Akasztással fenyegetni nem diszkriminációellenes, vagy legalábbis nem annyira – a romániai Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) szerint -, mint nyilvánosságra hozni a hírhedt feljelentő nevét, aki nyíltan, minden eszközzel szítja a gyűlöletet az erdélyi magyarok ellen. Erre utal, hogy a diszkriminációellenes hatóság a magyarokat akasztással fenyegető Tudose volt miniszterelnököt csak figyelmeztette, a szatmári Nagykároly polgármesterét viszont mondvacsinált okok miatt 2000 lejre büntette. A településvezető állítólag azzal követte el a súlyos etikai és jogi vétséget, hogy nyilvánosságra hozta feljelentője nevét. Azét a notórius feljelentőjét, aki mellesleg mintegy 150 székelyföldi és partiumi önkormányzatot perelt be, amiért kitűzték a székely zászlót.
Kovács Jenőt folyamatos támadások érik a román nacionalisták részéről. “Bűnei” többek között, hogy az Ady Endre születésének 140. évfordulójára felállított szoborcsoport avatóünnepsége “túl magyarra” sikeredett, később pedig azért panaszolták be, mert Mihail Tudosét egy tévéműsorban “déli ügyeskedőnek” nevezte – mellesleg közvetlenül azután, hogy a volt román kormányfő egy rádióinterjúban arról beszélt, hogy “lobogni fognak a szélben” azok, akik kitűzik a székely zászlót.
A Reformátusok Szatmárért Közhasznú Egyesület, amelynek kitüntetett alapító tagja a nagykárolyi polgármester, megunta a sorozatos támadásokat; nemcsak kiállását fogalmazta meg Kovács Jenő mellett, hanem azt is felajánlotta, hogy összegyűjti és kifizeti a településvezetőre méltatlanul kirótt büntetés kétharmadát.
Fertőző és könnyen terjed a magyarellenesség
Akkor, amikor a legnagyobb összefogásra volna szükség a nemzetek között Közép-Kelet Európában, újabb és újabb olyan támadások érik a trianoni szégyenhatárokon túli nemzetrészeken élő magyarokat, amire nehéz ésszerű magyarázatot találni. Még el sem ült a kárpátaljai oktatási törvény miatt kirobbant botrány, máris követte a kettős állampolgárság miatti nyomozás, listázás. A Felvidéken is sorra fosztják meg szlovák állampolgárságuktól azokat, akik felvették a magyart.
Erdélyben is fel-fellángolnak a magyarellenes uszítások. Ennek csúcsa volt, amikor az év elején Mihai Tudose román miniszterelnök akasztással fenyegette meg az erdélyi magyarokat, amelynek következtében nem sokkal később lemondásra is kényszerült. A Szatmárban található Nagykároly polgármesterét éppen Tudosére tett megjegyzése kapcsán sújtotta pénzbüntetéssel a diszkriminációellenes hatóság. Ráadásul nem is a véleménye miatt, hanem mert a megnyilvánulása miatt őt feljelentő blogger nevét nyilvánosságra hozta. Ez teljesen abszurd, egyszerűen nem is értjük az okot
– fogalmazott megkeresésünkre Fülöp István, a Reformátusok Szatmárért Közhasznú Egyesület elnöke.
Hozzátette, hogy fertőző és könnyen terjed a magyarellenesség. Ha az egyik elszakított nemzetrészen felüti a fejét – például most egymás után Kárpátalján és a Felvidéken -, biztos, hogy lesznek atrocitások, támadások Erdélyben, Délvidéken is. Ezt pedig nem szabad szó nélkül hagyni.
Kovács Jenő igaz keresztény ember, akit a Szatmár vármegye értékeit őrző egyesület épp egy éve Milotai Nyilas István-emlékéremmel is kitüntetett. Nagykároly polgármestere éppen azzal vívta ki sokak tiszteletét, hogy a román-magyar békés együttélést hirdeti és mindig is erre törekedett az általa vezetett városban
– mutatott rá Fülöp István.
Szerinte kötelességük válaszolni a folyamatos, indokolatlan és nyilvános támadásokra, amelyek az erdélyi városvezetőt érik önmagukat nemzetvédőnek nevező magánszemélyek és szervezetek részéről. Ezek a támadások különösen napjainkban, a gyulafehérvári évforduló idején erősödtek fel. Mint mondta, meggyőződése, hogy a polgármester ellen fellépő gáncsoskodóknak nem az a célja, hogy Erdélyben békében éljenek együtt románok és magyarok: ellenkezőleg, kirekesztik magukat azok közül az igaz románok közül is, akik az alkalomhoz illő, kellő méltósággal, európaihoz méltó módon akarnak ünnepelni.
Ady szobrától Mihail Tudose botrányos kijelentéséig – Mi is történik Nagykárolyban?
Másfél évvel ezelőtt vették először célba román nacionalisták a nagykárolyi polgármestert, a város főterén felavatott Ady Endre – Marchiş Otilia-szobor avatóünnepsége után.
A magyar költőnek és román költőnőnek Ady születésének 140. évfordulója alkalmából állítottak közös szobrot Nagykároly központjában. Kovács Jenő polgármester a szoborcsoport leleplezésekor éppenhogy arról beszélt, hogy a békés együttélés, a Nagykárolyban együttélő nemzetiségek kölcsönös tiszteletének fontos jelképe ez a szobor.
Marchiş Otilia és Ady Endre mindketten a kulturális és művészi elit tagjai voltak, s munkásságuk, alkotói szabadságuk, egymás iránti barátságuk és tiszteletük méltó jelképe lehet annak a többnemzetiségi együttélésnek, amelyre Nagykároly is jó példa
– fogalmazott a rendezvényen a városvezető.
Egy nap sem telt el, és már úgy támadták Kovács Jenőt, mintha a gondolatait meg sem hallották volna… Ehhez elég volt, hogy az egyik román portál kiszúrta, hogy a rendezvényen csak magyar zászlót lengettek, a beszédek többsége román fordítás nélkül, csak magyarul hangzott el. Azt is a polgármester fejére olvasták, hogy bár törvény írja elő a polgármestereknek, hogy hivatalos események alkalmával román nemzeti színű vállpántot viseljenek, Kovács Jenőn a szoboravatón ez nem volt látható. A vádakat később több más portál és televíziócsatorna is elismételte. Ennek következményeként Darius Filip, a partiumi Szatmár megye prefektusa követelt magyarázatot a történtekre a magyar városvezetőtől.
Bár az eseményről készült fotókon is jól látható, hogy a magyar lobogót a rendezvényen jelen lévő cserkészek hozták magukkal, Kovács Jenő nyilvánosan bocsánatot kért, amiért ez Nagykároly román lakosságát bántóan érintette.
A vita ezzel el is ült – de fél évvel később egyetlen fél mondatáért újra elővették a polgármestert…
“Tipikus déli ügyeskedő” – így nevezte a magyarokat akasztással fenyegető Tudose elnököt
Az év első napjaiban váltott ki hatalmas botrányt Mihail Tudose akkori román miniszterelnök egy rádióinterjúja, melyben a székely zászló ügyéről beszélt.
Ugyanaz lesz a válaszom, mint amikor nem tudom, milyen nap alkalmából,zászlót próbáltak kitűzni. Ekkor világossá tettem, hogy ha az a zászló lobogni fog a szélben, ott fognak lobogni mellette a helyi felelősök is
– mondta.
Az elnök, bár próbálta magát kimagyarázni és állította, hogy csak kiforgatták a szavait, nem maradt sokáig hivatalában. Napokon belül lemondásra kényszerült.
Tudosét ennek ellenére az akasztással való fenyegetésért az Országos Diszkriminációellenes Tanács csak figyelmeztetéssel szankcionálta, nem úgy a magyar településvezetőt…
Nagykároly RMDSZ-es polgármestere a szatmári Informaţia TV egyik januári műsorában kommentálta a történteket és az akkor már lemondott kormányfőt „tipikus déli ügyeskedőnek” nevezte. Ezt nem hagyta annyiban Dan Tanasă – az a blogger, aki az általa létrehozott Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) nevében 150 székelyföldi és partiumi önkormányzat ellen indított pert a székely zászló kitűzése miatt – azonnal feljelentette az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál.
A nagykárolyi polgármestert elmarasztalták. De állítólag nem azért, mert a volt miniszterelnökről negatív véleményt nyilvánított, hanem azzal követett el diszkriminációt, hogy nyilvánosságra hozta az ezért őt feljelentő Dan Tanasă nevét.
A határozat szerint – amely 2000 lejre bírságolja a városvezetőt – egy elöljárónak nem szabad személyes adatai nyilvánosságra hozatalával „bosszút állnia” egy petíciót előterjesztő állampolgáron azzal a céllal, hogy megbélyegezze, a közmegvetés tárgyává tegye az illetőt.
“Úgy látszik Romániában így működik ez az intézmény”
Kovács Jenő büntetéséről a frissujsag.ro hírportálnak azt mondta, szerinte azért büntették meg, amit a volt román miniszterelnökről mondott.
Nekem ezzel kapcsolatban csak egy kérdésem van: hogy lehet az, hogy az akkori miniszterelnök, aki akasztással fenyegetett minket, magyarokat, csak egy figyelmeztetést kapott? Mivel én azt mertem róla mondani, hogy aki ilyet mond rólunk, az egy tipikus déli ügyeskedő, megkaptam a kétezer lejes büntetést. Semmi gond, úgy látszik, Romániában így működik ez az intézmény
– fogalmazott a polgármester. Hozzátette, lehet, hogy csak általánosságban kellett volna gazembernek neveznie, aki “minket, magyarokat akasztással fenyeget”.
Vezető kép: OrosCafé/Rajki Judit
Facebook
Twitter
YouTube
RSS