Megregulázná az ellenzéket a Századvég. Az alapítvány legfrissebb elemzésében a magyar és európai parlamenti ellenzéki képviselők botrányos és vállalhatatlan viselkedése miatt képviselői magatartási kódex létrehozását javasolja.
Szükséges az Országgyűlésről szóló törvény, valamint az európai parlamenti képviselők jogállásáról szóló törvény képviselői magatartási kódexszel történő kiegészítése – a Századvég új jogi elemzése szerint. A javasolt kiegészítő szabályozás értelmében mindkét jogszabály az eddigieknél részletesebben és világosabban rögzítené a képviselői felelősség elvét.
Viselkedési kódexre van szüksége az ellenzéknek
A nem rendeltetésszerű képviselői joggyakorlás, illetve a jogellenes magatartások tanúsítása nemzetbiztonsági szempontokat is fölvet: amikor nemzetbiztonsági védelem alá eső közigazgatási szervbe, valamint közintézetekbe és közintézményekbe hatolnak be országgyűlési képviselők.
A képviselők közvetlenül sem vehetnek részt olyan veszélyes akciók, cselekmények megvalósításában, amelyek elhárítása nemzetbiztonsági fellépést igényel
– szerepel a Századvég jogi elemzésében. Az ilyen cselekményekben történő részvétel tilalmát explicit módon rögzíteni kellene az országgyűlési képviselők javasolt magatartási kódexében. Az elmúlt hónapok közéleti fejleményeinek – külön kiemelten a képviselői jogállásból fakadó jogszabályi lehetőséggel való visszaélések – tükrében javasolják a Századvég elemzői az országgyűlési törvény második részének kiegészítését egy képviselői magatartási kódexszel, amely világosan megfogalmazná a nemzetbiztonság, a területi integritás, a közbiztonság, a közrend, a köznyugalom biztosítása, továbbá az ország külpolitikai érdekeinek figyelembe vétele tekintetében is viselt országgyűlési képviselői felelősség elvét.
Az EP-képviselők hazaárulását is büntetné a Századvég
Az úgynevezett Sargentini-jelentést – amely számos durva valótlanságot és félinformációt tartalmaz – több magyar ellenzéki EP-képviselő is megszavazta, amivel a magyar emberek markáns többsége szerint elárulták a hazájukat – szerepel a Századvég elemzésében. Példátlan, hogy egy ország polgára olyan szankciós eljárást támogasson, amely végső soron polgártársai, jelen esetben a magyar emberek számára kimutatható kárt, vagyoni hátrányt eredményezhet. Az Európai Parlament magyarországi képviselőinek jogállásáról szóló törvény jogokkal és kötelezettségekkel foglalkozó részét ezért egy rövid magatartási kódexszel kellene kiegészíteni, amely az Európai Parlament magyarországi képviselői vonatkozásában kimondja az őket delegáló Magyarország nemzetbiztonsága, területi integritása, közbiztonsága, közrendjének és köznyugalmának biztosítása, továbbá Magyarország külpolitikai és nemzeti érdekeinek figyelembe vétele tekintetében is viselt képviselői felelősség elvét.
A tüntetéseken is viselkednie kellene a politikusoknak
Országosan ismert politikusok is részt vettek a rendőrség ellen irányuló erőszakos cselekményekben és provokatív akciókban az elmúlt hetek tüntetésein. A Századvég elemzéséből kiderül, hogy az ügyészségi vizsgálat megállapításai alapján kijelenthető, az országgyűlési képviselők az MTVA székházában nem hivatalos személyként jártak el, ugyanis semmilyen hivatalos eljárást nem folytattak. Ehelyett megjelenésükkel, az épületnél és az épületben megfigyelt – és adathordozón rögzített – mozgásukkal kezdettől fogva azt akarták elérni, hogy a közintézmény működését megzavarják; a demonstrációhoz kapcsolódó egyes követelések beolvasásával az élő műsorokat akarták megszakítani és ezáltal a műsorrendet megzavarni. A képviselői hatalmukkal, illetve a mandátumuk nyújtotta védelemmel akartak visszaélni egyes képviselők. Ezért is lenne szükség végre a képviselői viselkedés hatékony szabályozására a Századvég elemzői szerint.
Forrás: Századvég; Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS