Az SZDSZ rárepült az 1990. október 25-én megszervezett taxisblokádra, kihasználták azt, azonnal meg akarták buktatni a néhány hónapja demokratikusan megválasztott Antall-kormányt és ebben a puccshelyzetben az ellenzéki pártok közül egyedül a Fidesz nyilvánította ki, hogy helyre kell állítani a törvényes rendet. Lényegében akkor szakadtak le a liberálisokról – mondta a PestiSrácok.hu által az évfordulón megszervezett Modellváltás ’89 – Tetszettünk volna….? című történelmi fesztiválon Kónya Imre, aki Deutsch Tamással vitázott a rendszerváltás sikereiről és kudarcairól Huth Gergely moderálása mellett.
Adósok voltunk a Deutsch-Kónya-vita teljes verziójának közreadásával. Mint ismert, a Premier Kultcaféban 2018. október 25-26-án tartottuk meg a történelmi fesztiválunkat. A közéleti vitákat, történész-előadásokat, kulturális programokat a rendszerváltozás korát felidéző fotókiállítás, szamizdat-gyűjtemény, a legendás Inconnu művészcsoport újra megalkotott “elvtárspukkasztó” performanszai, továbbá egy valódi taxisblokád a Baross utcán és a “munkásőrök” szigorú felügyelete tette átélhetővé.
A vitán Huth Gergely kérdéseire Deutsch Tamás, a Fidesz egyik alapítója, ma európai parlamenti képviselője is megerősítette, hogy nem tetszett nekik, ahogyan az SZDSZ a gyanús, vélhetően a nómenklatúra közreműködését élvező taxisblokád ürügyén kormányt akart buktatni és a törvénytelenséget, a puccsot éltették. Deutsch Tamás azt is felidézte, hogy az MDF szimpátiával figyelte a Fidesz 1988 tavaszi megalakulását és úgy határoztak, hogy egy szívet melengető közleménnyel és tízezer forinttal (ami ma több százezer forintot érne) támogatják az ellenzéki fiatalokat.
Kövér Lászlóval én mentem el a támogatásért, amit Csurka István adott át
– emlékezett vissza, hozzátéve: ez még a diktatúra időszaka volt, minden létező eszközzel, adminisztratív intézkedéssel, rendőrhatósági figyelmeztetéssel, ügyészi meghallgatásokkal, beépített embereken keresztül megosztási kísérletekkel harcoltak ellenük a kommunisták. Az is igaz, hogy Kónya Imre volt az, aki a Független Jogászfórum alapítójaként kiállt azért, hogy a Fideszt ne lehessen kirekeszteni az Ellenzéki Kerekasztal gyűléseiről.
A kommunisták valóban csak “modellváltást” akartak és meghatározó szerepet játszottak titkosszolgálati úton a rendszerváltás manipulálásában, de ennek ellenére a főszerep az embereké, az euforikus rendszerváltoztató hangulaté volt – felelte Deutsch Tamás arra a kérdésre, hogy a nómenklatúra “modellváltó” forgatókönyve, vagy a rendszerváltó akarat érvényesült-e jobban. A Fidesz-alapító hozzátette: hozzájuk csak “futottak még”-embereket tudtak beépíteni az állampárti belügyesek, miközben más ellenzéki pártok vezetésébe is beférkőztek. Deutsch Tamás azt a tényt, ami a Duna-gate botrányból is kitudódott, hogy az állambiztonsági szolgálat a köztársaság kikiáltása után is az ellenzéki pártok manipulálásával volt elfoglalva, “elképesztő aljasságnak” nevezte.
Kónya Imre szerint az SZDSZ trükkje volt, hogy a főbűnösök, azaz kommunista vezetők helyett a besúgókra hárították a felelősséget, akik között sok szerencsétlen, megzsarolt ember volt. Huth Gergely kérdéseire az MDF alapítója, frakcióvezetője, majd a Boross-kormány belügyminisztere azt is kifejtette:
Milyen alapon mondják, hogy 1990-ben lett eltolva a dolog és akkor kellett volna rendes rendszerváltást végrehajtani? Mindenütt ott voltak az MSZMP-tagok, a rendőrségen, a katonaságon, az intézményekben, és itt voltak az oroszok. Hogyan lehetett volna radikális rendszerváltást csinálni? Könnyű ezt utólag mondani!
Olyanok is vádolnak, az új bátrak, akik a Független Jogász Fórumban még csitítottak minket és túlzásnak neveztek sok követelést. Antall József azért nevezte kamikaze-kormánynak a miénket, mert tudta, hogy az MDF el fogja veszteni a ’94-es választást, de más volt szocialista országokban az első kormányok még azt a négy évet sem húzták ki – érvelt Kónya.
Deutsch Tamás Huth Gergely felvetésére, hogy azért a Fidesz a leghangosabb bírálója volt Antalléknak, megjegyezte: az MDF-kormány nem volt hibátlan, sőt, nagyon nagy marhaságokat is csinált, miközben a Fidesz ellenzéke volt ennek a kormánynak és ezeket a hibákat keményen a szemére vetette a parlamentben, Ilyen volt például a kárpótlás kudarca.
A vita második felében a felek azt is kitárgyalták, hogy a Fidesz hogyan kebelezte be a többi konzervatív-jobboldali pártot, illetve, hogy Kónya Imre a jobboldal vezetőjévé előlépő Orbán Viktor helyett miért a “minden gyanú alatt álló” Kupa Mihály pártját választotta.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS