Miközben az ellenzéki pártok csak panaszkodnak, hogy a kormány direkt kivérezteti, csődbe viszi a vendéglátósokat, az ellenzéki polgármesterek pedig többségében az iparűzési adójukért sírnak – amit a vállalkozások terheit könnyítve, meg kell felezni –, a kormánypárti vezetésű önkormányzatok – akiket mellesleg ugyanúgy sújt a bevételcsökkenés –, azon ügyködnek, hogyan támogassák saját erőből is a valóban nehéz helyzetben lévő vállalkozásokat. Vitán felül álló tény, hogy a járvány legnagyobb vesztese gazdasági szempontból a turizmus és a vendéglátás ágazat, amelyekben a korlátozások miatt drasztikusan visszaesett a bevétel. Még a munkahelymegtartó támogatásokkal is a fennmaradásért küzdenek és utolsó tartalékaikat élik fel. Ebben a helyzetben van, aki politikai hasznot lát és tüntetést szervez, szerveztet, és van, aki még szorosabbra fűzi a nadrágszíjat és saját lehetőségeihez mérten még segít, mert tudja, hogy hosszútávon az az érdeke, hogy minél több vállalkozó talpon maradjon és minél több állás, munkahely megmaradjon. Ezért pedig mindenkinek áldozatot kell hoznia. Sümeg néhány ezer fős kisváros a Balaton-felvidéken. A településen a turizmusból és a vendéglátásból származó adóbevétel a legnagyobb bevételforrás általában, ami most a nullához közelít. Végh László polgármester ebből a helyzetből hirdetett önkormányzati mentőövet a vendéglátó vállalkozásoknak. A keddi bejelentés szerint az idei évben teljes egészében elengedik a közterület-használati díjat a kerthelyiségek, teraszok után és további könnyítések kidolgozása van folyamatban.
Először arra gondoltam, hogy a bérleti díjakat engedjük el, de ahogy végiggondoltam, rájöttem, hogy a vendéglátóhelyeink egyike sem önkormányzati bérlemény. Viszont jön a tavasz, bízunk benne, hogy lassan a tavasz beálltával a kerthelyiségek majd kinyithatnak. Úgy döntöttem, hogy a kerthelyiségek, teraszok után járó területhasználati díjat elengedjük a teljes évre
– mondta a PestiSrácok.hu-nak Végh László, Sümeg polgármestere. Hasonló könnyítéssel több önkormányzat is élt már, azonban Sümeg esetében kiemelkedő jelentőségű a döntés, és szimbóluma mindannak, ami megkülönbözteti a pandémia idején a baloldali és jobboldali politikai erőket. Sümeg egy alig több, mint 6000 lelket számláló kisváros Veszprém megyében, ahol a vár, a várra épülő turizmus és vendéglátás szinte minden, ami a saját bevételek alapját jelenti, ami a helyi embereknek munkát és megélhetést ad.
Ugye emlékszünk még, amikor karácsony előtt az ellenzéki vezetésű települések polgármesterei a karácsonyi fények lekapcsolásával háborogtak, és az önkormányzatok szándékos tönkretételéről beszéltek, amiért Orbán Viktor miniszterelnök úgy döntött, a vállalkozások talpon maradása és a munkahelyek megvédése érdekében elrendeli, hogy a kivetett iparűzési adónak csak a felét szedhetik be idén az önkormányzatok? Sümeget is nehéz helyzetbe hozta a döntés, arról nem is beszélve, hogy a zárással a korábbi 37 millió forint éves idegenforgalmi adóbevételük hosszú hónapokra konkrétan szinte a nullára csökkent. Végh László ennek ellenére optimista és azt mondja, a felelősségvállalás is közös feladat.
Az első hullám után azt tapasztaltuk, hogy a legmagasabb fokozatra kapcsolt a turizmus. Telt ház volt egész nyáron. Ha nem is a tavalyi lett a legjobb év, de be lehetett hozni a tavaszi záráskor elszenvedett veszteséget. Ebben segítséget jelentett, hogy a kormány olyan gazdaságvédelmi intézkedéseket hozott, ami lehetővé tette, hogy munkáltatók megtartsák a munkahelyeket, akkor is, amikor nem lehettek nyitva, amikor állt a turizmus. Ez persze az elveszett nyereséget nem kompenzálta, de az elszenvedett veszteséget éppen kibírhatóvá tette
– mondta a polgármester. Végh László most is optimista. Abban bízik, hogy a következő néhány hetet kell kibírni és a tavasz közepétől megint dübörögni fog a turizmus, és mind talpra állhatnak, vagy legalábbis összeszedhetik magukat, akik most a túlélésért küzdenek.
Ezért nagyon fontos, hogy mindent megtegyünk a vállalkozások túléléséért, minden más most másodlagos
– fogalmazott a városvezető. Mint mondta, az is bizakodásra ad okot, hogy nincs tudomása arról, hogy Sümegen munkahelyek szűntek volna meg a pandémia miatt. A vállalkozók, szállásadók és vendéglátók tartják a frontot és úgy látja, az ellenzéki oldalról különböző erők hiába próbálkoznak, a vendéglátók nem akarnak egy politikai érdekből kirobbantott háborúnak a részese lenni.
A várunkban éppen egy nagy bővítési projekt kivitelezése zajlik, mint legfőbb turisztikai attrakció, ráadásul szabadban. Ugyan nyitva van, de a területének fele építési terület. Éppen a minap egyeztettem a tulajdonosokkal, akik azt mondták, a forgalom a tavalyi évben a korábbi felére esett vissza. A hotelben ugyan egymást érik a foglalások, a napokban is volt, aki az ország másik feléből érkezett a korábbi foglalása értelmében a családjával, de el kellett küldeni. És márciusra is vannak foglalások, pedig arra nem sok esély van, hogy márciusban a szálláshelyek kinyithatnának
– jegyezte meg Végh László. A sümegi polgármester szerint viszont muszáj, hogy a megoldásból mind kivegyük a részünket. Mindenkinek vállalnia kell, hogy amivel tud, hozzájáruljon a járványhelyzet kezeléséhez, azért, hogy mielőbb túl legyünk rajta és minél kevesebb veszteség árán kezdhessünk újra építkezésbe.
Ezért döntöttem úgy, hogy most a legfontosabb azon vállalkozások túlélése, és ők a vendéglátósok, akiket a legnagyobb próba elé állít ez a járvány. Mi, mint önkormányzat sem vagyunk könnyű helyzetben, de a fontos az, és a település érdeke is ez, hogy minél több vállalkozó, munkáltató túljusson ezen, ha vérveszteségekkel is
– nyilatkozta Végh László. A településvezető hozzátette: a mostani bejelentés csak az első, a további könnyítések kidolgozása folyamatban van.
Vezető kép: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS