Csőzik László, volt SZDSZ-es politikus, Érd jelenlegi polgármestere egyre több fórumon hangoztatja, hogy a kormány ellehetetleníti a város működését és nem biztosít elegendő forrást a működésre. Aradszki András, a térség országgyűlési képviselője a PestiSrácok.hu-nak adott interjúban reagált a tavalyi választások óta eltelt időszak történéseire. Szerinte Csőzik politikai kampányra használja a polgármesteri hivatalt, ami a választók becsapása, a rá szavazók elárulása.
Csőzik László, Érd baloldali polgármestere az utóbbi időben egyre több fórumon hangoztatja, hogy a város költségvetése forráshiányos és nem lesz elegendő pénze az önkormányzatnak, mert ő maga nem fideszes. Hogyan reagálna erre?
Érd soha nem volt olyan kedvező helyzetben, mint amilyenben a fideszes városvezetés átadta az új vezetésnek. Sőt, még soha nem volt annyi pénz a város kasszájában, mint most. Az idei költségvetés főösszege 51 milliárd forint, vagyis nettó hazugság az, hogy nincs pénz. A kötelezően ellátandó feladatokra az állam biztosítja az úgynevezett állami normatívát. 2020-ban az állami normatíva érzékelhetően növekedett; ez fedezetet biztosított és biztosít például az óvodai és bölcsődei alkalmazottak béremelésére. Tavaly október közepén a város kapott 700 millió forint működési támogatást az állami normatíván felül. Miután a város az egész évre kapta ezt az összeget, meglehetősen bravúros lenne, ha ennek a pénznek a „fenekére vert” volna két és fél hónap alatt a mostani városvezetés. Az az ő felelősségük, hogy milyen költségvetést készítettek és hogyan gazdálkodnak vele. Kétségtelen, hogy a helyi fideszesek is megszavazták a költségvetést, ami egy nagylelkű gesztus volt részükről az új városvezetés felé. A baloldal erre az elmúlt 13 évben egyszer sem volt képes és hajlandó. Jellemző, hogy most sem viszonozták a gesztust; az elmúlt hat hónapban is folyamatosan az előző városvezetést gyalázták és rágalmazták.
A polgármester azt mondja, hogy minden évben a Pénzügyminisztérium rendkívüli, nagyjából 1,5 milliárd forintos támogatására vannak utalva. Igaz ez?
Ha Csőzik úr figyelemmel kísérte volna a város korábbi költségvetéseit, akkor tudhatná, hogy az állam soha nem adott a városnak 1,5 milliárd forintos támogatást működésre. 2010-től kezdődően egy olyan év sem volt, amikor ilyen támogatást kapott volna Érd. A város korábbi polgármesterével, T. Mészáros Andrással közösen vetettük fel a Modern Városok Program kapcsán a miniszterelnök úrnak, hogy amíg nem lesz olyan iparűzésiadó-bevétele Érdnek, amely révén képes ellátni egy modern, megyei jogú városhoz méltó feladatokat, addig a Pénzügyminisztérium megvizsgálhatja a működési támogatás lehetőségét, természetesen akkor, abban az esetben, ha a város vezetése ezt kezdeményezi.
Ha jól értem, a mostani városvezetés nem kérte a Pénzügyminisztériumtól azt, hogy vizsgálják meg annak lehetőségét, hogy a 2020-as évben kapjanak bárminemű plusz támogatást.
Így van, tudomásom szerint nem kérték. Az előző négy évben összesen 3,2 milliárd forint támogatást kapott plusz forrásként a város, de ennek lehetőségét minden évben külön kérte a város vezetése a minisztériumtól. Fontos azt is kiemelni, hogy 2011-ben, az önkormányzatok adósságkonszolidációjakor 12,5 milliárd forintot vállalt át az állam Érd városától.
Több helyen is azt nyilatkozta Csőzik László, hogy az elvont gépjárműadó-bevételek óriási kiesést jelentenek.
Az elvont összeg a költségvetés nagyjából fél százalékát teszi ki, csak hogy tisztán lássunk. A 2020-as költségvetésről beszélek. Fél százalék sincs, amit elvonnak.
Az a polgármester, akit „hazavág” ez a fél százalék, aki nem tudja ezt kigazdálkodni, kezelni, az teljességgel alkalmatlan a feladatra, amelyre amúgy maga jelentkezett.
Csőzik László azzal, hogy kezelhetetlennek tartja ezt a fél százalék szolidaritási elvonást, saját maga ismerte be az alkalmatlanságát.
Az elvonások miatt már belengette a városvezetés, hogy kénytelenek lesznek hiteleket felvenni. Mi erről a véleménye?
A várost vezetni kellene, és nem azt a trükköt eljátszani, hogy bemondanak egy teljességgel irracionális számot, majd pedig csőddel és elbocsátásokkal riogatnak. Érdekes módon, az elmúlt bő évtizedben nem volt csődközeli helyzetben Érd, sőt! Ugyanez vonatkozik a helyi kézilabdára is. Életképtelennek neveznek egy modellt, ami tíz évig nemcsak, hogy működött, de az egyik legsikeresebb csapattá tette az Érdet. Ők viszont felszámolják ezt is, mert mindent le akarnak rombolni, amit az előző vezetés felépített.
A polgármester úr pont arra hivatkozik, hogy nem volt elegendő szponzor és ez nagyon megterhelte a költségvetést.
Én egyeztettem a volt polgármesterrel, és azt mondta, hogy ők 120-160 millió forint szponzori pénzt tettek be a rendszerbe, tehát ez a városnak kb. 360-370 millió forintjába került az említett 700 millió forint helyett, hiszen a szponzori bevételek mellett egyéb hozzájárulások és bevételek is hozzájöttek ehhez.
Aki nem dolgozik, nem ad világos irányítást, nem használja a politikai súlyát, hogy keressen támogatókat, most az mentegeti magát. Talán a munkát el kellett volna végezni. Ha felelős városvezetőként cselekedett volna, akkor a helyi kézilabda megmenthető lett volna, anélkül, hogy a városra ez többletkiadást rótt volna.
Csőzik egy nemrégiben, vele készített interjúban arról beszél, hogy 2022-ig biztosan nem lesznek már jelentős fejlesztések Érden. Ami semmi mást nem jelent, mint hogy nem akar a városért dolgozni. A helyi újságnak pedig azt nyilatkozta, hogy „nyakunkba szakadt a Modern Városok Programja”, amellyel el is árulja magát: koloncnak tartja Érd történetének legjelentősebb fejlesztési programját. Szidja az előző városvezetést, hogy kevés az iparűzési adóból származó bevétel, ami amúgy a kormány gazdaságpolitikájának is köszönhetően az elmúlt 15 év alatt így is megduplázódott, hiszen számos jó pozícióval rendelkező cég érkezett a városba. Eközben Csőzikék folyamatosan akadályozták, hogy gazdaságfejlesztési övezet létesüljön Érden.
A mostani városvezetés sérelmezi azt, hogy Ön nem segíti őket. Valóban akadályozza az együttműködést úgy, hogy Ön a város országgyűlési képviselője?
Sajnálattal hallom ezeket a hazug állításokat, hiszen az új városvezetés hivatalba lépése óta nem egy alkalommal javasoltam egyeztetést, ám ezekre a fülük bojtját sem mozdították.
A legotrombább lépése az érdi polgármesternek az volt, amikor nem jött el a választókerület polgármestereivel tartott egyeztető megbeszélésre. Azt mondta, elfelejtette beírni a naptárába. Nevetni kellene ezen, ha nem lenne végtelenül elkeserítő ez a megyei jogú város polgármesteréhez méltatlan mentalitás, ez a gyerekes nemtörődömség. Hetvenezer ember sorsáért felel, és elfelejt eljönni az ő jövőjükről is szóló egyeztetésre. Elképesztő!
Ha megkérdeznének, megkeresnének, megkérnének, akkor, mindezek ellenére segíthetnék a tapasztalataim révén. Ha leülnének velem tárgyalni, én – ahogyan megígértem több alkalommal is – kész vagyok segíteni a magam eszközeivel, a lehetőségemhez mérten a város fejlesztése érdekében. Ehelyett folyamatosan gyaláznak és sértegetnek. Én ezt nem veszem fel, viszont minden ezzel töltött percük az érdiektől és a város fejlesztésétől rabol el értékes időt. Márpedig ők nem erre kaptak felhatalmazást, hanem arra, hogy a városért dolgozzanak.
Ezek szerint jelenleg nincs kapcsolata a város vezetése és Ön között?
Semmilyen megkeresést, hívást nem kaptam tőlük. Sem a polgármestertől, sem a képviselőtestülettől. Az fontos, hogy amikor Csőzik Lászlót megválasztották, akkor gratuláltam neki telefonon és e-mailben is (ő ezt nem tette meg, amikor 2018-ban legyőztem a választáson), majd felhívott és megígérte, hogy leülünk és megtárgyaljuk, hogyan tovább. Én ezt örömmel vettem.
És felhívta Önt ezek után?
Nem. Viszont közzétett egy nyílt levelet, amelyben azt írta, hogy új lappal kell kezdeni, és Érd érdekében ő bárkivel képes együttműködni. Ezt követte a már említett találkozó, amelyre nem jött el. Azóta sem történt közöttünk egyeztetés.
Ön sérelmezte ezt akkor?
Nyílt levéllel reagáltam, ha már ő ezt az utat választotta a kettőnk közötti kommunikációnak. Ebben a levélben kértem tőle, hogy a 2019-es választási kampányban tett mocskos kijelentések és állítások kapcsán foglaljon állást: akár határolódjon el, akár értsen egyet azokkal, de lássunk tisztán és valóban kezdjünk nemcsak új, hanem tiszta lappal is a város érdekében, hiszen számomra Érd fejlődése kiemelten fontos, és a szívemen viselem az ott élő emberek sorsát.
Ön szerint kellene, hogy a polgármester bocsánatot kérjen?
Olyan meggondolatlan ígéreteket tett, amelyeket egyrészt nem tartott meg, másrészt O1G-kampányt folytatott, mocskolódó és aljas lejárató hadjárattal ment neki a város volt polgármesterének.
Érd az egyetlen város az országban, ahol a baloldal kampánymachinációit maga az Alkotmánybíróság tette helyre – igaz, már későn.
Szóval nem számítottam arra, hogy ő visszakozna, de továbbra is számítottam rá, hogy a város érdekében jelentkezni fog, hogy üljünk le egyeztetni egymással és akár sajtótájékoztató keretében számoljunk be arról, mikben állapodtunk meg. Sajnos ezekre nem került sor azóta sem.
A koronavírus-járvány elleni védekezés komoly feladatot jelentett és jelent az önkormányzatoknak. Ekkor sem változott meg a kapcsolat Önök között?
Ahogyan a járvány felütötte a fejét, megkerestem Szűcs Gábor alpolgármester urat, hogy milyen javaslataim vannak a járvány elleni problémák helyi kezelése tekintetében. Mivel Csőzik úr velem nem akart korábban tárgyalni, ezért azt gondoltam, hogy alpolgármester úr nyitottabb lesz a tárgyalásokra.
És nyitottabb volt?
Teljes mértékben, de csak az elején. Az alpolgármester úr azt mondta, hogy rendben vagyunk, köszöni az ötleteket, ő egyetért velük és támogatja is. Ehhez képest semmi nem valósult meg azokból, amikről egyeztettünk.
Ön mivel járult hozzá végül a járvány elleni védekezéshez?
Csőzik László és a város vezetése szemmel láthatóan elég visszafogottan vett részt a koronavírus elleni küzdelemben.
Létrehoztak egy zöld számot, amelyen segítséget lehet kérni, de alapvetően úgy tűnik ugyanazt műveli, mint Karácsony Gergely: látszatpolitizál és Facebook-marketinget folytat.
Az érdi Fidesz-KDNP, az Összefogás Egyesület és a helyi Fidelitas összefogott és rengeteg csomagot szállítottunk ki, a fiatalok segítettek az időseknek a bevásárlásban, gyógyszerbeszerzésben. Több, mint tízezer maszkot osztottunk ki az önkormányzati fenntartású intézmények dolgozóinak. Tudomásunk szerint a városvezetés rendelt Kínából közel tízezer maszkot, de feltételezhetően ez nem érkezett meg, láthatóan nem tették ki és reklámozták a Facebookon, mint ahogyan egyébként ez náluk szokás. Mi ezen kívül az oktatási intézményekben ügyeletet tartók részére is mosható maszkokat biztosítottunk, az egyházak részére pedig kézfertőtlenítő szereket, amint oldottak a szigorításokon és lehet istentiszteleteket tartani. Ez az, amit a helyi jobboldal a saját gyűjtéséből és felajánlásaiból megtett.
És mi a helyzet a város vezetésével?
Annyi látszott, hogy Csőzik László rászabadult a civilekre, és amikor egy magánszemély vagy baráti társaság átadott egy-egy adományt, maszkokat vagy élelmiszert, akkor ő odament és fotózkodott, mintha bármi köze lett volna hozzá, majd feltette a Facebookra. Tisztára, mint Karácsony Gergely. Csőzik is lájkvadászatra használta a járványt a valódi segítség helyett.
Külön érdekesnek, hogy Csőzik László azt nyilatkozta, hogy párja, a gyurcsányista Bősz Anett és ő nem kívánnak párként megjelenni a politikai életben, viszont szívesen segíti őt önkormányzati kérdésekben információkkal.
Nem Bősz Anettet választották meg az érdiek polgármesternek, hanem Csőziket. Azt fontosnak tartom kiemelni, hogy 2018-ban az egységes baloldal jelöltje Csőzik László volt. Engem a térség országgyűlési képviselőjének Csőzikkel szemben választottak meg, tehát ő akkor elveszítette a választásokat.
Mit gondol a polgármester városvezetési stílusáról?
Érden teljes a káosz. Mint arról beszéltünk már, 51 milliárdos költségvetés mellett csőddel riogat a polgármester. Vicc. Hiányzik ugyan a szakértelem, de nem ez a legfőbb baj – mert azt meg lehetne szerezni előbb-utóbb –, hanem a szándék. A szándék hiánya a valódi baj. Nem Érd jelent csődöt, hanem a baloldali városvezetés csődölt be fél év után.
Csőzik László már arról is beszél, hogy ha sikerül megmutatniuk az ellenzéki polgármestereknek, hogy ők „jobban kormányoznak”, akkor 2022-ben, ahogyan ő fogalmaz, a választókerületekben alulmaradhat a Fidesz.
Egy világjárvány kellős közepén vagyunk, de ők már megint a hatalomról és a pénzről, a pozíciókról egyezkednek, pedig még addig hátravan közel két év.
Dolgozni kellene, felelősen dönteni, nem pedig a pénzért és a hatalomért vetélkedni. Csőzik Érd további fejlesztéséhez kért és kapott bizalmat, ehhez képest politikai kampányra használja a polgármesteri hivatalt. Ez a választók becsapása, a rá szavazók elárulása.
Sajnálom ezt, mert ő is részese lehetett volna annak az összefogásnak, amelynek célja Érd újjáépítése. Ő erre nemet mondott, így kiderült, hogy az érdiek nem számíthatnak rá.
Forrás: PS; Kiemelt kép: MTI/Soós Lajos
Facebook
Twitter
YouTube
RSS