az, hogy az ukránok már nem akarnak utolsók lenni.
Kupjanszk még tartja magát, de ott, a luhanszki fronton egyelőre az oroszok nem is erőltetik meg magukat. A donyecki szakaszon azonban folyamatosan adják fel állásaikat az ukrán erők. Az itt, Avgyijivkától délre található és kiemelt fontosságú város, Krasznohorivka tulajdonképpen napok alatt esett el. A település ostroma a múlt héten kezdődött, április 29-ére már csak az északi oldala volt ukrán kézen, mire ezeket a sorokat írjuk, az értesüléseink talán már elavultak, és az egész várost az oroszok uralják.
A gyors előrenyomulásban sokat segített a harctéri innováció. A Twitter és a Reddit népe jókat nevetett a “tyúkketreccel” szerelt orosz tankokon, az alábbi képen is látható, leginkább középkori faltörőkosokra emlékeztető, teknőssé alakított tank megjelenését követően pedig hangosan felnevettek, mondván: “milyen gyávák az oroszok, félnek a drónoktól”.
Nos igen, az oroszok félnek a drónok miatt, és jól teszik. Azonban az efféle szedett-vedett harctéri tuningok tökéletesen alkalmasak arra, hogy megvédjék a járműveket az öngyilkos repülőktől. Az igaz ugyan, hogy ilyen felszereléssel a jármű tankcsatára teljesen alkalmatlan, de felmerül a kérdés, mikor volt a háború során klasszikus értelemben vett tankcsata? (Jó, leszámítva a nevezetes Aljosa-akciót). A fenti tankot pedig aknamentesítésre használták, éppen Krasznohorivka térségében, és elnézve, hogy mi történt a várossal, kijelenthető, hogy ha valami hülyén néz ki, de működik, az nem hülyeség.
Az ukránok eddig kifejezetten jól használták a drónokat, azonban mostanra nagyrészt kifogytak belőlük, az oroszok pedig megtanultak védekezni. Nem csupán a “tyúkketrecekkel”, de GPS-zavarókkal is, ahogy ezt bizonyították az utóbbi napok másik legfontosabb áttörési pontnál Ocseretyinnél. Itt olyan gyors sikereket értek el, hogy a település ostroma még be sem került a hírekbe, de máris orosz lobogó váltotta a kék-sárgát. Ocseretyin kapcsán érdekes megjegyezni, hogy még a realitással köszönőviszonyban sem lévő Rácz András is felismerte, hogy elképesztő tempóban nyomultak előre az oroszok, igaz azért nem hazudtolta meg magát és gyorsan kijelentette, hogy hadműveleti áttörésről azért nincs szó. De András, éppen arról van szó. Jelenleg ugyanis az ukrán hadsereg teljes visszavonulásban van. A Zaluzsnij által elkezdett másod és harmadlagos védvonalakat nem sikerült időben kialakítani, Szirszkij parancsa pedig Avgyijivka védelmére csak áldozatokat hozott, eredményt nem.
Most már szóba sem kerül egy ukrán ellentámadás lehetősége, az újabb fegyverszállítmányok kapcsán az egyetlen, ami felmerül, az, hogy ezekkel “Ukrajna tovább fogja bírni”. Marad azonban a kérdés, hogy tovább, de meddig? Mi a háború célja ukrán részről? Mert az oroszok már Odesszában gondolkodnak, az ukránok meg lassan készíthetik Lemberg védelmét.
Forrás: DD Geopolitics, Rybar; Fotó: Telegram
Facebook
Twitter
YouTube
RSS