Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár augusztus végén nyújtotta be lemondását személyes és családi okokra hivatkozva, amelyet a miniszterelnök el is fogadott. A tárcát átmenetileg Beneda Attila helyettes államtitkár vezeti, de jövő héten megválaszthatják az új vezetőt. A PestiSrácok.hu addig is összeszedte a lehetséges jelölteket. Sok az új név, de akad közöttük korábbi miniszter és egykori versenytárs is, a legesélyesebb háromból pedig kettő nő. Az sem kizárt, hogy újra minisztere lesz az egészségügynek, amely így kiválhat a csúcsminisztériumból és önálló tárcaként működhet tovább. Összeszedtük a lehetséges jelölteket!
GASZNER VERONIKA – PestiSrácok.hu
Bár egyes híresztelések szerint Zombor megromlott egészségi állapota (szívproblémái) miatt távozott olyan hirtelen a tárca éléről, forrásaink szerint inkább arról van szó, hogy a leköszönt államtitkár nehezen tudta elviselni a napi politikai harcokat. Szakmai hozzáértését az egészségügyben dolgozók sem kérdőjelezték meg, Kiss László, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke, A PestiSrácok.hu-nak adott interjújában úgy fogalmazott: „Ő egy gyakorlati szakember, aki teljesen tisztában van az egészségügy helyzetével. Egy felelős szakpolitikus nem is viszonyulhatna máshogyan a fennálló rendszerhez.” Talán éppen emiatt adta fel ilyen hamar az egyébként bátor húzásokat, az új alapellátási törvényt, vagy éppen a kórházaknak nyújtott adósságkonszolidációt maga mögött tudó Zombor. A 2014 júniusa óta tevékenykedő államtitkár korábban Kecskemét polgármestereként dolgozott, illetve a kecskeméti megyei kórház igazgatójaként és az Országgyűlés népjóléti bizottságának elnökeként is bizonyított. Hivatalba lépésével négy év után váltotta Szócska Miklóst. Balog Zoltán, az EMMI minisztere hamarosan javaslatot tesz Orbán Viktornak a jelölt személyéről, addig is itt a lista a legvalószínűbb jelöltekről.
Lehetséges befutók
Dr. Beneda Attila helyettes államtitkár, átmenetileg ő vezeti a tárcát
Igen kézenfekvő ötletnek tűnhet, és kevés rizikóval járna a Zombor Gábor mellett helyettesi teendőket ellátó Beneda Attilát előléptetni államtitkárrá, hiszen az elmúlt egy évben testközelből ismerkedhetett a Zombor-féle elképzelésekkel, amely a már említett alapellátási törvény életbe lépésével nem valószínű, hogy olyan nagy fordulatokat venne a következő választásokig. A kormány egészségpolitikai elképzelései tehát zökkenőmentesen folytatódhatnának, amennyiben a korábban háziorvosként, 2010 óta pedig az EMMI kabinetfőnökeként, majd helyettes államtitkárként tevékenykedő Benedát választaná Orbán Viktor. Forrásaink szerint jó eséllyel Beneda veheti át Zombor posztját.
Dr. Ficzere Andrea főigazgató, Uzsoki utcai kórház
A főigazgató asszony életrajza igen impozáns, forrásaink pedig vicceskedve megjegyezték, a jelöltek legszebbike, így neki van a legtöbb esélye. Az esztétika mellett mindenképpen Ficzere mellett szól, hogy debreceni illetőségűként Kósa Lajos és Papcsák Ferenc támogatását élvezi. Az utóbbi már többször segítette az igazgató asszonyt, a rossz nyelvek szerint legutóbb például amikor átvetette az Uzsoki vezetését. Ficzere Andrea közel tíz évig dolgozott a Debreceni Egyetem Neurológiai Klinikáján, ahol az osztályvezetésig vitte, majd a Gyermekklinikán folytatta, ahonnan egy évvel később átment a Nagyerdei Gyógyászati Kft.-hez ügyvezető igazgatói pozícióba. A következő években újra főorvosként, docensként illetve reumatológus szakorvosként dolgozott, az Uzsoki előtt pedig ügyvezető igazgatói feladatokat látott el egy nonporfit cégben.
Dr. Nagy Anikó főigazgató, Heim Pál Gyermekkórház
Forrásaink úgy tudják, Ficzere Andrea mellette a másik esélyes női jelölt Nagy Anikó lehet, aki a miniszterelnök feleségének, Lévai Anikónak a jó ismerőse. A csecsemő- és gyermekgyógyász végzettségű Nagy a korábbi Egészségügyi Minisztériumban szakértői feladatokat is ellátott, 2012 óta pedig a Gyermekkórházat vezeti. Nagy feltehetően Mága Zoltánnak is jó ismerőse, a hegedűművész húsvét környékén mindig felkeresi a kórházat, legutóbb egy 1,5 méteres csokitojást és ajándékcsomagokat vitt a gyerekeknek.
Prof. Dr. Bedros J. Róbert főigazgató, Szent Imre kórház
Jó kapcsolatokkal rendelkezik, amelyeket igyekszik is mozgósítani a hirtelen jött lehetőséggel élve. Bedros Róbert a tétényi úti Szent Imre Egyetemi Oktatókórház előtt a Honvédban volt igazgató, ahova az első Orbán-kormány idején nevezték ki. Szakmai berkekben korábban az a pletyka terjedt, hogy a Szent Imre egyfajta vigaszdíj volt a katonai műszaki tudományokból doktorált főigazgatónak, mert valójában az Állami Egészségügyi Központ vezetését szerette volna átvenni, ám Hende Csaba egykori honvédelmi miniszter nem szavazott neki bizalmat. Tudható még, hogy a magyarok „Királyának”, Zámbó Jimmynek személyes jó barátja volt és persze a mai napig nagy rajongója, illetve hogy Pintér Sándor belügyminiszter egyszer aranygyűrűvel tüntette ki.
Bodnár Attila főigazgató, Bajcsy Zsilinszky Kórház
Bodnár Attila, a Bajcsy igazgatója belgyógyász, munkahelye között szerepel a Szent István Kórház után a Ferencvárosi Egészségügyi Szolgálat, ahol diabétesz gondozót hozott létre, majd igazgató-főorvos lett. Emellett nyolc éven át független képviselő volt a Ferencvárosi Önkormányzatnál. 2001-ben átvette a váci Jávorszky Ödön Kórház vezetését. Később a Kútvölgyi Klinikai Tömb-orvos igazgatója lett.
A Magyar Idők szerint esélyes még Cserháti Péter, aki 2010 és 2013 között helyettes államtitkárként, azóta pedig miniszteri biztosként dolgozik a tárcánál, valamint Velkey György kórházszövetségi elnök, aki már Zombor megválasztásakor is „versenyben volt”, sőt Pesti Imre fővárosi Fidesz-politikus is.
Köszönik, de inkább nem…
Dr. Vályi-Nagy István, az Egyesített Szent István és Szent László kórház igazgatója forrásunk szerint köszönte, de nem kért a megtiszteltetésből. A hematológus végzettségű intézményvezető korábban Mikola Istvánnal is dolgozott együtt, aki szintén szerepel a listánkon. A 2000 és 2002 között egészségügyi miniszterként már kipróbált Mikola állítólag azzal a feltétellel térne vissza a tárca élére, ha az újra önálló minisztérium lehetne. Erre azonban elég kevés az esély. Mikola egyébként 1994-től volt tagja a KDNP-nek, amelynek egy évig alelnöke is volt, majd 2003-ban átlépett a Fideszbe. 1990 és 1995 között a budapesti Szent László Kórház főigazgatója volt, ezután 1997-ig a Fővárosi és Pest Megyei ÁNTSZ járványügyi osztály vezetője, majd 1999-ig a Nemzetközi Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója. 1999-ben kinevezték az Országos Vérellátó Szolgálat igazgatójává, amely posztot miniszteri kinevezéséig viselte. Azóta teljesen más területen mozog: külügyi tárca, biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár. Mikolát 2006-ig Orbán egyik fő bizalmasának tartották, a miniszterelnök a „nemzet orvosaként” emlegette. A 2006-os választási vereséget követően azonban viszonyuk megromlott, mert a pártból sokan őt okolták a vereségért. A Gyemsziből lett Állami Egészségügyi Ellátó Központ két főszereplője, Dr. Ónodi-Szűcs Zoltán főigazgató és helyettese, Szentes Tamás neve is felmerült, de úgy tudjuk, egyikük sem vállalná a felkérést.
Vezető képen a rövid pályafutású Zombor Gábor – Fotó: Mészáros Péter/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS