A hivatalba lépő új kormány rövid időn belül több élénkítő intézkedéssel állhat elő, amivel 2019-től is biztosítható marad a stabil, négy százalék feletti gazdasági növekedés – mondta a Magyar Időknek Varga Mihály. A nemzetgazdasági miniszter az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) éves közgyűlése során kifejtette, Magyarország elégedett a szervezettel való együttműködéssel, azonban aggodalmát fejezte ki, amiért az európai gyökerű fejlesztési pénzintézet egyre inkább elfordulni látszik hagyományos piacaitól.
A felálló új kormány hamarosan több növekedésösztönző, a versenyképességet fokozó intézkedést mutat be, amelyekkel hatékonyabban kiaknázhatók az ország gazdasági tartalékai, és 2019 után is stabilan fenntartható marad a 4 százalék feletti növekedés
– mondta Varga Mihály. Az EBRD legújabb makrogazdasági áttekintésében az idén 3,8 százalékos bővülést vár a magyar össztermékben, ami némileg elmarad a kormányzat 4,3 százalékos várakozásától. Az EBRD azonban, a legtöbb piaci elemezővel és nemzetközi szervezettel összhangban, 2019-től egy a mostaninál jóval mérsékeltebb bővülési ütemet vár, miközben a magyar kormány legújabb konvergenciaprogramja 2022-ig stabilan legalább 4 százalékos bővüléssel számol. Varga pozitív fejleményként értékeli, hogy az EBRD is felfelé módosította várakozásait, akárcsak az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap is, és megjegyezte: a múltban is az volt a jellemző, hogy az elemzőknek kellett felzárkózniuk a magyar kormány előrejelzéseihez. Emiatt arra számít, hogy év közben tovább javulnak majd az értékelések, és a piaci szereplők is felismerik, hogy megmarad a mostanihoz hasonló növekedés.
A miniszter arról is beszélt, hogy Magyarország elégedett az EBRD-vel való együttműködésével, a piaci forrásbevonások lehetősége miatt nincs rászorulva a bankra, viszont annak alapító tagjaként aggodalommal figyeli a pénzintézet jelenlegi politikájának irányát. Varga Mihály emlékeztetett, hogy az EBRD-vel kapcsolatos eredeti elképzelés a gazdaságilag fejletlenebb európai államok felzárkózásának segítése volt, ehhez képest a bank alapvetően Európán kívüli, ázsiai, afrikai vagy közel-keleti beruházási lehetőségeket keres, ezekbe az irányokba akar terjeszkedni. Ezzel együtt arra ösztönzi a fejlesztési bank vezetőségét, hogy ne forduljon el eredeti céljától, ne hanyagolja el hagyományos piacait. Ezért azt is fontosnak tartja a magyar kormány, hogy az EBRD a mostaninál jóval élénkebben hitelezzen Magyarországon és a régióban is.
forrás: Magyar Idők
Facebook
Twitter
YouTube
RSS