Az Európai Uniót is csatába hívja Ausztria az osztrák-magyar földháborúban. A „sógorok” földművelésügyi minisztere, Andrä Rupprechter a közösség belpiaci biztosa, Michel Barnier támogatását kéri az általa vitatott magyar földtörvény és a zsebszerződések ügyében. Ausztriának nem tetszik a magyar kormány törvénytelen szerződésekkel szembeni fellépése, és az Európai Bizottságot kéri, utasítsa rendre Budapestet. Budai Gyula, a szaktárca államtitkára kérdésünkre kijelentette, „Rupprechternek először azon saját gazdáival kellene leülnie tárgyalni, akik ki akarták játszani a magyar jogszabályokat”.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
“Nem támadjuk meg a magyar földtörvényt” – Zimmermann, 2012
Élesedik a konfliktus Magyarország és Ausztria között. Annak ellenére, hogy Michael Zimmermann, Ausztria magyarországi nagykövete 2012-ben még határozottan visszautasította azokat a vádakat, hogy a magyar földtörvény 2014-es életbe lépése után minden lehetséges fórumon megtámadják majd az új jogszabályt, a bécsi kormány most éppen az általa kikért intézkedéseket valósítja meg.
Ausztria az uniónál panaszolja be hazánkat – 2014
A Kurier című osztrák napilap szerint Andrä Rupprechter, Ausztria földművelésügyi minisztere az Európai Unió belpiaci biztosa, Michel Barnier támogatását kérte az általa vitatott magyar földtörvény, illetve annak az úgynevezett haszonélvezeti szerződésekre, zsebszerződésekre vonatkozó rendelkezései ügyében. Rupprechter tegnap Bécsben tárgyalt az EU-biztossal, és azt kérte tőle, hogy az unió vizsgálja meg a magyar jogszabályt ezekre a szerződésekre vonatkozóan. Az APA osztrák hírügynökség szerint nem lehet tudni, hogy hány gazdájukat érint a törvény, ám az osztrák hivatalos adatok szerint mintegy 200 földműves összesen 200 ezer hektáron gazdálkodik Magyarországon. A magyar szakemberek ugyanakkor állítják, az egymillió hektárt is elérheti hazánkban az illegális földtulajdonlással megszerzett területek nagysága. Rupprechternek nem tetszik, hogy az új földtörvény értelmében az osztrák gazdák 2014. május elsejétől kártérítés nélkül elvesztik haszonélvezeti jogaikat, pedig előre kifizették a meghatározott időszakra, vagy élethosszig szóló haszonélvezeti szerződések költségeit. Rupprechter szerint a törvénymódosítás okoz gondot, ugyanis 2001-ig legálisak voltak Magyarországon a haszonélvezeti szerződések, ezt a jogot a telekkönyvbe is bejegyezték. A miniszter szerint a magyar eljárás ellentmond az EU-jognak. Megjegyzendő, hogy a haszonélvezeti jog korlátozása nem minősül kisajátításnak, miután nem tulajdon-elvonásról van szó. Rupprechter ennek ellenére hívja csatába az uniót és kéri fel szövetségesnek az Európai Bizottságot.
“Inkább az ügyeskedő gazdákkal tárgyaljon”
Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára a PestiSrácok.hu kérdésére kijelentette, „Andrä Rupprechternek először azon saját gazdáival kellene leülnie tárgyalni, akik ki akarták játszani a magyar jogszabályokat”. „Ausztriai termelők a haszonélvezeti joggal akartak tulajdonjogot szerezni, miután a földvásárlási moratórium lejárta után adásvételbe ment volna át az ügylet. Tehát színlelt szerződésekről beszélünk. Az osztrák politikusoknak inkább tájékozódniuk kellene, semmint Brüsszelig rohanni” – fogalmazott Budai Gyula. Hangsúlyozta, a magyar kormány feladata az, hogy megvédje a hazai gazdákat és a magyar termőföldet, a nemzeti szuverenitás jelképét. „Azért kíváncsi lennék arra, hogy fordított esetben mit lépne a bécsi kormány. Gondolom Rupprechter sem hagyná, hogy a magyar termelők törvénytelenül, színlelt szerződésekkel, ügyeskedésekkel és zsebszerződésekkel szerezzenek értékes földterületeket Ausztriában. Az ügynek egyetlen megoldása van. Az, hogy az osztrák gazdálkodók is tartsák be a magyarországi jogszabályokat, ha egyszer itt kívánnak termelni” – szögezte le Budai Gyula.
Ausztria asszisztált a törvénytelenséghez
Mint ahogy az ismert, portálunk írta meg elsőként, hogy Ausztriai politikusok és a bécsi kormány tudomása mellett zajlottak a törvényellenes osztrák földszerzések Magyarországon. Egy olyan 2005-ben, Ausztriában megjelent és terjesztett kiadványhoz és dokumentumhoz jutottunk hozzá, amelyben a bécsi Vidéki Térségek Munkacsoport vezetője, Sixtus Lanner szinte ötletet adott az osztrák gazdáknak azáltal, hogy leírta, a magyar földvásárlási tilalmat hosszú távú bérleti szerződésekkel hidalják át a befektetők. A bécsi kormány és az ottani politikusok ölbe tett kézzel asszisztáltak gazdáik „felkészítéséhez”. Megírtuk azt is, hogy a zsebszerződésekkel kapcsolatban eddig négy pert indított az ügyészség, a rendőrség tizennyolc esetben nyomoz. Úgy tudjuk, az új Büntető Törvénykönyv szigorúbb tényállása alapján még nem indult eljárás.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS