Az Állami Számvevőszék polgári eljárást kezdeményezett azok ellen, akik 2018. január 17-én vandál módon rongálták meg az Állami Számvevőszék műemléki védettség alatt álló budapesti székházát – olvasható a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben. Gulyás Márton és társai ellen egyébként hétfőn emelt vádat a fővárosi ügyészség, az ellenzéki aktivistára felfüggesztett börtönbüntetést kérve.
Mint ismert: Gulyás Márton és társai még tavalyelőtt gondolták úgy, hogy a számvevőszék épületét festékkel kellene megdobálni, így tiltakozva az ÁSZ vizsgálatai ellen. Gulyásék 2018. január 17-én narancssárga festékkel dobálták meg az V. kerület, Apáczai Csere János utca 10. alatti épületet, főleg azt a réztáblát, amin az intézmény neve olvasható. Mindezt a közösségi oldalán, élő adásban közvetítette, ahol azt is lehetett látni, hogy a rendőrök gyűrűjéből kiugorva elorozta a félretett festékes palackot és újabb festékadagot locsolt az egyik réztáblára. A vandálok az épület teljes homlokzatát összefestékezték. Az ÁSZ közleménye szerint mindezt azért tették, hogy a független Állami Számvevőszék törvényben meghatározott ellenőrzési tevékenységét befolyásolják. Horváth Bálint, szóvivő, kommunikációs vezető ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott:
A támadás elkövetői a nemzeti vagyont rongálták meg és több millió forintos kárt, illetve helyreállítási költséget okoztak az adófizető állampolgároknak. Mivel közvagyonról van szó, ezért ennek megtérítése érdekében az ÁSZ polgári peres eljárást is kezdeményezett az ügyben.
Kiemelte azt is, hogy az ÁSZ székházának helyet adó épület különleges történelmi értékkel bír: a Duna-korzó hét koraeklektikus háza közül egyetlenként maradt fenn. Az 1869-71-ben épült palotát a hajlított székeiről híres Thonet testvérpár építtette, tervezője Skalnitzky Antal és Koch Henrik építő cége volt. Az épület műemléki védettség alatt áll.
Gulyás Márton már visszaeső garázdának számít a hatóságok előtt: emlékezetes, hogy a Sándor-palotát is festékes palackokkal próbálta megdobálni. Mivel Gulyásnak volt egy próbára bocsátása már az NVI táblájának leszerelése miatt, a bíró akkor összesen 300 óra közérdekű munkát rótt ki rá. A fővárosi főügyész hétfői közleménye szerint az Állami Számvevőszék megrongálásával kapcsolatban indult eljárásban azt javasolták, hogy a bíróság tárgyalás nélkül indítványozzon az elkövetővel szemben felfüggesztett börtönbüntetést, társaira pedig pénzbírságot szabjon ki, míg az Állami Számvevőszék polgári eljárást indított ellenük.
Fotó: MTI/Mónus Márton
Facebook
Twitter
YouTube
RSS