Áldozatvédelmi krízisközpontot hoz létre az igazságügyi tárca Budapesten. Szakemberek napi 24 órában segítik majd a hozzájuk fordulókat – közölte az igazságügyi kapcsolatokért felelős államtitkár kedden. Vízkelety Mariann elmondta: a VII. kerületi Wesselényi utcába tervezett központ az áldozatvédelmi stratégia része, amelyet részben azért alakítanak ki, mert januártól a tárca gyakorolja a szakmai irányítást az áldozatvédelem felett, illetve november 16-áig egy uniós irányelv alapján a tagállamoknak is jelezniük kell, milyen intézkedéseket tettek a területen. Kiemelte, a stratégia célja, hogy minél több ember számára elérhető legyen az áldozatvédelem, az ezzel foglalkozó intézmények és a civil szféra közötti együttműködés hatékonyabb legyen, ennek érdekében szakmai programokat, képzéseket is szerveznek. A még az év elején megnyíló központot a januárban megszűnt Igazságügyi Hivatal egyik épületében alakítják ki. A központban a tanácsadáson túl jogi és pszichológiai segítségnyújtással is foglalkoznak majd, szociális munkásokat is alkalmaznak, és a hozzájuk fordulóknak egyénre szabottan igyekeznek segítséget adni. Arra is felhívták a figyelmet, hogy leginkább a kiszolgáltatottak válnak áldozatául erőszakos cselekményeknek: az idősek mellett, a gyerekek és a fogyatékkal élőkkel szemben elkövetett cselekmények száma emelkedett az elmúlt években.
Idén már kétszáz járásban, illetve kerületben van lehetősége a bűncselekmények áldozatainak akár anyagi, akár nem pénzbeli támogatást jelentő, speciális áldozatvédelmi eljárás keretein belül segítséget kérni a kormányhivatalokban működő áldozatvédelmi szolgálattól – közölte Vízkelety Mariann, miután az állami áldozatvédelem szakmai irányítását január elsejétől az Igazságügyi Minisztérium vette át.
Az Igazságügyi Minisztérium államtitkára szerint még nagyon sok feladatuk lesz a rendszer tökéletesedéséig, de az már biztos: a fővárosban, a Wesselényi utcában, a bulinegyed mellett – hamarosan megnyílhat az első Krízisközpont, ahol a jogi tanácsadás, pszichológiai segítségnyújtás és szociális munkások támogatása mellett, tulajdonképpen személyre szabott ellátásban részesülhetnek az áldozatok. Az államtitkárral közösen megtartott háttérbeszélgetésen Szeiberling Tamás, az IM igazságügyi módszertani irányításért felelős helyettes államtitkára kiemelte: a magyar állampolgárságú áldozatok védelme mellett fontos, hogy több nyelven is segíteni tudják az éjszakában szerencsétlenül járt turistákat is. Az államtitkár hangsúlyozta, kialakítanak egy krízisszobát is annak érdekében, hogy az áldozatok helyzetének végleges megoldásáig, a hirtelen kiemelésre szorulókat átmenetileg, ideiglenes jelleggel el tudják helyezni.
A szociális ágazatban dolgozóktól is empátiát várnak
Vízkelety Mariann szerint az áldozattá vált emberek megsegítése érdekében magasabb fokú, intézmények közötti együttműködésre van szükség. Az ebben az évben átvett feladat előtt a szakmában érintettek továbbképzésére is nagy szükség volt. Az államtitkár azonban nem csak a rendőrkapitányságokon, valamint a védőnői hálózatban dolgozóktól remél együttműködést, hanem kerekasztalszerű megbeszéléseken cserélnének tapasztalatokat az állami szervek a civil és az egyházi szervezetekkel. Vízkelety Mariann szerint hamarosan találkozhatunk az áldozatvédelemre figyelmet felhívó szórólapokkal, prospektusokkal, amelyek igyekeznek egyre szélesebb körben terjeszteni azt a tény, hogy az állam igenis gondoskodik a bűncselekmények áldozatairól: a nap bármely percében ingyenesen hívható a 80/225-225 telefonszámon. Hamarosan, teljesen anonim módon, online is elérhető lesz az áldozatvédelmi szolgálat. Az államtitkár kiemelte azt is, hogy
célul tűzték ki, minden rendőrkapitányságon legyen legalább egy, áldozatvédelemben jártas szakember.
ugyanakkor hozzátette: a következő években, több nagyvárosban – pl. Szombathelyen, Miskolcon – is terveznek a Wesselényi utcaihoz hasonló Krízisközpontot kialakítani. Szeiberling Tamás pedig nyomatékosította, hogy
a Krízisközpont a gátak lerombolását segíti, hiszen amíg sok bűncselekmény áldozatává vált embertársunk „a hivatali ügyintézés béklyója miatt” fél a hatóságokhoz fordulni, a központban lelki- és szellemi segítséget is kapnak az érintettek.
Ez esetben fontos kiemelni, hogy a bűncselekmények áldozatává vált gyermekek esetében „játékos környezetben, pszichológus bevonásával hallgatják meg” a sokszor családon belüli erőszak, vagy abúzus áldozatává vált kicsiket, amit a filmekből is jól ismert „tükörfalas módszerrel” rögzítenek, így nem kell újra és újra meghallgatni a kiskorúakat. Az új Büntetőeljárási törvény szerint már bizonyítékként felhasználható a gyermek barátságos környezetben történt meghallgatásáról készült felvételek, amit a non- verbális kommunikációs jelek vizsgálatára is felhasználhat az ügyészség.
Bár mindez hatósági munka, de csak hatósági attitűddel nem fordulhatunk az áldozatok felé
– figyelmeztetett a háttérbeszélgetés végén az államtitkár.
Forrás: PS, fotó (Illusztráció): iStock.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS