A fejlődő országok túlnépesedésével párhuzamosan a fejlett világ országaiban üresek a bölcsők; mintha lemondtak volna a nyugati emberek saját jövőjükről – jelentette ki hétfői sajótájékoztatóján Novák Katalin, amelyen bejelentette: szeptember 5-én és 6-án harmadik alkalommal rendezik meg a Budapesti Demográfiai Csúcsot, ahol Orbán Viktor miniszterelnök mellett felszólal többek között Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök, Andrej Babiš cseh miniszterelnök, valamint Tony Abbott volt ausztrál miniszterelnök. Mint a család- és ifjúságügyért felelős államtitkár portálunknak föltette: “ha adott a túlnépesedett Afrika és van a népességét fenntartani képtelen Európánk, akkor az-e a megoldás, hogy kinyitjuk a zsilipeket, hadd áramoljanak az emberek egyik helyről a másikra”. Úgy vélte, a magyar kormánynak megvannak a válaszai: nem tömeges bevándoroltatással, hanem erős családpolitikával, családtámogatással kell ösztönözni a gyermekvállalást, hogy Európa önerejéből újulhasson meg.
Harmadik alkalommal rendeznek Budapesten demográfiai csúcsot; csütörtökön és pénteken politikusok, tudósok, egyházi képviselők és közszereplők tartanak előadásokat és cserélnek tapasztalatot a demográfiai kihívásokról – jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára hétfőn, budapesti sajtótájékoztatóján. Novák Katalin közölte: szeptember 5-én és 6-án a Várkert Bazárban rendezik meg – a 2015-ös és 2017-es találkozó folytatásaként – a III. Budapesti Demográfiai Csúcsot, amelyre minden kontinensről érkeznek előadók. Mint megjegyezte: az előadók között Orbán Viktor miniszterelnök mellett felszólal többek között Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök, Andrej Babiš cseh miniszterelnök, valamint Tony Abbott volt ausztrál miniszterelnök.
Túlnépesedés kontra üresen álló bölcsők
Novák Katalin hétfői, a Várkert Bazárban tartott sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a harmadik alkalommal megrendezendő budapesti konferencia középpontjában “a korunk előtt álló legfontosabb kihívás áll: a demográfia”. Olyan sorskérdésnek számító problémákra keresik a választ, hogy kik fognak élni Európában húsz, ötven vagy száz év múlva, állni fog-e Európa egytáltalán, megtartja-e keresztény identitását, hű marad-e gyökereihez. Az államtitkár hozzátette: a kérdés Magyarország számára is jelentős, hiszen Európa szívében élve elválaszthatatlan a sorsunk Európától. Mint fogalmazott:
mi a demográfiai kérdést nem kerülgetjük, hanem azt a célkitűzést határoztuk meg a magunk számára, hogy ezeket a problémákat képesek legyünk orvosolni.
Miért üresek a bölcsők a fejlett világ országaiban?
Novák Katalin kifejtette: globálisan különböző előjelű demográfiai kihívások vannak. A fejlődő országok túlnépesedésével párhuzamosan “a fejlett világ országaiban üresek a bölcsők, mintha lemondtak volna a nyugati emberek saját jövőjükről”. Hangsúlyozta, hogy a magyar kormánynak megvannak a válaszai: nem tömeges bevándoroltatással, hanem erős családpolitikával, családtámogatással kell ösztönözni a gyermekvállalást. Az államtikár kiemelte: a budapesti csúcstalálkozón minden kontinens képviselteti magát; az előadók között nemcsak magas rangú politikusok, de tudósok, civil szervezetek vezetői és egyházi méltóságok is szerepelni fognak. Mint Novák Katalin hangsúlyozta:
szeptember 5-én és 6-án Budapest ismét a családok fővárosa lesz.
Ha az ellenzéken múlna, 90 ezer gyermekkel született volna kevesebb
Portálunk Novák Katalint azzal kapcsolatban is kérdezte, hogy az ellenzék az önkormányzati választások közeledtével szinte örömtáncot lejt a KSH egyes kedvezőtlen demográfiai adataival összefüggésben, és azt állítják, hogy a kormány családpolitikája kudarcot vallott. Mint az államtitkár ezzel kapcsolatban elmondta: a kormánynak szerencsére nem az ellenzék elvárásainak, értékrendjének kell megfelelnie, már ha van ilyen egyáltalán. Ugyanakkor hozzátette: havi statisztikai adatokat nem is érdemes kommentálni, inkább a hosszútávú folyamatokat, trendeket kell figyelembe venni. Ezek között első helyen említette, hogy idén nyolc százalékkal emelkedett a házasságkötések száma; ez idővel várhatóan több gyermeket is fog eredményezni. Hozzátette: húsz éve nem volt ilyen magas a házasságkötések száma és a gyermekvállalási kedv, miközben csökken a válások és a termességmegszakítások száma, a folyamatok tehát véleménye szerint jó irányba haladnak. Mint az államtitkár megjegyezte: az ellenzéknek inkább azon kellene elmélkednie, hogy 2002 és 2010 között 23 százalékkal csökkent a házasságkötések száma, és ha a gyermekvállalási kedv azon a szinten maradt volna, amelyet a jelenlegi kormány tőlük megörökölt, akkor ma 90 ezer gyermekkel lenne kevesebb.
Önerőből megfiatalodni
Portálunk arról is érdeklődött, hogy a budapesti demográfiai konferenciának van-e üzenete a harmadik világ országai felé, ahol jelenleg túlnépesedéssel küzdenek. Novák Katalin elöljáróban kiemelte: nem véletlen, hogy a konferencia már az Európán túli folyamatokat is vizsgálja, és érkeznek előadók Afrikából, Ázsiából és Latin-Amerikából is. Ugyanakkor kiemelte: a kormány nem hisz a demokrácia-exportban, illetve abban, hogy Európának feladata lenne megmondani a fejlődő országoknak, hogyan éljenek. Úgy vélte, érdemes viszont meghallgatni az ott élőket, milyen is a saját életükről, jövőjükről alkotott elképzelésük. Novák Katalin ugyanakkor felvetette: kérdés, hogy egyfajta közlekedőedényként tekintünk-e a népességre, azaz például ha adott a túlnépesedett Afrika és van a népességét fenntartani képtelen Európánk, akkor az-e a megoldás, hogy kinyitjuk a zsilipeket, hadd áramoljanak az emberek egyik helyről a másikra. Az államtitkár úgy vélte, ebben az esetben nem materiális, fizikai folyamatokról, hanem eltérő nemzetekről, kultúrákról van szó, amelyek nem csereszabatosak egymással. Kiemelte: olyan értelemben kell véleménye szerint megoldást találni a problémákra, hogy Afrika országai képesek legyenek úgy benépesíteni a kontinenst, hogy az fenntartható maradjon, és Európa is képes legyen önerejéből megfiatalodni, megerősödni.
Forrás: MTI/PestiSrácok.hu; Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS