Valóban akkor tudod csak meg, hogy milyen is a valódi élet, ha háborúba kell menned, embert – ugyanolyan egyébként ártatlan embert, mint amilyen te magad is vagy – kell ölnöd, jobb esetben a hazád védelme érdekében? Valóban az a valódi élet, ha világhatalmak vezetői miatt a fiatal pároknak évekre, vagy akár egy életre külön kell válniuk, fiatal feleségek maradnak otthon imádkozva, hogy a férjük jöjjön haza vagy legalább “kegyes” haláluk legyen? Ha gyermekek maradnak árván, soha nem ismerve apjukat, a csonka családok milliós nagyságrendbe emelkednek? Ez lenne a valódi élet?
Nem. Baromira nem. Való igaz, hogy a fiatal Z-generációnak most a való világban önmagukon kívül nem sok mindennel kell megküzdeniük. Kivéve persze, ha azok épp ukrán vagy orosz fiatalok. Sajnos nekik most más elfoglaltságuk van a tiktokozásnál, de erre mindjárt kitérünk részletesebben.
Tehát a Z-generációnak megadatott, hogy viszonylag normális körülmények között nőhessenek fel – igen, itt, Magyarországon is. Átlagban nyugodt élet, tanulási lehetőségek tárháza, egyetem, munkalehetőségek. Aztán jött egy Covid, ahol kénytelen-kelletlen még jobban belemerültünk a virtuális valóságba. A TikTok akkor nőtte ki magát ennyire brutálisan, rengetegen elkezdték ott építeni a karrierjüket, akik mára már a leghíresebb influenszerekké váltak. Elkerülhetetlenné vált a még nagyobb függésünk a mátrixtól, hiszen gyerek és sok esetben munka híján, egyetem közben ért minket a vírus, így két online óra között a legkényelmesebbnek tűnt elütni az időd a közösségi médiában. Ez azóta csak rosszabb lett. Elkezdtük azt hinni, hogy amit ott látunk, az a valóság, és ami nem ott történik, az csak a látszat. Végül is nem is olyan veszélyes ez a vírus, minek a maszk, minek az oltás, minek a korlátozások, hiszen a TikTokon mindenki jól van. Itt kezdődött a lejtmenet.
Aztán alighogy véget ért a Covid, Putyin megtámadta Ukrajnát, és bár pár hónapig a közösségi médiában is folytak a harcok, ma már ott véget értek, “megunták” az emberek, így az már tulajdonképpen nincs is. Pedig még nagyon is van: ez az egy, amit biztosan tudunk róla. Mást igazából nem. A TikTokon már tűzszünet van; most fontosabbak a mesterséges intelligencia által kreált mesehősök, meg a horoszkópok, na meg a Selena Gomez és Hailey Bieber közötti konfliktus.
Az, hogy Ukrajnában mi a helyzet, már nem érdekes a virtuális valóságban. Ahogy az sem, hogy ma már mindennap megjelenik a világháború, mint narratíva; a tény, hogy Putyin taktikai atomfegyvereket szállít Fehéroroszországba, vagy az, hogy mindaddig reménykedhetünk a harmadik világháború elkerülésében, amíg az a NATO-döntés, amely szerint a NATO nem akar részese lenni ennek a konfliktusnak, érvényben van. És reméljük, ez így is marad, bár azt hozzá kell tenni, hogy a tűzzel játszanak, ugyanis Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter elutazott a NATO–Ukrajna Bizottság április 3–4-én esedékes brüsszeli ülésére. Ez az első ilyen külügyminiszteri szintű tanácskozás 2017 óta, amelyen Kuleba fontos megbeszéléseket folytathat a júliusi NATO-tanácskozás előkészítésével kapcsolatban. Úgy tűnik, a tűzszünet még messze, Putyin egyre dühösebb és Kínát még csak meg sem említettem. Szóval a helyzet para.
Na de mit csinálnak ebben a világpolitikai helyzetben a Z-generációs fiatalok? Tagadnak és a virtuális valóságba menekülnek, ahol amúgy béke van, ahol választ lelhetnek az identitásukkal foglalkozó kérdéseikre, megtudhatják, hogy a horoszkópjukra milyen jövő vár, satöbbi, satöbbi. Tagadják a valóságot, miközben az épp a világháború szélén áll.
Mit kéne akkor tenni? Csak tanácsolni tudok, de azt hiszem, ideje lenne elkezdeni foglalkozni a valóságos dolgokkal is. A “kivel milyen kávét ittam ma és milyen outfitben” ideje, hogy kimenjen a divatból. Beszéljük a világ dolgairól, álljunk ki a mielőbbi BÉKE mellett, mert ez az egyetlen, amivel meg lehet akadályozni a pusztulást. A fiatalok kezében van a jövő, ne akarjuk feleslegesen háborúba menni, ne akarjuk egy újabb traumatizált generációt felnevelni. Tegyük oda magunkat, hogy elmondhassuk: mi voltunk azok, akik olyan hangosan álltunk ki a béke mellett, hogy ezzel megakadályoztunk egy világháborút. Ha mindez megvan, akkor lehet minden mással foglalkozni, de most ez a feladatunk. Tájékozódj, olvass és gondolkozz a valóságban, és ne higgy a mátrixnak.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS