Budapest több kerületében is szokatlan vagy jogellenes módon próbálja az ellenzék ellehetetleníti a független és kormánypárti képviselőket. A zuglói önkormányzatnak a szivárványkoalíció színeiben mandátumot nyerő tagjai háromszor akkora fizetést kapnak, mint a fideszes és civil kollégáik. Soroksáron pedig a független polgármester, Bese Ferenc illetményét sem szavazták meg a frissen bekerült DK-s, momentumos és jobbikos képviselők.
A Horváth Csaba (MSZP) által vezetett, ellenzéki többségű zuglói önkormányzat az illetményük rendkívül alacsonyan tartásával hozta megalázó helyzetbe a független és a fideszes képviselőket – írta a Magyar Nemzet. Várnai László, a CivilZugló Egyesület vezetője a lapnak elmondta: a baloldali ellenzéki pártokhoz tartozó tizenöt képviselő kapta az összes tanácsnoki és bizottsági elnöki pozíciót, amelyek díjazása – képviselői illetményükkel együtt – ötszáznegyvenezer forint, ráadásul mind a négy alpolgármester – akiknek az illetménye csaknem kilencszázezer forint – szintén ebből a csoportból került ki. Ezzel szemben a többi képviselő – a függetlenek, illetve a fideszesek – mindössze havi száznyolcvanezer forintot keresnek.
Ez a kilencvenezer forint képviselői alapdíjból és az egy bizottsági tagságért járó ugyanekkora összegből tevődik össze
– fejtette ki a független politikus, hozzátéve: kistafírungozták a nullkilométeres baloldali képviselőket is; például a három momentumos képviselő közül az egyik bizottsági elnök, másikuk tanácsnok, a harmadik pedig alpolgármester lett.
A tizenhárom külsős bizottsági helyből a függetlenek egyáltalán nem kaptak, és a Fidesznek is mindössze egy jutott
– mondta Várnai László, hangsúlyozva: az előző ciklusban minden képviselő nagyságrendekkel többet keresett annál, mint amennyivel a függetleneknek és a kormánypártiaknak be kell érniük.
Érdemes megjegyezni, hogy az ellenzéki összefogás zuglói képviselőinek az ötszáznegyvenezer forintos illetménye kiugróan magasnak számít; egyetlen másik budapesti kerületben sem keresnek ennyit a képviselők, és sehol sincs háromszoros szorzó a legalacsonyabb és legmagasabb képviselői fizetések között, Pesterzsébeten pedig egyenesen az összellenzéki szövetség felbomlásához – a Momentum kilépéséhez – vezetett a szocialisták javaslata a képviselői alapilletmény húsz százalékos, négyszáztizenegyezer forintra emeléséről.
A szivárványkoalíció frissen mandátumot szerzett képviselői Soroksáron még a polgármester fizetését sem szavazták meg. Mivel a független Bese Ferenc – az ilyenkor szokásos gyakorlat szerint – tartózkodott a saját illetménye szavazásánál, és az öt ellenzéki – köztük DK-s, momentumos és jobbikos – képviselő is ugyanezt tette, patthelyzet alakult ki a testületben. A XXIII. kerületi önkormányzat működését jól ismerő forrás a Magyar Nemzetnek elmondta: az ellenzéki képviselők azzal indokolták, hogy nem szavazták meg a – törvényben rögzített összegű – polgármesteri alapilletményt, hogy a testület alakuló ülésén nem tárgyalták a képviselői juttatásokat és nem akkor döntöttek a kerület korábbi vezetőjének a végkielégítéséről. Érdemes megjegyezni, hogy Geiger Ferenc – aki függetlenként huszonöt évig vezette a városrészt – igennel szavazott Bese Ferenc illetményére. Egyébként jogsértésnek minősül, ha a polgármester illetményét nem állapítják meg, mivel az önkormányzati és a köztisztviselői törvény szerint a főállású polgármester a megválasztása napjától gyakorolja a jogait és kötelezettségeit, ezért a munkáért járó jogosultsága is ettől a naptól kezdve illeti meg. A Magyar Nemzet úgy tudja, legközelebb december 3-án lesz lehetőség a patthelyzet feloldására; várhatóan akkor ül újra össze a testület.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Zuglo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS