Az elmúlt 12 évben az Orbán Viktor vezette kormányoknak szinte állandóan válságokat kellett megoldania. Vörösiszap-katasztrófa, árvíz, migrációs válság, koronavírus, gazdasági világválság, most pedig háború – idézte fel vasárnap esti adásában A Riporter. Ilyen helyzetben stratégiai nyugalomra van szükség és tapasztalt államférfiakra, akik tudják, mit kell krízis esetén tenni. Márki-Zay Péter háborúba küldené a magyar katonákat, miközben a magyar kormány azon dolgozik, hogy Magyarország maradjon ki a konfliktusból. Mindeközben energiaválság is jellemzi a kontinenst, amit a háború csak fokoz. A következményeket pedig előreláthatólag nem lehet pontosan megmondani.
Orbán Viktor a köztévében mondta el, hogy Magyarországnak az ukrán-orosz konfliktusból ki kell maradnia. Vele ellentétben viszont Márki-Zay Péter és az ellenzék katonákat és fegyvereket küldene Ukrajnának. Ez a kijelentés pedig több szempontból is veszélyes. Egyrészt az orosz elnök maga mondta, ki, hogyha valaki kívülről megpróbál beavatkozni a konfliktusba, akkor soha nem látott megtorlásban részesül. Másrészt, ha egy fegyverszállítmány indul el hazánkból, akkor az katonai célponttá válhat, így bármikor megsemmisíthető – erre már a külügyi államtitkár világított rá a műsorban. Menczer Tamás kiemelte, hogy az energetikával kapcsolatban is nyilatkoztak az ellenzéki politikusok, miszerint nem kell Paks II. Úgy fogalmazott:
Aki azt mondja, hogy nem kell gáz, annak a figyelmét azért arra fel kell hívni, ha nincs gáz, akkor nincs mivel fűteni, ha nincs mivel fűteni, akkor hideg van, ha hideg van az emberek fáznak, az ipar nem működik, a munkahelyek megszűnnek. Ez nem túlzottan bonyolult képlet.
Ám nem csak Márki-Zay Péter gondolta úgy, hogy fegyvereket kell küldeni a szomszédba, hanem Fekete-Győr András, a Momentum volt elnöke is ezt mondta. A PestiTV vezető szerkesztője szerint nyilvánvaló, hogy Fekete-Győr nem jelentkezne önkéntesként a seregbe. Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő elmondta továbbá:
Aki magyar emberek életét akarja veszélyeztetni, a magyar politikát, a magyar gazdaságot akarja veszélybe sodorni egy háborús helyzetben, ráadásul a világ legerősebb hadserege, az oroszok ellen, az szerintem nem képes felelős politikusként gondolkodni.
Az Európai Unió gázellátásának fele Oroszországból jön
Az ellenzéki miniszterelnök-jelöltje ugyanakkor a kárpátaljai magyarokat is sértegette, amikor azt mondta, hogy már nem kell átjönniük leadni a voksukat a Fideszre, hiszen már itt vannak. Menczer Tamás szerint a baloldal most ugyanazt csinálja, mint amit a migráció és a koronavírus-járvány alatt is csináltak. Álhírekkel támadják a kormányt és zűrzavart akarnak kelteni.
Az energiaválság mellett sem szabad ugyanakkor elmenni, ezért stratégiai okai is vannak annak, hogy szeretnénk kimaradni ebből a háborúból, hiszen az oroszokkal kötött megállapodás biztosít Magyarországnak olcsó gázt. Karácsony Gergely párttársa, Kocsis-Cake Olivio ennek ellenére a minap arról beszélt, hogy el kellene zárni az orosz gázcsapokat. Az űrkutatásért felelős miniszteri biztos viszont felhívta a figyelmet arra, hogy Oroszország nem csak nekünk, hanem egész Európának fontos a gázellátás szempontjából. Ferencz Orsolya elmondta:
Magyarország kormányának kifejezett célja az, hogy sürgesse a békét, a békés megegyezést, a békés tárgyalásokat, ami nemcsak az emberi életek megóvása számára egy döntő kérdés, hanem az országokban az energiaellátottságot is stabilizálni szükséges.
A novemberben kirobbant energiaválságot tovább mélyíti a háború. A Századvég energia- és klímapolitikai üzletág vezetője elmondta, egyelőre nem látni, hogy milyen súlyosak a következmények. Hortay Olivér hozzátette:
Jelenleg az is benne van a pakliban, hogy ellátási problémák lesznek a következő fűtési szezon elején.
Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy Európa kitettsége hatalmas, ami a földgáz piacot érinti, ugyanis az unió éves energiaigénye az 540 milliárd köbméter, amiből 400 milliárdot importál. Ennek a fele pedig Oroszországból érkezik.
A magyar rezsicsökkentés viszont már 10 éve kiállja az idő próbáját – erről már Németh Szilárd beszélt. A Honvédelmi Minisztérium államtitkára elmondta:
Európában egyedülálló módon védi a magyar családok biztonságos ellátását a rezsicsökkentés. Az, hogy ez megfizethető legyen? Hát honnan indultunk? 2002 és 2010 között nézzük csak a gázt, háromszorosára emelkedett.
A háborús helyzetet és az energiaválságot Bohár Dániel az Alapjogokért Központ vezető elemzőjével beszélte meg a stúdióban. Tóth Erik szerint a jobboldali kormányok alatt már többször is tapasztalhattunk válságokat, de ilyenkor mutatkozik meg, hogy milyen fontos a stabilitás. Mint fogalmazott:
Ha visszaemlékezünk az elmúlt három kormányzati ciklusra: Magyarországnak a stabilitása, a gazdasági, politikai és mondjuk úgy, hogy társadalmi döntéshozatali szuverenitási képessége, az egy pillanatig nem volt veszélyben.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS