A XXI. században a világ egy nagy faluvá nőtte ki magát, és a XX. században mondhattuk talán utoljára, hogy “az ő bajuk, oldják meg maguk” – mondta portálunknak Böjte Csaba ferences szerzetes, a Hungary Helps – Magyarország segít humanitárius program bemutatkozó jószolgálati nagyköveteinek egyike. Hozzátette: ma mindenki számára láthatóvá vált, hogy a keresztényüldözés globális probléma. Hölvényi György kereszténydemokrata EP-képviselő a jószolgálati megbízatása kapcsán arról beszélt, hogy a több évtizede változatlan uniós fejlesztési politika reformért kiált, és ez különösen igaz a válságsújtotta övezetekre. Ugyanakkor úgy vélte, terepre kell menni, hogy a rászorulók problémáit felmérhessék, egyúttal összekössék a segítésben részt venni akaró, alkalmas embereket. Sajgó Szabolcs, jezsuita szerzetes elmondta: véleménye szerint mind az egyházon belül, mind azon kívül szükséges a Hungary Helps program népszerűsítése.
A Budapesten megrendezendő, keresztényüldözéssel foglalkozó második konferencia beharangozójaként a héten bemutatkozott a Hungary Helps – Magyarország segít elnevezésű program három új jószolgálati nagykövete, Böjte Csaba ferences szerzetes, Sajgó Szabolcs jezsuita szerzetes és Hölvényi György kereszténydemokrata EP-képviselő. Portálunk a bemutatkozó sajtóesemény után – ahol Azbej Tristan államtitkár méltatta eddigi munkájukat – kérdezte a nagyköveteket arról, saját területükön hogyan tudják szolgálni az üldözött keresztények és a rászorulók megsegítésére létrehozott program ügyét.
A világ egy nagy faluvá nőtte ki magát
Böjte Csaba ferences szerzetes a jószolgálati megbízatása kapcsán arról beszélt: úgy látja, a XXI. században a világ egy nagy faluvá nőtte ki magát, és a XX. században mondhattuk talán utoljára, hogy “az ő bajuk, oldják meg maguk”. Ma viszont mindenki számára láthatóvá vált, hogy a keresztényüldözés globális probléma, amely évek óta csak gyűrűzik tovább. Mint fogalmazott:
ha ki kell állnom a híveim elé, hogy az üldözött keresztényekről mondjak valamit, akkor el kell mennem közéjük, és a saját szememmel kell látnom a problémáikat. Akkor válik hitelessé az ember, ha hiteles forrásokból, saját tapasztalataiból táplálkozik.
Mint megjegyezte, ezt a felfogást kellene követnie a médiának is, amely manapság egymástól veszi át a híreket. Felidézte:
amikor elmentem Irakba az üldözött keresztényekhez, a küldöttséggel a muszlimokat is fölkerestük. Aleppó fő mohamedán papja olyan prédikációt mondott, hogy bármelyik templomban elhangozhatott volna. És elmondta, hogy mivel nem vallott radikális nézeteket, a szélsőségesek megfenyegették. Elfogták a fiát, levágták a kezét, és azt mondták, ha ő nem radikalizálódik, meg is ölik. És így is történt, megölték a fiát. És ez az ember átölelt engem, mint katolikus, ferences szerzetest. Ha nem megyek el közéjük, szegényebb maradok ezzel a tapasztalattal.
Hogy az emberi nem egy nagy családot alkosson…
Portálunk felidézte: közel-keleti látogatása alkalmával többek között egy csíksomlyói Szűz Mária-szobrot ajándékozott az egyiptomi árva gyerekeknek a magyar támogatásból felújított iskolájukba. Ezzel kapcsolatban a ferences szerzetes felidézte: elmondta a gyerekeknek, hogy elmegy meglátogatni az egyiptomi rászoruló gyerekeket, és megkérdezte tőlük, küldenek-e nekik egy csíksomlyói Szűzanyát. Azt válaszolták, hogy igen.
Mondtam a gyermekeknek, hogy rajzoljatok szép rajzokat, amiket el lehet adni, egy euró egy rajz, és abból megvesszük a szobrot. És úgy nekiálltak, úgy odatették magukat, könnyű volt egy-egy mise után eladni az alkotásaikat. Megvolt a szobor, odaadtam, hogy mindenki odaírhassa a nevét, még az is aláírta, aki nem rajzolt, de jó volt látni, hogy a magukénak érzik ezt az ügyet.
Kiemelte:
nekünk, pedagógusoknak fontos a jövő generációját érzékenyíteni a jövő gondjai iránt.
Hozzátette:
nekem a papi jelmondatom az volt, amikor felszenteltek, hogy Isten azt akarja, hogy az emberi nem egy nagy családot alkosson, és egymásnak testvérei legyünk. Adja az Isten, hogy így legyen!
Járni kell a terepet
Hölvényi György kereszténydemokrata EP-képviselő arról beszélt, hogy az EU Nemzetközi Fejlesztési Bizottság tagjaként, valamint az Európai Néppártban a fejlesztéspolitika szakmai felelőseként több lehetősége nyílhat jószolgálati nagykövetként a Hungary Helps és az alakuló magyar modell bemutatására. Mint kiemelte, a több évtizede változatlan uniós fejlesztési politika reformért kiált, és ez különösen igaz a válság sújtotta övezetekre. Hozzátette: miközben a keresztények üldözése az egyik legsúlyosabb probléma a világon, az unióban az a gyakorlat alakult ki, hogy a vallások szerepét szélsőséges szekularista módon visszaszorítják, illetve kizárják őket a fejlesztéspolitikába való beleszólásból. A Hungary Helps filozófiája ugyanakkor éppen az, hogy a helyi közösségek vezetőin keresztül méri fel, miben szenvednek szükséget, és a magyar emberek segítsége is rajtuk keresztül jut el a rászorulókhoz. Hölvényi György hozzátette: válságövezetekben éppen ezért nemcsak a keresztény, de a muszlim közösségek vezetőivel is fontos és szükséges felvenni a kapcsolatot. Az EP-képviselő elmondta: míg Brüsszelben pártok, frakciók és delegációk szintjén zajlanak az egyeztetések, a személyes diplomácia egészen más világ.
Járni kell a terepet, és meg kell találni azokat az embereket, azokat a segítségnyújtási lehetőségeket, amelyek relevánsak a Hungary Helps program számára
– fogalmazott, hozzátéve, hogy a Közel-Keleten vagy Afrikában szerzett tapasztalatai azok, amelyek hitelesíthetik a munkáját. Úgy vélte, a személyes diplomácia óriási lehetőség és felelősség is egyszerre.
Van még mit javítani a Hungary Helps ismertségén
Sajgó Szabolcs jezsuita szerzetes kérdésünkre elmondta: többek között abban lát lehetőséget jószolgálati nagykövetként, hogy a Hungary Helps programnak az egyház felé való kommunikációjában részt vállaljon. Hozzátette: fontos a keresztényüldözés témáját az Internet közössége számára is megnyitni, sokan ugyanis a Facebookról vagy más közösségi oldalak tartalmaiból táplálkoznak; ezek befolyásolják leginkább a világról kialakított képüket. Sajgó Szabolcs úgy vélte, a Hungary Helps program ismertsége egyre jobb, de úgy az egyházon belül, mint azon kívül szükséges a további ismertetése a magyar programnak. Hozzátette: jezsuita szemmel is könnyen értelmezhető a Hungary Helps helyben segítési filozófiája, hiszen a jezsuita menekültszolgálatok hasonló elvek mentén tevékenykednek a világ mintegy 50 országban. Megjegyezte: Magyarországon is van még tennivaló, különösen a cigány kisebbséghez való odafordulás tekintetében.
Forrás: PestiSrácok.hu; Vezetőkép: facebook.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS