Harmincöt éve a foci ünnepére készült a Juventus és a Liverpool szurkolótábora a Bajnokok Ligája elődjének, a BEK-nek a döntőjében, ehelyett az európai futball egyik legsúlyosabb tragédiáját élhette át a brüsszeli Heysel-stadionban tartózkodó közel hatvanezer ember és 400 millió tévénéző. 39 halott és 450 sebesült lett a nap eredménye, amit senki sem felejt el, aki ott volt a helyszínen, de vélhetően a tévénézők sem. Sokak szerint a levegőben volt a tragédia: feltüzelt és ittas szurkolók, lerobbant és túlzsúfolt stadion, agresszív huligánok, aminek nem lehetett más eredménye, mint tömegpánik és halottak. A meccs kezdése előtt részeg angol szurkolók a zsúfolt stadionban áttörték a kerítést, a menekülő olaszok pedig pánikba estek és összetaposták egymást, feltorlódva a szektor másik oldalának a kerítésén, ahol egy beton támfal is ledőlt, ugyancsak halálra zúzva több embert. A meccset ezt követően még le is játszották, a játékosok az öltözőfolyosón heverő halottak között sétáltak ki a gyepre, a véres kupát pedig a Juventus vihette haza.
Manapság egyre kevesebbszer esik szó a futballhuliganizmusról, Európában lassan nyugalom költözik a lelátókra, és bár előfordulnak rendbontások, ezek már közel sem olyan brutálisak, és nem is fordulnak elő olyan számban, mint a korábbi évtizedekben. Több súlyos tragédia is történt a múltban, azonban köztük is kiemelkedő, amikor 1985-ben, a brüsszeli Heysel-stadionban a BEK-döntő előtt elszabadult a pokol, emberek taposták halálra egymást, és többeken szúrt, valamint vágott sebek is voltak.
Nem a Heyselben kellett volna rendezni a döntőt
A Heysel kimondottan lerobbant stadion volt, a falak omladoztak, a lelátó betonja töredezett volt, és a játéktér állapota is rengeteg kivetnivalót hagyott maga után, mégis ezt a helyszínt jelölték a legrangosabb európai kupa döntőjére. A zsúfolt lelátókon rontotta a helyzetet, hogy sokan jegyüzéreken keresztül vásároltak belépőket, ezen kívül a gyenge biztonsági ellenőrzést kijátszva a két liverpooli szektorba jegy nélkül is többen nyomulhattak be. Az angolok jó része a meccs előtti napot kemény ivászattal töltötte, a hangulat pedig a meccs előtt egy órával robbanásig feszült lett. A két tábort csupán egy sima kerítés választotta el egymástól. A szurkolók petárdákat, rakétákat dobáltak egymás felé; vélhetően az angolok kezdték a rendbontást, ami dominószerűen indította el a katasztrofális eseményeket. Mivel a stadion szó szerint omladozott, ezért kövek, betondarabok is repültek az ellenfél szektorába, majd a liverpooliak egy csoportja támadást indított és könnyedén áttörte a kerítést, majd az olasz szektorba özönlött.
Az angolok áttörték a kerítést, tömegpánik az olaszoknál
Az elemzések szerint az olasz szektorban elsősorban nem a Juventus huligánjai tartózkodtak, hanem főleg családok, jegyüzérektől szerzett belépővel olasz szurkolók, akik megrémültek, mert nem szoktak hozzá a nyolcvanas évek angol szurkolói kultúrájának a velejárójához. Az angol huligánoknál ekkoriban ugyanis szokás volt áttörni egymás szektorába és egy kis verekedés után visszavonulni a saját területükre. Az olaszok azonban érthető okból megrémültek és pánikszerűen menekülni kezdtek az átözönlő angolok elől, azonban csapdába estek, hiszen a szektor másik oldalánál egy beton támfal volt, amelyhez egyre többen préselődtek, többen pedig megpróbáltak átmászni rajta, de a tömeg nyomása egyre erősebb volt. A támfal végül nem bírta a nyomást és ledőlt: ez a körülmény is többek halálát okozta, valamint a pánikban levő emberek egymást is halálra taposták.
A meccset lejátszották
A Juventus keménymagja, látva az angolok támadását, bosszúra szomjazva ellentámadást indított, elözönlötték a pályát és a liverpooliak felé nyomultak, közben minden kezük ügyébe eső tárgyat az angolok felé hajítottak. Ekkorra már rendőri erősítés is érkezett, mert kezdetben mindössze öt rendőr próbálta meg megállítani a kerítést áttörő angolokat, az olasz szurkolókat viszont már fel tudták tartóztatni a rendőrök, de órákig tartott a küzdelem a rendfenntartók és a Juventus fanatikusai között. Ilyen állapotok és hangulat uralkodott a stadionban; ekkorra már egyre több volt az áldozat, akiket szurkolói zászlókkal takartak le, de a meccset végül le kellett játszani, ami utólag is érthetetlen, de akkor sem volt rá magyarázat. A halottak között kivonuló játékosok döbbenten futottak ki a játéktérre, és végül a Juventus egy jogtalan büntetővel, Michel Platini találatával nyerte meg a BEK-et és vihette haza a kupát a halottak árnyékában, sőt, a csapat még egy tiszteletkört is futott a stadionban, ami végleg kiverte a biztosítékot az olasz szurkolóknál.
Az MTV egykorú összefoglalója a történtekről. FIGYELEM, FELKAVARÓ JELENETEK!
39 halott, az angol csapatokat eltiltják
A tragédiában végül 39 szurkoló vesztette életét: 32 olasz, 4 belga, 2 francia és egy északír. A brutális képsorokat 400 millióan követték a televízión keresztül, az angol csapatokat pedig több évre eltiltották a nemzetközi kupákból, a rendteremtéshez azonban még hosszú évek kellettek. A Heysel-stadion üzemeltetői és a belga rendőrség ellen soha nem indult nyomozás és nem folytattak nyomozást a tragédiát kiváltó okokkal kapcsolatban sem. 1985. június elején az UEFA „meghatározatlan időtartamra” kitiltotta az angol klubokat az európai kupákból, a kizárás azonban nem érintette az angol nemzeti válogatottat. A Liverpoolra ezen kívül további hároméves eltiltást róttak ki, ami akkor lépett életbe, amikor a többi angol csapat büntetése lejárt. Végül az angol csapatok száműzetése öt évig tartott, a Liverpool extra büntetését pedig egy évre csökkentették.
Forrás: Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS