Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely polgármestereinek vezetésével körülbelül 100-120 ember vonult csütörtökön délután a Veszprémi Törvényszék épülete elé, hogy tiltakozzon a vörösiszap katasztrófa ügyében indult büntetőper első fokú, felmentő ítélete ellen.
FÜSSY ANGÉLA – PestiSrácok.hu
A polgármesterek mellett károsultak is felszólaltak. Könnyeikkel küszködve emlékeztek a 2010 október 4-én történtekre, amikor mindenüket elveszítették. “Tíz ember élete ma Magyarországon senkit sem érdekel? Hogy lehet, hogy az az igazságszolgáltatás szerint ennek nincs fellelőse?” – tették fel a kérdést.
A bíróságok ítéletét befolyásolni nem tudjuk, de felhívhatjuk a figyelmet az igazságszolgáltatás hiányosságaira. Mert Magyarországon ma jogszolgáltatás van, de igazságszolgáltatás nincs – szólalt fel a demonstráció főszervezője, Ferenczi Gábor, Devecser polgármestere.
Hangsúlyozta, a devecseri embereket most nagy csalódás érte. “Ez az ítélet elfogadhatatlan. El kell mondanunk országnak-világnak, micsoda igazságtalanság történt, hogy micsoda arculcsapás a károsultaknak ez az ítélet. Több mint 5 év telt el, és az igazságszolgáltatás nem tud felelőst megnevezni”– tette fel a kérdést. Hangsúlyozta, nem akarják, hogy a kisemberek vigyék el a „balhét”. Mert nyilván nem egy gátőr és nem is egy szivattyúkezelő a felelős. A MAL Zrt. vezetőinek felelősségét viszont a parlamenti vizsgálóbizottság egyértelműen megállapította – emlékeztetett Ferenczi Gábor. Mint mondta, abban bíznak, hogy a másodfokú ítélet majd tükrözni fogja ennek a katasztrófának az igazi súlyát. Tili Károly, Kolontár polgármestere röviden annyit mondott, hogy a Veszprémi Törvényszéken egy olyan ítélet született, amit az érintett térségben élők egyszerűen nem tudnak elfogadni. “Ha nem természeti katasztrófa volt, akkor valaki hibázott. Ha pedig valaki hibázott, akkor felelős is van. Nem akarunk nyomást gyakorolni az igazságszolgáltatásra, de úgy érezzük, hogy ha most nem fogunk össze, nem lesz felelősségre vonás.”
„Úgy rohadt le rólunk a hús”
Palánki Péter Devecserben élt, a katasztrófa napjáig. Felszólalásában azt mondta, számára egyszerűen felfoghatatlan, hogy tíz ember élete ma Magyarországon senkinek ne jelentsen semmit. “Mi már csak azt várjuk, hogy lezáruljon ez az egész. De soha sem fogjuk elfelejteni, főleg így, hogy újra és újra feltépik a sebeinket.” Horváth Károlyt és családját is Devecserben érte az vörösiszap. Felidézte, hogy azon a napon ő, felesége és 11 éves gyermekük másod-, harmadfokú égési sérüléseket szenvedtek. “Ötvenhat napon át kötöztek bennünket, másfél évig kezelésekre jártunk. Úgy rohadt le rólunk a hús. Elhaltak a szöveteink. Ép ésszel egyszerűen felfoghatatlan, hogy a mai napig nem tudjuk, ki tette ezt velünk. Valaki pedig most azt mondja, hogy nincs felelős? Ez felháborító” – fogalmazott a férfi.
„Addig folytatjuk a tüntetéseket, míg lesz számunkra is elfogadható ítélet”
A tüntetésen megjelent Kepli Lajos jobbikos országgyűlési képviselő, aki a vörösiszap katasztrófa után alakult parlamenti vizsgálóbizottság elnöke volt. Kijelentette, az egész magyar országgyűlés véleményét képviseli, amikor a bizottságban született jelentésről beszél. A vizsgálóbizottság, mint mondta, egyértelműen megállapította a MAL Zrt. vezetőinek felelősségét. Ezért nem tudják elfogadni a törvényszék indoklását. “A talajtörés, amiről beszélnek, a tározó sarkának kiszakadását okozta. De mi az, ami kifolyt onnan és megölte az embereket? Nem a sűrű vörös massza, hanem a több mint másfél millió köbméter erősen lúgos folyadék, ami a tározó tetején volt. Ha az engedély szerinti szintig töltötték volna ezzel a lúgos vízzel a kazettát, az áradat nem érte volna Devecsert sem” – jelentette ki Kepli Lajos.
Véleménye szerint a vádirat 80 százalékban megfelelt annak, amit a parlamenti vizsgálóbizottság is leírt a jelentésében. A vádirat és a megszületett ítélet között viszont, mint mondta, semmi összefüggés nincs. Az emberek igazságérzete ezért méltán háborog. A képviselő megjegyezte, tüntetésüket meg fogják ismételni és addig tiltakoznak, míg a számukra egyetlen elfogadható ítélet megszületik, ami a letöltendő börtönbüntetés. A demonstráció végén felszólalt a Kolontár és Környéke Egészségéért Egyesület elnöke, Varga József. Arról beszélt, hogy a térségben élőket a katasztrófa nem csak fizikailag, hanem lelkileg is tönkretette. Máig sokan szenvednek poszttraumás stresszben.
Címlapfotó: Mészáros K. Péter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS