Immár második alkalommal hirdette meg 2017-ben az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. az MVM EDISON Light Up! pályázatot, amelynek második fordulójába 2018. február 22-én tizenkét innovatív ötlet jutott be. Az azóta eltelt két hónap alatt a döntős csapatokat az MVM Csoport inkubációs tagvállalata, a Smart Future Lab Zrt. valamint a programban partnerként résztvevő IBM mentorálta, illetve egy- egy millió forinttal lettek gazdagabbak. A négy végső nyertes kilétére május 10-én derül fény, akik legfeljebb ötvenmillió forint összegű, úgynevezett „magvető” befektetésre kaphatnak lehetőséget. A beérkezett pályamunkákkal szemben elvárás volt, hogy újító energetikai megoldásokat mutassanak be, valamint eleget kellett tenniük a feltételnek, hogy a clean energy, energy efficiency, IoT, Big Data és mesterséges intelligencia témakörökhöz kapcsolódjanak. A PestiSrácok.hu most egy cikksorozatban mutatja be olvasóinak a tizenkét döntős csapatot.
IoTrend Kft. – EnergyAI
Alkotók: Bátai Rolnad, Dudás Péter, Dúll Gábor, Lőrincz Dániel és Maros István
Az energiaipari trendek azt mutatják, hogy 2040-ig a világ energiaigénye 30%-kal növekszik és egyre nagyobb mértékben kell majd bizonytalanul tervezhető, megújuló energiaforrásokra támaszkodni. Az energiaszektor egyik legnagyobb kihívása lehet, hogy ilyen feltételek mellett miként biztosítható a stabil és biztonságos villamos energia-ellátás. Erre dolgozta ki az EnergyAI koncepcióját IoTrend Kft. Az EnergyAI egy moduláris elemekből felépülő rendszer, amely termelő, tároló és fogyasztó egységekből áll. Az IoT eszközökből kinyerhető adatok elemzése alapján egy helyi logika biztosítja a rendszerelemek hatékony működését. Sok ilyen egység összehangolt működése képes egy adott mérlegkör, vagy akár a teljes villamos energia rendszer hatékony működését megvalósítani.
Vegyünk például egy ipari parkot, ahol van egy naperőmű. Ugyanezen a telephelyen vannak olyan fogyasztók, amelyek fogyasztása időben nem átütemezhető, jellemzően ilyen egy gyártósor és vannak olyan fogyasztók vagy energiatároló egységek, amelyeknek a terhelési profilja időben rugalmasan alakítható, például a parkolóban elhelyezett elektromos autótöltők, egy irodaház épületgépészete, vagy egy nagyobb akkumulátor. Az EnergyAI ezen egységek működése közt teremti meg az összhangot. Ezáltal a helyben megtermelt energiát a lehető leghatékonyabban helyben használjuk fel és az összehangolt „okos hálózati” működésnek köszönhetően csökkenthető a lekötött kapacitásigény is. Emellett az adatok másodlagos felhasználása, elemzése olyan funkciókat tesz lehetővé, mint a prediktív karbantartás, vagy az eszközök és épületek kihasználtságának figyelése, melynek segítségével tovább növelhető a működési hatékonyság.
különlegesotthon.hu Kft.- Drónok bevetésen
Alkotók: Benkó György, Nagy Ágnes, Albert Péter, Gáspár Balázs és Gáspár Bence
Magyarországon az elmúlt években intenzíven fejlesztik a fotovoltaikus energiatermelő rendszereket, háztartási és ipari méretű erőműveket. A panelek meghibásodását jelző automatikus ellenőrző rendszert azonban, annak több millió forintos költsége okán, szinte sehol nem telepítették. Az ellenőrzésre viszont szükség van: így garantálható a biztonságos működés, illetve felügyelhető a leadott teljesítmény. Előbbi a hibás működésből fakadó súlyosabb (tűz)károk megelőzését, utóbbi a megtérülés maximalizálását támogatja.
A különlegesotthon.hu Kft. SolarSafe projektjének célja egy olyan hőkamerás drónokkal végzett ellenőrzési protokoll és üzleti szolgáltatás bevezetése, amellyel a napelemes rendszerek ellenőrzése háztartási mérettől az ipari méretű megoldásokig érintésmentesen, költséghatékonyan és gyorsan elvégezhető. A tapasztalatok alapján a napelemek hibás működése és a hibák mibenléte a hőképeken teljes bizonyossággal felismerhető, a hőkamera pedig legkönnyebben a rohamosan fejlődő dróntechnológia alkalmazásával juttatható el a megfelelő vizsgálati pozícióba.
A szolgáltatás sikeres bevezetésének érdekében a SolarSafe projekt három innovációs pilléren nyugszik: egyrészt az optimális drón-hőkamera rendszer létrehozásán, a szolgáltatás automatizálását biztosító képelemző és CRM informatikai rendszer kifejlesztésén, illetve egy hazai és nemzetközi környezetben is sikeresen működtethető franchise üzleti modell felállításán.
SKART- Unique Electric Motorcycles
Alkotók: Fröhlich Balázs és Kálovics András
A SKART csapate egyedi, limitált szériás, luxus motorok tervezésével és gyártásával foglalkozik. Limitált szériás, mivel minden egyes design, amely elhagyja a tervezőasztalunkat, egy előre meghatározott darabszámban (3-300 db / design) lesz rendelhető. Különlegességük, hogy speciális alumínium lapokból, lézervágás segítségével gyártják le a vázat a kívánt formára, majd összecsavarozzák őket, amely ezáltal elhanyagolható mennyiségű hegesztést igényel. Ezzel a gyártási, és a szervízelési idő is jelentősen csökken. A megszokott anyagokon felül előszeretettel kísérleteznek olyan anyagokkal és technológiákkal, amikkel senki a piacon, úgy, mint beton kiegészítő díszek, vagy 3D nyomtatott alkatrészek.
A fiúk legfőbb célja, hogy az első On-Market motorkerékpárjukat (SKART CafeBrake) piacra dobják, amelynek tervezésénél elsődleges szempont volt – a biztonság után természetesen – a jó vezethetőség és vezetési élmény vegyítésének pontos aránya. A motorból összesen 300 db rendelhető majd, és különlegessége, hogy a középen elhelyezkedő lamellák anyagát a felhasználó választhatja ki. Legfőbb érdekesség ennél a választási opciónál, hogy a beton is szerepet kaphat, amennyiben ezen anyag nyeri el a tetszését valakinek, de ezen felül 3 különböző fa alapanyagból választhat a vásárló. A CafeBrake 4kW-os (260 Nm forgatónyomatékú) agymotort kapott, az akkumulátort pedig 40-80 Ah közötti tartományban választhatja majd ki a felhasználó, így a teljes hatótáv 100-160 km közé várható, míg a töltési idő 2,5-3 óra közé tehető.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS