Kialakult egy új vezető réteg a világ pénzügyi hierarchiájának az élén. Ma már nem Warren Buffettek, vagy Morganok, esetleg Rockefellerek, vagy éppenséggel Fordok és olajkrőzusok irányítanak, hanem Bill Gates, vagy Jeff Bezos. Ők a technológiai szektorból nőttek ki, megveszekedetten liberálisok, és a céljaik messze meghaladják egy üzletember hatókörét: ők az egész társadalmat akarják átalakítani. Új fiúk vannak a téren, új seriff van New York városában. A régi vágású autógyárosok vagy olajmágnások helyett techmogulok adnak-vesznek, és irányítani szeretnék a világot. Egy csillogó-villogó falansztert képzelnek el, ahol mindenki boldog lesz.
Az Apple összes részvényének értéke 2018. augusztus 2.-án reggel 9.15-kor elérte az 1000 milliárd dollárt, ami történelmi esemény a modern világgazdaságban. A kaliforniai Cupertinóban bejegyzett cég már több éve a világ legértékesebb vagyontárgya, talán többet ér, mint az amerikai haditengerészet. A második cég a ranglistán az Amazon, és a továbbiak a Google, a Microsoft és a Facebook. Még az ötödik helyezett Facebook értéke is meghaladja az 500 milliárd dollárt. Bármilyen megdöbbentő, a korábbi listavezető cégek, mint például az olajipari Exxon, a General Electric vagy a JPMorgan Chase a kanyarban sincsenek, egyikük összértéke sem éri el az 500 milliárd dollárt. Bátran kijelenthető, hogy ma már a világ likvid tőkéjének jelentős részét az elmúlt évtizedben felnőtt technológiai óriások birtokolják (az értékek dollármilliárdban):
Apple | 1006.4 |
Amazon.com | 777.8 |
Alphabet | 766.4 |
Microsoft | 750.6 |
541.5 | |
Alibaba | 499.4 |
Berkshire Hathaway | 491.9 |
Tencent Holdings | 491.3 |
JPMorgan Chase | 387.7 |
ExxonMobil | 344.1 |
Johnson & Johnson | 341.3 |
Samsung Electronics | 325.9 |
Bank of America | 313.5 |
Ezeknek az új vállalatoknak azonban új tulajdonosai vannak, akik az elmúlt húsz év során szép lassan felmásztak a pénzügyi piramis tetejére. Ők lettek a Wall Street királyai, a régiek, mint a Rockefellerek vagy a Waltonok dicsősége leáldozóban van, ők már csak piszkosul gazdagok, de nem övéké a trón és a hatalom.
Az eredendően értelmiségi háttérrel rendelkező, magasan képzett figuráknak más a világnézetük és más a kultúrájuk, mint a korábbiaknak. Többnyire mérnökök, és a társadalomra is úgy tekintenek, mint egy gépre. Hivatalos fennköltséggel valamiféle baloldali liberális ideológiát képviselnek, unalomig ismételgetik a sokszínűség, a véleményszabadság jelszavait, de a valóságban a cégeiken belül és kívül kegyetlenül elnyomnak minden különvéleményt.
Szinte mindegyikük vakon hisz a társadalmi progresszióban, ami azt jelenti, hogy az embereknek úgy kell élniük, ahogy nekik tetszik. Ők jót akarnak, mindenkit boldoggá tesznek, ha követik őket, aki meg makacs és nem hódol be, azt kiközösítik.
Másrészt azonban üzletemberek, és ezen mivoltukban folyamatosan szembekerülnek a saját ideológiájukkal. Komoly erőfeszítéseket tesznek azért, hogy betörhessenek a kínai piacra. Ennek érdekében a Zuckerberg által fémjelzett Facebook a Kínai Kommunista Párt igényeinek megfelelő cenzorprogramot fejlesztett ki, de Peking ennek ellenére fityiszt mutatott neki. Ugyanúgy otthon, Amerikában naponta megígérik, hogy harcolnak a hamis hírek ellen, megszűrik a külföldi ügynököket, stb. Ám a valóságban nem sok mindent tesznek, és csak vonakodva engednek a liberális barátaik nyomásának. Ez a magatartásuk érthető, hiszen a felhasználóik zöme nem vallja az ő magasztos politikai elveiket, és ha elkezdik őket törölni, akkor idővel találnak maguknak új platformot, ahol kifejthetik a nézeteiket.
Ismerkedjünk meg velük
A leggazdagabb ember Bill Gates, a Microsoft alapítója, amely cég mind a mai napig uralja a PC-k szoftverpiacát, ha ma már nem is annyira egyeduralkodó, mint korábban.
Hatalmas vagyonát már rég átmentette alapítványokba, amelyek tevékenysége mögé rejtheti a pénzét.
A Microsoft felemelkedése jól ismert: mindenhonnan lopott, lenyúlta mások szellemi termékeit, tönkretette a versenytársait, monopolizálta a Windows révén az asztali számítógépes üzletágat szinte az egész világon. Rengeteg per volt ellene, sőt, még az amerikai állam is kérdőre vonta, és elítélték a trösztellenes szabályok megsértése miatt.
Vagy például a Netscape 1 milliárd dollár kártérítést kapott a Microsoft-ól, mert ellopta böngészőjét. De Billnek vastag bőr van a képén, mert az alapítványain keresztül harcol az afrikai szegénység, a társadalmi igazságtalanság ellen, és eljátssza a hívő keresztényt is. Lényeg a lényeg, a hivatalos vagyona 100 milliárd dollár, és ki tudja, mennyi tőkéje van imitt-amott.
Második leggazdagabb ember Jeff Bezos, az Amazon főrészvényese, sőt, az is lehet, hogy az idén már megelőzi Bill Gatest, és ő lesz az új alfahím.
Ha valaki kíméletlen kapitalista, akkor ő biztosan az.
Nem olyan kifinomult, mint a többiek, mindent tönkretesz, ami az útját állja. Az USA-ban több tízezer kiskereskedő csukta be a boltját az Amazon terjeszkedése miatt. Csomagküldő rendszere kényelmes, és nem is olyan drága, de kérdés, mi lesz, ha monopóliuma kiteljesedik és csak ő marad a piacon. De ez most mindegy is, gratuláljunk Jeff Bezosnak, hogy sikerült összeszednie 100 milliárdot.
A továbbiakban ott van két szupergazdag üzletember a legjobb tíz között: Larry Page és Larry Ellison. Ők hozták létre a Google-t és az Oracle-t.
Kedves emberek és nagy környezetbarátok.
Page-ről megtudhatjuk, hogy Palo Altóban, az otthonában geotermikus energiát használ, és saját esővíz-hasznosító rendszere van. Ellison meg nagy pénzekkel támogatja többek közt a vadon élő állatok megmentését. Ennyi cukiságtól az ember szeme párás lesz, és minden ellenállását félreteszi. Az agyhalott liberális széplélek szerepében tündökölnek, holott valójában sötét lelkű üzleti hiénák, és van egy-két homályosabb folt a karrierjükben.
Beszéljünk még egy keveset Mark Zuckerbergről, aki a Facebook tulajdonosa, és ebből kifolyólag van vagy 40 milliárd dollárja.
Ő a szociális média császára, holott a Facebook sohasem volt a legjobb ebben a műfajban, de volt elég pénze a konkurencia kivásárlására. Gondoljunk csak arra, hogy nálunk a régebbi és népszerűbb iWiW akkor tűnt el a piacról, amikor a Facebook megjelent. Ezek a véletlenek szerte a világon újra meg újra megtörténtek, és lássunk csodát, ma már naponta egymilliárd felhasználója van Zuckerbergnek. Aki egyébként a Harvardon diplomázott, és azokkal kezdett bele az üzleti életbe, akikkel egy evezős csapatban sportolt. Barátai eltűntek a színről, igaz, ehhez kellett némi pereskedés. De őket se kell sajnálni, mert egyes hírek szerint a Bitcoin nevű kriptovaluta szervezői közt találhatók manapság.
Sok apró jelből úgy tűnik, hogy Mark Zuckerberget valakik küldték, és megbízták azzal, hogy ő legyen a világ szociális médiájának ura. Ő, aki minden, neki nem tetsző politikai véleményt korlátozni akar, és azt szeretné elérni, hogy az emberek az interneten csak ételreceptekről és esetleg a szexről beszélgessenek. Politikai téma csak akkor kívánatos, ha liberális szellemben hangzik el. Hogy mit jelenet a liberális? Kár ezen gondolkodni, azt majd megmondja nekünk Mark Zuckerberg.
Trump véleménye róluk
Hogy mi a baj ezekkel az új, gazdag fiúkkal? Idézzük Donald Trump amerikai elnököt:
A szociális média hátrányosan megkülönbözteti a konzervatív és republikánus hangokat.
Az elnök vallja, hogy baloldali véleményeket nem üldöznek, és hozzáteszi, hogy a cenzúra nagyon rossz dolog. Sőt azt se tudni, hogy valójában kik cenzúráznak, és ezeket a személyeket ki hatalmazza fel erre a tevékenységre. Persze a kérdés költői, Trump is tudja a választ: a techcégek irányítói, ki más?
Facebook
Twitter
YouTube
RSS