Az évek óta tartó, Ajka szocialista vezetése körül folyó botrányok az elmúlt hetekben újabb irányt vettek. Szűkszavú közleményt adott ki minap a rendőrség: Schwartz Béla polgármestert, egy önkormányzati képviselőt és az építési osztály vezetőjét hűtlen kezeléssel gyanúsították meg.
A rendőrség szerint ugynis egy olyan út megépítésére kötöttek szerződést, majd fizettek ki érte 10 millió forintot, amely már korábban megépült. A szerződést maga Schwartz Béla írta alá. A PestiSrácok.hu utánajárt a a gyanúnak, s kiderült: miért éppen a Baumidex építheti az utak zömét Ajkán, hogy Schwartz Béla miért tagadta meg háromszor is az Állami Számvevőszék elnökének, hogy átadja az önkormányzat szerződéseit, és persze azt is eláruljuk, mire kellett a 10 millió forint.
FÜSSY ANGÉLA
A meggyanusítás
A Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság minap közölte, hűtlen kezelés miatt nyomoznak Ajka önkormányzatánál. Hűtlen kezelés alapos gyanújával meggyanúsítottak három személyt, köztük Schwartz Béla polgármestert, egy önkormányzati képviselőt (Pék Attilát – aki az el nem végzett munkáért 10 milliót felvett Baudmidex Kft egyik tulajdonosa) és egy építési iroda volt vezetőjét (Horváth Bélát – szerk.). A nyomozati adatok szerint a polgármester irányításával összesen 10,7 millió forintot fizettek ki az ajkai Park Center mögött lévő járda megépítésére, jogtalanul. A megbízást a Baumindex Kft. kapta, a szerződést 2008 májusában írta alá Schwartz. Azonban 2008. április 15-én már ünnepélyesen átadták az említett járdaszakaszt az üzletházzal együtt. Persze a költségvetési módosításról is később szavazott a testület, úgy, hogy nem is tudtak a már megkötött szerződésről.
A PestiSrácok.hu megkereste Schwartz Bélát, aki közleményében rágalmazásnak nevezte a róla és meggyanúsításáról megjelent híreket. Azt írta, hogy a két éve folyó vizsgálat rendőrségi szakaszban van, és szerinte a vádakat már rég cáfolták és tisztázták a rendőrség előtt. Schwartz továbbá tagadta, hogy új járda építéséről lenne szó a szerződésben. Közlése szerint a pénzt egy már meglévő járda javítására, egy murvás út és a csingeri Bányász Emlékpark kialakítására fizették ki a Baumidex Kft-nek. A PestiSrácok.hu szerette volna látni a polgármester által felsorolt munkákra megkötött szerződést, amely nyilván bizonyíthatta volna, mire is szerződtek és miért fizettek. De a PestiSrácok.hu kérésére még csak választ sem adott a polgármester. Ha a szerződések kiadását meg is tagadhatja a városvezető, a lista, hogy kivel, mire kötöttek szerződést, milyen összegre vonatkozóan, könnyen elérhető – nyilvános adat, amelyet minden évben közzé tesznek a település honlapján. A 2008-as táblázat szerint murvás útról, emlékparkról szó sincs. Az OVIT melletti úthoz tartozó járdaépítésről (azonos a Park Center mögötti területtel) viszont 2008 május 16-án megállapodtak. Egy nappal az említett szerződéskötés előtt maga Schwartz Béla vágta át a szalagot a Park Centernél, Leopold Störkkel, a beruházó Centermanagment Invest Hungary Beta Kft. ügyvezetőjével. A polgármester akkor – a sajtó beszámolói szerint – büszkén mutogatta a 6 és fél millió eurós beruházást, az üzletházat, az ingyenes parkolót és a köré épített utakat. Az ominózus járda az üzletházzal együtt megépült infrastruktúra, a beruházó által megépített utak egyike volt.
Hová vándorolt a 10 millió forint?
2007 és 2008 között Ajka több sportegyesülete, köztük az Ajka FC is nehéz anyagi helyzetbe került. Nem kapták meg a várostól a költségvetési finanszírozást, így, hogy megmentse a klubot, Németh György akkori elnök a saját pénzéből kölcsönzött 10 millió forintot. Klub közeli, nevük elhallgatását kérő vezetőktől úgy tudjuk, Scwartz Béla akkor személyesen tett ígéretet, hogy záros határidőn belül visszafizetik a pénzt. Csak, hogy nem volt miből. Ez volt az az időszak, amikor még az is felvetődött, külső csődbiztost küldenek az önkormányzathoz. Több százmillió forint értékben halmozódtak a kifizetetlen számlák, közüzemi szolgáltatók és a saját önkormányzati cégeik felé. A város 560 milliós működési célhitelkérelmét és a folyószámla hitelkeretének 200 milliós emelését a számlavezető OTP Bank pedig elutasította. Elérkezett 2008 májusa és a pénzt még midig nem tudták visszafizetni a klub elnöknek. Ekkor jött a nagy ötlet. Németh Györgynek alkut ajánlottak. Arra kérték, hogy engedjen el kétmilliót a tartozásból, mert csak így tudnak fizetni. A fennmaradó 8 milliót a Baumidex Kft.-n keresztül kapja majd meg. A megoldást informátoraink szerint úgy dolgozták ki, hogy egy már pénzügyileg elrendezett beruházás egy kisebb részét, ami nem tűnik fel senkinek, újra leszámláznak. Mivel épp akkor készült el a Park Center bevásárló központ építése, melyhez a beruházó a környező utakat is megépítette, úgy gondolták, egy párszáz méteres járdaszakasz nem fog feltűnni senkinek. Az önkormányzat gyorsan szerződést kötött a Baumidex Kft.– vel az OVIT mögötti területen járdaépítésre, 10 millió forintos költséggel. Ebből 2 milliót Pék Attila cége persze megtartott magának, 8 milliót pedig sporttámogatás címén befizettek az Ajka FC számlájára. A futballklub a támogatásból rendezte korábbi elnökének a tartozását, és mindenkinek maradt is egy kicsi.
Miért éppen a Baumidex?
2008-ban Ajkán összesen 179, 3 millió forint, 2009-ben 71,9 millió forint összegben építettek, újítottak fel utakat, parkolókat. A legnagyobb beruházásokat persze elvitte a Betonút Zrt, de amit helyben tudtak tartani, azt zömében mind a Baumidex Kft. nyerte el. Önmagában aggályos, ha az önkormányzat által finanszírozott munkákat épp egy önkormányzati képviselő cége kapja. Még inkább etikátlan, ha az útépítéseket végző cég könyvvizsgálója pedig a polgármester cége. Így jár jól mindenki az üzleten. Cégkivonatok szerint az ajkai székhelyű Baumindex Építőipari és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság 2000 óta működik, fő tevékenysége az útépítés. Tulajdonosai Pék Gyula, Pék Attila és Bolláné Pék Bernadett. Pék Attila tíz éve önkormányzati képviselő a szocialista frakcióban. Csak 2008-ban a Baumidex nyolc megbízást kapott Ajkán útépítésekre, 2009-ben hetet. Zömében közbeszerzési eljárás lefolytatása nélkül.
A hárommilliós törzstőkéjű cég könyvvizsgálói feladatait a Sy-Murg Kft. látja el. Melynek a cégbírósági nyilvántartás szerint Schwartz Béla szocialista polgármester és két fia a tulajdonosai. A Sy-Murg tőkéje saját bevallásuk szerint jelenleg 60 millió forintra rúg. Jelen tárgyévben több mint 16 millió forintos bevételük volt.
Titkos szerződések és le nem folytatott közbeszerzések
Az eddig leírtak szerint is abszolút érthető, miért retteg Schwartz Béla az Állami Számvevőszéktől (ÁSZ), és miért tagadta meg több ízben az ÁSZ elnökének az önkormányzat által kötött szerződések kiadását. E miatt mellesleg az ÁSZ is eljárást folytat Ajka Város Önkormányzata ellen. Az ÁSZ közérdekű bejelentés nyomán vizsgálta a 2008 és 2010 közötti időszakban az ajkai közbeszerzéseket, az ajánlattételek és szerződéskötések folyamatát. Az elkészült jelentés szerint több szabálytalanságot is találtak. Éppen az útépítésekből derült ki, hogy az ajkai önkormányzat megsértve a Közbeszerzési Törvény 40. §-át, figyelmen kívül hagyva az egybeszámítás feltételeinek fennállását, több ízben nem folytattak le közbeszerzést. Sem a 2008-as, sem a 2009-es útberuházásoknál. Az ÁSZ jelentés szerint a polgármester ezt azzal magyarázta, azt a kivitelező végezte. A számtalan eset közül csak egy példa a városháza első szintjének felújítása, melyre mindenféle hirdetmény közzététele nélkül, egyszerű meghívásos közbeszerzési eljárásban kötöttek szerződést 42,7 millió forint összegben. Majd egy hónap múlva módosították a fizetendő összeget 65,8 millióra, előre nem látható pótmunkákra hivatkozva. Akkor már közbeszerzés lefolytatása nélkül. A vélhető szabálytalanságok miatt az ÁSZ bekérte a kifogásolt beszerzések dokumentumait, szerződéseket – de azok átadását Schwartz Béla jegyzőkönyvbe foglaltan megtagadta. Ekkor dr. Lóránt Zoltán, az ÁSZ főigazgatója tájékoztatta a polgármestert, hogy kötelessége átadni a dokumentumokat a vizsgálathoz, de ő sem járt sikerrel. Miután Schwartz három ízben mondott ellen az ÁSZ kérésének és tagadta meg az együttműködést az ÁSZ jogorvoslati eljárást kezdeményezett, mely jelenleg is folyamatban van.
Nem ez volt az első alkalom
Nem a mostani fantom járdaépítés volt Schwartz Béla első ügye mely gyanús lett a rendőröknek. A Nemzeti Nyomozó Iroda 2010-ben indított nyomozást az Akkai Sportcsarnok felújításával összefüggésben. Akkor az tűnt fel a rendőröknek, hogy miért fizetett ki az önkormányzat a sportcsarnok vizes blokkjában egy mosdó és két WC kicseréléséért 8 és fél millió forintot. A vizsgálatban információink szerint az is kiderült, hogy más cég végezte el a munkát, mint amelyik aztán a számlát benyújtotta az önkormányzatnak. Az ügyet a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság vette át 2010 végén. Németh-Kész Mónika a főkapitányság szóvivője A PestiSrácok.hu kérdésére megerősítette, hűtlen kezelés és okirat hamisítás miatt nyomoztak. A büntetőeljárásban több szakértőt és tanút is meghallgattak, ami alapján több személlyel szemben felvetődött a magánokirat-hamisítás vétségének elkövetése. A nyomozást ez év márciusban azonban elévülés miatt le kellett zárni.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS