Hivatalosan is megszavazta a német alsóház, a Bundestag az Olaf Scholz kancellár és kormánya elleni bizalmatlansági indítványt. A szavazás eredménye nem meglepő, ám annál inkább az, hogy Európa legstabilabb gazdasági hátországából százmilliárd eurós adósságtól szenvedő államra züllesztették le Németországot. Felesleges költekezések, teljes hiteltelenség és egymás hátbaszúrása jellemezte a szociáldemokraták, liberálisok és baloldali zöldek alkotta szivárványkoalíciót. De hogyan tovább Scholz bukása után?
207 igen, 394 nem és 116 tartózkodással megszavazták a német balliberális szivárványkoalíció ellen indított bizalmatlansági indítványt a Bundestagban. Ezzel pedig Olaf Scholz kancellár hivatalosan is megbukott. A német politikai válságot jól jelzi, hogy a szavazást megelőző napirend előtti megszólalások is bohózatba fulladtak.
Például Friedrich Merz, a Kereszténydemokrata és Keresztényszociális Unió (CDU/CSU) ellenzéki konzervatív tömbjének német kancellárjelöltje a gazdasági válság arcának nevezte a zöldpárti gazdasági minisztert, Robert Habeck-et, mire a tárcavezető közölte, hogy „az AfD viszi országunkat súlyos gazdasági válságba a rasszizmusával.”
Érdekesség az is, hogy Scholz tudatosan kerülte parlamenti beszédeiben a „versenyképesség” kifejezést, amely a legnagyobb kérdés jelenleg Németországban, főleg az autógyárak zuhanó teljesítménycsökkenései miatt. Ehelyett nem akármilyen ígérettel kezdte parlamenti beszédét a kopasz államfő:
„Amíg én vagyok a kancellár, nem küldünk katonát Ukrajnába.”
Természetesen nem kell megmagyarázni, hogy a kijelentés miért tűnik hiteltelennek. Ám annál prózaibb, hogy Scholz miért éppen ezzel kampányol újabban:
Merz ugyanis Ukrajna még intenzívebb támogatását helyezte kilátásba, amennyiben kancellárrá választják.
Látszatra még mindig futja az erejéből
A kijelentés azonban eső után köpönyeg, Scholznak ugyanis annyi esélye van visszatérni az államfői tisztségre, mint San Marinónak megszereznie a labdarúgó világbajnoki címet. A szivárványkoalíció teljes megsemmisülése pedig csak azoknak okoz nagy meglepetést, akik nem követték a németországi fejleményeket.
Scholz november elején például azzal rúgott öngólt, hogy ajtót mutatott Christian Lindner FDP-s pénzügyminiszternek. Ő erre válaszul kiléptette pártját a közlekedésilámpa-koalíciónak is nevezett katyvaszból, amely így elvesztette parlamenti többségét.
Ezáltal nem csoda, hogy nemcsak a kormány, de még saját formációja, a Szociáldemokrata Párt sem látja szívesen Scholzot az államfői poszton. Ennek ellenére nem rest olyan intézkedéseket hozni, amelyek mögött nincs szakmai elgondolás. Viszont a döntések – elviekben – alkalmasak arra, hogy a kancellár egyrészt ezekkel meggyőzze a választókat február végéig, másrészt még jobban kiherélje az államkincstárat.
Ilyen intézkedések közé tartozik a gyermekek után járó állami támogatás összegének emelése kemény öt euróval, az országos tömegközlekedési bérletek állandósítása vagy az áramellátás olcsósítása, miközben a szénerőművek működésének véget vetettek.
Százmilliárd eurós hiány
A törvényjavaslataiból is jól látszik, hogy Scholz pusztán bábkancellár volt 2021 decemberétől egészen három évig egy olyan országban, ahol a németek elviekben nagy hangsúlyt fektetnek az erős vezető karakterére és egy olyan időszakban, amikor a részben brüsszeli szankciók által sújtott gazdasági válságban az elvileg stabil Németország is belerokkant.
Ezekhez pedig párosul, hogy már a 2022-es költségvetést is vérrel-verejtékkel tákolták össze a szivárványkoalícióval, de a feketeleves 2023-ban jött el: az Alkotmánybíróság zárolta az állam költségvetését, mert Robert Habeck gazdasági miniszter géniuszi tudását megcsillogtatva a pandémiás segélyekből finanszírozta volna az éghajlatvédelmi projekteket – amelyeket még a zöldeket támogató szakértők is haszontalannak neveztek. A szerv döntése így hatvanmilliárd eurós lyukat eredményezett a költségvetésben.
Nem véletlen, hogy Scholz és Habeck ámokfutását megfékezve a pénzügyminiszter befagyasztotta az év végéig az akkori tervezett kiadásokat, hogy azonosítsák a bírósági döntés hosszú távú következményeit. A pénzügyi tárca gyors reakciója pedig csak Scholz és Habeck ellenszenvét hozta felszínre.
A harag politikailag nem volt alaptalan, ugyanis a Lindner vezette Német Szabaddemokrata Párt olyan volt, mint itthon a Párbeszéd: szinte soha nem volt öt százalékos támogatottsága, mégis bekerült a parlamentbe, és a kormánykoalíciónak köszönhetően döntéshozói szerepben is tetszeleghetett.
Mire (nem) szabad költeni?
A befagyasztás végül nem hozott gazdasági megoldást, egy két részeredményt leszámítva, ráadásul a féktelen költekezés sem maradt abba: öt-tízmillió eurós támogatást ígértek Ukrajnának, nyakra-főre költekeztek a nyugdíjakra olyanoknak, akik a magas jövedelem miatt rá sem szorultak, és továbbfolytatták az úgynevezett „zöld projekteket.”
Nem véletlen, hogy a fentiekhez képest már az is semmiség volt, hogy egy évvel később „csak” 40 milliárd euróval kellett megvágni a büdzsét az államháztartás rendbetételére.
A fenti bohózatba illő ügyek pedig azt eredményezték, hogy a kormánykoalíció csúnyán leszerepelt a júniusi európai parlamenti választáson, legnagyobb formációja, a szociáldemokrata párt 13,9 százalékot, a zöldek pedig úgy értek el 12,4 százalékot, hogy nyolc százalékponttal kevesebben szavaztak rá, tavalyhoz képest. Ebbe a meredeken zuhanó tendenciába illik Scholz és a szivárványkoalíció bukása is.
ifj. Schwartz György
2024-12-16 at 20:39
1. Scholz nem államfő, hanem kancellár, magyarul kormányfő. Erre oda kéne figyelni a cikkírónak.
2. Habeck nem gazdasági szakember, hanem mesekönyvíró, ergo kontraszelektált, semmihez sem értő hasznos hülye azok kezében, akik Németország tönkretételében érdekeltek. Normális esetben börtönben lenne a helye. Az ő minisztersége olyan, mintha itthon Fegyőrt kineveznék energiaügyi miniszternek azok után, hogy lezuhanyoztatta az elektromos rollerét.
2 ÉNAKI
2024-12-16 at 20:28
Sok féle megközelítés volt. De egy biztos hukik a rossz tehetetlen mint Scholz.
Tudományos libsizmus
2024-12-16 at 20:27
Most majd jön ez az önimádó beképzelt Merz és szerintem rosszabb lesz mint Scholz. A zöldek továbbra is benne lesznek a kormányban és folytatják az ámokfutásukat.
Kuvasz
2024-12-16 at 20:23
Nyihihi hehe heeeeeeee!Jó megszankcionálták az oroszokat,tényleg jól sikerült !!!
Anti Atomantik befalcoltak ,14 éve verték a mellüket ők bizony milyen haladók ,bezárják az atomerőműveket.
Birkák mindent elhisznek arrafelé!Oszt még elektromos kocsik se voltak!
Ezek már akkor lehevertek energiaügyileg mikor kissé melegebbek lettek a nyarak és mindenki beindította a légkondit otthon,de se baj zárjuk még be a maradék erőművet is ,de úgy hogy ne lehessen soha többé újraindítani.
Milliárd eurókért vitték még az utolsó szeget és csavart is sugármentesíteni.Aztán beolvasztottak mindent.
Ez a nem mindegy építesz vagy bontasz erőművet,ha növekszik a fogyasztás,
Már akkor azt montam a német hülyének nem bontani kell hanem még 5-t építeni.
☝
2024-12-16 at 20:16
“Százmilliárd eurós hiány”
Plusz 300 milliárd felvett hitel.
orygabor
2024-12-16 at 20:10
Miért meglepő, hogy egy kommunista banda lezülleszt egy országot?
☝
2024-12-16 at 20:07
“áramellátás olcsósítása”
Kinti ösmerősöm a múlt héten kapott levelet a szolgáltatójától, miszerint durván 19%-kal kell havonta többet fizetnie februártól.
Pedig júniusban lenne csak az esedékes éves leolvasás, ami után megállapítanák az új havi összeget.
Trabant RS
2024-12-16 at 20:03
Nem kell reménykedni, sajnos ugyanez a kormánykoalíció fog visszakerülni a hatalomba néhány hét/hónap múlva. Senki nem akar az Afd-vel összeállni, egyedül pedig nem tudnak kormány alakítani, vagyis ismételten a moslék koalíció fog felállni csak új ügynökökkel.
Logikus
2024-12-16 at 18:48
Ilyen az amikor ballibek kerülnek kormányra 😀
Keljfel Julcsi
2024-12-16 at 18:46
Merz mint kancellár:
Migránsok maradnak, sőt még számuk miatt egyre több hatalmuk lesz
A gazdaság hanyatlása biztos, hiszen az energiaforrások horribilis árúak
Az ukránokat még jobban fogják támogatni, mert egyes CDU politikusok katonák küldését preferálják
A zöldek követelménye: Habeck és Baerbock maradjon a helyén!! Óriási kilátások!!
Nyomorék
2024-12-16 at 18:35
Ki kell lépni a natóból….ha nem szidod a masikat,es nem akarsz felette uralkodni….mi az anyámért bántana…
Az amerikaiak jól meg szivatták a majmokat…mindenki tőle vette a fegyvert…vagy nem,
Nyomorék
2024-12-16 at 18:32
Köszönjétek zelenszkijnek…nem is uniós ország,csödbe vitt legalább 12 országot…adjatok még neki..kapzsik voltak a nemetek,a háború pénzből nem kellett volna lopni …meg érdemlik…pusztuljanak…én csak azert vagyok szomorú….ja nem lesz unió….miból èl meg mp es az agyatlanok….ŕs klarika…
Piroska
2024-12-16 at 18:30
Épp ideje volt.
He he
2024-12-16 at 18:10
Szivárvány koalíció … elsüllyedt a saját szarában !
Királytigris
2024-12-16 at 17:59
Egész Németországot madzagon rángatják. Ez biztosítja a káoszt és a leépülést.
Királytigris
2024-12-16 at 17:58
Mily csodás dolgok jönnek2024-12-16 at 17:54!
Mondasz valamit, mert kezd a helyzet hasonlítani a weimarosodásra.
Királytigris
2024-12-16 at 17:56
Várható volt…. Nagyon kíváncsi vagyok a folytatásra. Véleményem szerint csak az AFD tudna rendet tenni Németországban, de nem fog győzni…sajnos. Tehát a további káosz, és Szaros Gyurkáék beavatkozása biztosítva van.
Mily csodás dolgok jönnek
2024-12-16 at 17:54
És ekkor Bécsben megrándult egy (szoba)festő bajsza.