Miért hülyebiztos az Egyesült Államok elnöki rendszere? Milyen érzés volt testközelből átélni a 2006-os gyurcsányi kardlapozást? Melyik Kaukázus-szám Jeszenszky Zsolt kedvence? Mindez kiderül a szerda esti Politikai Hobbista adásából, ahol a Kaukázus együttes egykori basszere, a Századvég vezérigazgatója, Fűrész Gábor válaszolt Jeszenszkyék kérdéseire. A Hobbista szerdai adásában emellett szóba került még a Salzburgból mégis “szabadon engedett” Szoboszlai Dominik válogatott focista, az örmény-azeri konfliktus lehetséges lezárása és az ENSZ által kizárólagosan arabosított jeruzsálemi Templom-hegy.
A szerda esti Politikai Hobbista vendége a Századvég vezérigazgatója, Fűrész Gábor volt, aki azért érkezett a PestiTV műsorába, hogy elmondja, miért is olyan atombiztos az Egyesült Államok elnöki rendszere. Erről egyébként a napokban egy cikket is közölt az Origón. Jeszenszky Zsolt az elemző megállapításaival ugyan nem teljesen értett egyet, Fűrész Gábor azonban nem adta fel és igyekezett megértetni a rendszer lényegét. „Amerika rendkívül okosan ki van találva” – mondta. Nem véletlenül ilyen stabil régóta. Nem esik áldozatul a különböző önkényuralmi rendszereknek, de cserébe borzasztóan korrupt a kongresszus és a szenátorok. Fűrész szerint azoknak az elfogadott törvényeknek, amelyeket az elmúlt fél évszázadban hoztak, ma semmi közük az átlag amerikaiak életéhez, de az előnyben részesített politikai pártjukhoz és ideológiájukhoz sincs, csupán véletlenszerű egybeesések vannak. „Ezért lett Trump, Trump” – summázott.
Az előjel is különbség
Fűrész Gábor úgy vélte, Európában a 2008-as nagy világválság kezelése és a 2015-ös migrációs krízis verte ki a biztosítékot.
A liberálisok a demokráciát negatív előjellel értelmezik. Szükséges rosszként
– vélekedett. Ennek oka, hogy féltik a kisebbséget a többségtől, míg a jobboldal pozitívan fogja fel a demokráciát: azt mondja, hogy a többséget kell képviselni a törvények meghozatalakor, mivelhogy szükséges, hogy legyen kapcsolat a törvények és az állampolgárok felfogása között. „Ekkor van sikeres jobboldali kormány” – mondta. Az elemző szerint, amikor diktatúra van, akkor a normalitás megfordul, a triviális dolgok a feje tetejére állnak.
A balliberálisok most kidobták a demokráciát a kukába és a helyére tették a saját ideológiájukat; ez körülbelül olyan, mint régen a diktatúrát népi demokráciának nevezni
– vélekedett. Korábban használt politikai kifejezések sorsa az lett, hogy üres luftballonná váltak. Fűrész Gábor szerint mégis ez a mostani radikális baloldal nem fog tudni annyira nagy változtatásokat okozni Amerikában és nem tudja átvenni a vezetést teljesen.
Valahol érthető, hogy a ’85 és az ezredforduló között született generációnak óriási a kétségbeesése
– mondta. Ennek oka Fűrész Gábor szerint, hogy amikor felnőtté váltak, az egy nagy gazdasági világválság idejére esett, most meg itt van a pandémia és az azt kisérő világválság. Azt gondolják, hogy a megoldás talán egy nagyon radikális kifordítása a valóságnak, így érthető egy kicsit a kétségbeesés.
Tartós béke
Nem voltunk igazán aktivisták
– mondta Fűrész Gábor, amikor Jeszenszky Zsolt megkérte, hogy meséljen a Kaukázus együttesről. A zenekar első lemeze 2002–2003 környékén jelent meg, Majdnem Kína címmel; ennek a formációnak volt tagja Fűrész Gábor is, mint basszusgitáros. Az elemző elmesélte: 2006 őszén éppen egy zenekari lemezfelvételről igyekeztek haza, eközben folyt az utcán a kormányellenes tüntetés, amit az akkori miniszterelnök Gyurcsány Ferenc őszödi beszéde váltott ki.
Azt láttuk, hogy a rendőrök kihúzott karddal, lóháton kergetik a nyugdíjas néniket és bácsikat, meg gyerekeket, mintha egy másik univerzumban lennék
– mesélt a vezérigazgató az egyszerre szürreális és rémisztő eseményről. Hogy mi történt még Fűrészékkel, az a videóból kiderül. Nézze vissza az adást!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS