Hollandia egyelőre ellenáll. Szintén önzetlenül nem szeretné, ha Románia kikötője körön belül kerülne.
Kezdjük az elején! Bogdan Aurescu román külügyminiszter tájékoztatta a nagyérdeműt, hogy jelenleg Románia biztosítja a Moldovai Köztársaság villamosenergia-szükségletének több mint 90 százalékát. Erre amiatt lett szükség, mert az orosz támadások következtében összeomlott Ukrajna energetikai rendszere, nem maradt felesleges, nyugati irányba exportálható villanyárama. Románia az önzetlenségéért cserébe pénzt és schengeni csatlakozást tarhál az EU-tól.
A román diplomácia vezetője a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva beszélt erről szombaton, kijelentéseit az Agerpres hírügynökség idézte. Megszakértette azt is, hogy energetikai szempontból Moldova nagyon nehéz helyzetben van, hiszen az ország mind a földgáz, mind a villamos energia tekintetében száz százalékban külső forrásoktól függ.
A tárcavezető emlékeztetett: amióta Ukrajna az orosz rakétatámadások következtében leállította az áramexportot, Románia szállít villamos energiát a Moldovai Köztársaságnak, az ország áramszükségletének több mint 90 százalékát biztosítva jelenleg. A miniszter hozzátette, emellett fűtőolajat és 130 ezer köbméter tűzifát is küldtek a szomszédos országnak.
Ugyanakkor továbbra is kérjük a nemzetközi közösséget, nyújtson támogatást a Moldovai Köztársaságnak, hogy vásárolhasson energiát a szabad piacon”
– tette hozzá. A minisztert Románia schengeni térséghez való csatlakozásáról is kérdezték. Aurescu szerint Hollandia még nem hozott döntést a kérdésben, ezért van még lehetőség arra, hogy politikai, diplomáciai, technikai lépéseket tegyenek a csatlakozás elősegítése érdekében.
Mi azon dolgozunk, hogy minél előbb eredményt érjünk el, legyen az a bel- és igazságügyi tanács decemberi ülésén vagy máskor”
– magyarázta. A miniszter felidézte: nemrég Nicolae Ciucă miniszterelnök arra kérte Románia európai parlamenti képviselőit és politikusait, hogy ne támadják Hollandiát ebben az időszakban.
Okosan, érvelve, diplomatikusan kell dolgozni, a frusztrációk és a követelőző retorika nem vezet eredményre. Ezek csak arra jók, hogy növeljék a vita politikai tétjét, vagy ellenérzéseket keltsenek, amelyekre most nincs szükség”
– nyomatékosította. A tárcavezető abban reménykedik, hogy a Moldovának nyújtott önzetlen és testvéri segítségnyújtásért cserébe az önzetlen hollandok eltekintenek attól, hogy Kostanca kikötője a schengeni-övezeten belül kerül, az számukra kieső bevételt jelent, hiszen megjelenik egy vetélytárs az európai szállítmányozási piacon. Az önzetlenségnek pedig van egy határa, amit ezek szerint se tőlünk keletre, se tőlünk nyugatra nem szívesen lépnek át, méghozzá az, hogy szívesen adunk, csak ne kerüljön semmibe.
(MTI nyomán)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS