A több százezer látogatót vonzó fejlesztések megcáfolnak minden olyan rémhírt, amelyek a Liget lebetonozásáról, beépítéséről szólnak – mondta a Liget Budapest Projekt harmadik szakaszáról szóló sajtótájékoztatón Baán László miniszteri biztos. Az idén többek között újabb, korábban elzárt parkrészek nyílnak meg a látogatók számára, felszámolják a rozsdaövezet utolsó emlékét őrző egykori Főkert-telephelyet, és a feleslegesen széles útburkolatok feltörésével újabb területeket adnak vissza a zöldfelületnek. A sajtótájékoztatón arra is kitértek: a Liget Budapest Projekt tervei között 2014 óta szerepel, hogy a parkfejlesztéssel visszaállítsanak egy már több mint százhúsz évvel ezelőtt is nagy népszerűségnek örvendő szolgáltatást, a városligeti léghajózást. A kilátóként szolgáló léghajó a Mimóza dombként ismert terepalakulaton – a Hermina út-Kós Károly sétány kereszteződésétől keletre – kap helyet, ahol természetesen a teljes zöldfelület is megújul.
Bővül a Városligeti Promenád, megújul a Rondó, kialakítják a Magyar Zene Házát és az új Néprajzi Múzeumot összekötő parkrészt is – jelentették be a Liget Budapest Projekt hétfői sajtótájékoztatóján. Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa kiemelte, több tízezer négyzetméteren folytatódik a ligeti zöldfelületek rehabilitációja és gyarapítása.
A Városliget fejlesztésének következő, harmadik szakaszában többek között látogathatóvá válik a Magyar Zene Háza közvetlen környezetében a korábbi évtizedekben az egykori Hungexpo irodaházak által elfoglalt, a közönség elől kerítéssel elzárt terület is, ahol a park eredeti terveit megidéző nagy, tojásdad formájú zöldfelületi egységeket alakítanak ki. A most kezdődő felújítás érinti a Magyar Zene Háza és az új Néprajzi Múzeum összekötő parkrészt is, a két intézményt körülölelő, több mint ötvenezer négyzetméternyi terület teljes körű zöldfelületi megújítása megvalósul, százötven lombos fa, több tízezer cserje és évelő növény kiültetésével. A fejlesztésnek köszönhetően az indokolatlanul széles – egyes részeken autóút keresztmetszetű – betonutakat feltörik és parkosítják, amelyeken hangulatos sétányok jönnek létre.
Új és megújuló zöldfelületek a Városligetben
A sajtótájékoztatón Baán László arról beszélt, a több százezer látogatót vonzó fejlesztések megcáfolnak minden olyan rémhírt, amelyek a Liget lebetonozásáról, beépítéséről szólnak. A miniszteri biztos az idei év tervei kapcsán elmondta, a több ezer négyzetméternyi új és megújuló zöldfelület mellett az év végén átadják a Magyar Zene Házát, jövő év tavaszán pedig a Néprajzi Múzeumot. Mint fogalmazott, az előttünk álló év is izgalmas lesz a projekt szempontjából, majd hozzátette:
Mindenkinek javasolom, aki még eddig nem járt a megújuló Városligetben, hogy látogassa meg a park újdonságait, így személyesen győződhet meg a program eredményeiről.
Folytatódik a Városligeti Promenád kialakítása is, amelynek első, a Múzeum Mélygarázs fölött elterülő szakaszát a 2020 decemberében adták át a nagyközönségnek. A jelenleg is zajló újabb – a Néprajzi Múzeum és a Műcsarnok közötti – szakasz kialakításával teljes hosszában hangulatos sétánnyá alakul az egykori Felvonulási tér egy része, kényelmes utcabútorokkal és esti világítással. Szabadon bejárható parkosított terület lesz a Néprajzi Múzeum ikonikus új épületének teteje is, a nemzetközi tervpályázaton kiválasztott fordított kapuzatú gyönyörű épületet 2022 év elején veheti majd birtokba a nagyközönség.
Nem csak papíron…
Gyorgyevics Benedek felidézte, 2017 hasonló időszakában tartották első sajtótájékoztatójukat a megújuló Városligetről, ahol a mai pavilonkert helyén álló egykori romos fabódék elbontását jelentették be. Mint a Városliget Zrt. vezérigazgatója hozzátette, 2017 végén, az elkészült új pavilonok már utaltak arra, milyen minőséget is fog képviselni a Liget Budapest Projekt.
Az ígéreteink azóta szerencsére nem csak papíron, nem csak látványterveken látszanak
– hangsúlyozta Gyorgyevics Benedek, kiemelve, hogy a projekt fejlesztései nem csak a kulturális, hanem a parki térben is nagy volumenben folytatódnak 2021-ben.
A parkfelújítás mostani szakaszában eltűnik a Ligetből az egyik utolsó leromlott állapotú, rozsdás épület. A ’70-es években épült, egykor a FŐKERT telephelyként szolgáló graffitikkel telemázolt épületet teljesen elbontják, a helyét pedig teljes egészében parkosítják, ezzel csaknem ezerötszáz négyzetméter új zöldfelületet kapnak vissza a parkhasználók. A Liget Budapest Projekt tervei között 2014 óta szerepel, hogy a parkfejlesztéssel visszaállítsanak egy már több mint százhúsz évvel ezelőtt is nagy népszerűségnek örvendő szolgáltatást: a városligeti léghajózást. A kilátóként szolgáló léghajó a Mimóza dombként ismert terepalakulaton – a Hermina út-Kós Károly sétány kereszteződésétől keletre – kap helyet, ahol természetesen a teljes zöldfelület is megújul.
Nem szabad félbehagyni a fejlesztéseket
Szloszjár György, a Városliget Zrt. tájépítészeti tervpályázatán nyertes Garten Studio Kft. vezetője elöljáróban arról beszélt, úgy tűnhet, hogy mintha a fejlesztések harmadik üteme rendet tenne az építkezések után, az épületek körül, valójában azonban erről jóval többről van szó. Mint hozzátette, az idei évben domborodik ki az a tájépítész-koncepció, amely Nebien Henrik örökségéhez kíván visszanyúlni és a történeti kert rekonstrukcióját kívánja megvalósítani. A tájépítész arra is kitért a Mimóza-domb és a hőlégballon-kilátó területe bár kicsit kívül van a központi parkrésztől, mégis olyan pontnak tekinthető, amely előrevetíti, hogy a fejlesztéssekkel nem szabad leállni, hanem következetesen végig kell menni a meghatározott terveken. Szloszjár György ilyen lényegi pontnak nevezte a tó bővítését, a Kós Károly sétány lezárását és azoknak a csendes parkrészek kialakítását, amelyek tudatosan ellensúlyozzák azt az intenzívebb, játszóterekkel, sporttal összefüggésben kialakított területeket.
A Liget Budapest Projekt Magyarország történetének legnagyobb szabású kert- és tájépítészeti programját hajtja végre, melynek köszönhetően a park zöldfelülete jelentősen megnő és növényállománya megújul. Városliget fejlesztése során eddig már csaknem százötvenezer négyzetméter zöldfelület újult meg, hetvenkétezer négyzetméter burkolt felületet bontottak el, elültettek ötszáz lombos fát, több mint hetvenezer cserjét és csaknem száznegyvenezer évelőt. A Városliget átfogó megújítását szolgáló Liget projektnek köszönhetően több tízezer négyzetméterrel, a korábbi hatvanról hatvanöt százalékra nő a park zöldfelülete.
Vezető kép: MTI/ Városliget Zrt.
(x)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS