Pesti Srácok

Ausztria lakosságának egyötöde más országban született

Ausztria lakosságának egyötöde más országban született

Ausztriában 1,7 millió olyan ember él, aki más országban született; ez az osztrák lakosságnak csaknem egyötöde (19,5%) – derült ki az Osztrák Integrációs Alapnak (ÖIF) szombaton az osztrák sajtóban közzétett statisztikájából.

Az Ausztriában élő, migrációs hátterű lakosság több, mint fele (53,6%) más országból, Bosznia-Hercegovinából (168 500 fő), Törökországból (159 700), Szerbiából (143 200), Szíriából (48 500) vagy Afganisztánból (43 100) származik. A bevándorlók – az osztrákokkal szemben – a nagyvárosokat részesítik előnyben; míg az osztrákok egyharmada, addig a migránsok kétharmada választja lakóhelyéül a várost. Utóbbiak a fővárost kedvelik a legjobban (40 százalékuk, összesen 688 900 ember költözött Bécsbe), aminek eredményeképpen tízből négy bécsi lakos migrációs hátterű. Felső-, illetve Alsó-Ausztriát is sokan kedvelik: ezeket a tartományokat a migránsok több, mint tíz-tíz százaléka (231 300, illetve 214 800 fő) választotta. A vidéki városok közül Salzburgot (32 százalék), Welst (31,3 százalék) és Innsbruckot (30,8 százalék) választották legtöbben lakhelyül.

Bécsben a 15. kerületben (Rudolfsheim-Fünfhaus) a legmagasabb a külföldiek aránya (48 százalék), a 20. kerületben (Brigittenau) valamivel kevesebben vannak (45 százalék); míg az ötödik kerület (Margareten) áll a harmadik helyen (44 százalék). Bécsben minden második tanulónak nem német az anyanyelve. A 2017/18-as tanévben 1,1 millió tanulót tartottak nyilván, és több, mint egynegyedük (26%) nem a németet használja, viszont a közép- és műszaki iskolákban a tanulók háromnegyedének nem német az anyanyelve. Az ország más részeinek közép- és műszaki iskoláiban a tanulók egyharmada nem németül kommunikál. A munkanélküliség csökkent: míg 2018-ban 6,7%, addig az azt megelőző évben 7,5 százalék volt a munkanélküliségi ráta. Tavaly a migránsok 11,8 százaléka, míg Bécsben 17,4 százaléka volt munkanélküli.

Forrás: MTI; Fotó: PS

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.