Fenyő-gyilkosság: Gyárfás Tamás bűnös, 7 év börtönre ítélték ma felbujtóként a Fővárosi Ítélőtáblán (videó) - Frissítve!
A 77. évét töltő Gyárfás Tamás börtönbe megy, miután a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla ma felbujtóként 7 év börtönre ítélte a volt sportvezető-médiavállalkozót Fenyő János meggyilkoltatása ügyében. Az 57. évében lévő Portik Tamás életfogytiglani ítéletét helybenhagyták. Jogerős ítéletet hirdetett csütörtökön délelőtt a Fenyő-gyilkosság kapcsán felbujtással megvádolt Gyárfás Tamás és Portik Tamás másodfokú perben a Fővárosi Ítélőtábla.
A Fővárosi Ítélőtábla ma 9 óra 13 perckor kihirdetett jogerős ítéletében részben megváltoztatta az elsőfokú döntést, és az ügyészi indítványnak helyt adva, Gyárfás Tamást nem bűnsegédként, hanem felbujtóként elkövetett emberölésért ítélte el. Ugyanakkor a NAP Tv volt tulajdonosának nem fegyházban, hanem az enyhébb fokozatú börtönben kell letöltenie büntetését. Az ítélet indoklása után Gyárfás szabadon távozhatott a táblabíróságról. A büntetés-végrehajtás fogja értesíteni arról, hogy mikor és hova kell bevonulnia a büntetés letöltésére.

Súlyosítást kért az ügyésznő a táblabíróságon

Múlt heti perbeszédében az ügyésznő közölte a táblabíróságon, hogy az elsőfokú ítélet megalapozott, a Fővárosi Törvényszék részletesen megvizsgálta és értékelte a bizonyítékokat, a tanúk állításait és a szakértői véleményeket, ezért nincs indok az ítélet hatályon kívül helyezésére.
Kitért arra, hogy nem csupán a Portik Tamás által titokban rögzített beszélgetések támasztották alá Gyárfás Tamás felbujtói szerepét, hanem egyéb körülmények is. Az ügyész arra is felhívta a figyelmet, hogy bíróság kizárta a felvételek manipuláltságát.

(MTI Fotó: Kovács Attila)
Az ügyészségnek csak az elsőfokú ítéletben megállapított jogi minősítéssel és a büntetéskiszabással van problémája:
Gyárfás Tamás ugyanis álláspontjuk szerint nem bűnsegéd, hanem felbujtó, ahogy a vádban is szerepel.
A Nap Tv egykori tulajdonosának magatartása szándékkiváltó volt, az elsőfokú bíróság is megbízást állapított meg – érvelt Jankó Cecília.

Az ügyésznő ezért
Gyárfás esetében hosszabb tartamú szabadságvesztés kiszabására, míg Portiknál a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontjának későbbre tolására tett indítványt.
Emlékezetes, legalább tíz év fegyházban eltöltendő szabadságvesztést kért az elsőfokú ítéletet megfellebbező Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség Gyárfás Tamásra. Portik Tamásra pedig az életfogytiglani fegyházbüntetés helyben hagyását azzal, hogy az elsőfokú ítélet szerint 20 év letöltése után megszabott ideiglenes szabadlábra helyezési lehetőség határát tolják ki. (25, 30, 40 év jöhet szóba.)
Ez történt első fokon a Fővárosi Törvényszéken
A felbujtással vádolt Gyárfás Tamás bűnsegédként bűnös, büntetése 7 év fegyház, a felbujtóként számon kért Portik Tamás bűnös, büntetése életfogytiglani fegyház – hirdette ki az ítéletet tavaly februárban Póta Péter bíró a Fővárosi Törvényszéken. Gyárfás Tamást azzal vádolja az ügyészség, hogy megbízta Tasnádi Pétert, ölesse meg üzleti ellenfelét, Fenyő Jánost; Tasnádi elvállalta, előleget is felvett, ám nem teljesítette a megbízást. Gyárfás ezután bízta meg Portik Tamást Fenyő likvidálásával, amit Portik Jozef Rohác megbízásával teljesített is.

A bíró szerint azzal, hogy Gyárfás nem tiltakozott egy esetben, hogy “szétb*sszák” Fenyő Jánost, ahogy azt Portik kérdezte tőle, jóváhagyta a VICO-birodalom urának likvidálását. Így Gyárfás bűnsegédként kapott 7 év fegyházat, míg a közvetítő Portik Tamás a megbízásért életfogytiglani fegyházat. Gyárfás 5 és fél év, Portik 20 év letöltése után szabadulhat feltételesen.
Így ölték meg Fenyő Jánost
A Fenyő-gyilkosság egy merénylet volt Fenyő János médiavállalkozó ellen Budapest II. kerületében, a Margit körút és a Margit utca sarkán 1998. február 11-én. A gépfegyveres támadásban Fenyő a helyszínen életét vesztette, az eset pedig az 1990-es évek végén Magyarországon zajló „maffiaháború” egyik legismertebb gyilkossága lett.
1998. február 11-én, nem sokkal este fél hat után Fenyő autójával egy piros lámpánál várakozott a budapesti Margit körút és Margit utca sarkán. Éppen egyik barátnőjével beszélt telefonon, amikor egy ismeretlen fegyveres férfi a mögötte haladó autóból kiugrott, és a kezében lévő Agram 2000 típusú, hangtompítóval felszerelt mini géppisztolyból az anyósülés felőli ablakon keresztül mintegy 20-25 lövést adott le közvetlen közelről a vállalkozóra, aki a helyszínen életét vesztette. Az elkövető ezután futva távozott a helyszínről. (Forrás: Wikipédia)
Jogerős ítélet mondja ki, hogy a merényletet Jozef Rohác, szlovákiai bérgyilkos követte el, amiért életfogytiglani fegyházbüntetést kapott.

Update: A táblabírósági ítélet ellen fellebbezésnek már nincs helye, ám eljárásjogi hibákra hivatkozva a Kúria elé vihetik az ügyet, amit Zamecsnik Péter ügyvéd meg is tesz majd. Zamecsnik szerint egyébként Fenyő János megölése "szívességi gyilkosság volt"...
Vezető kép: PS/Hatlaczki Balázs