Balázs Péter Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésszel, volt színházigazgatóval beszélgetett Az Öreg.
A háborúk jelenléte mindig hatással van a kultúrára, az emberek kevesebbet költenek művelődésre. Éppen ezért a határainktól nem messze zajló orosz–ukrán háború hatásait firtatta Az Öreg. Stefka István felvetésével szemben Balázs Péter éppen az ellenkezőjét tapasztalta, miszerint a kultúra iránti érdeklődés egyáltalán nem csökkent. Az, hogy egyes fővárosi színházak fél- vagy negyedházzal játszanak, annak oka elsősorban az, hogy a túlságosan modern rendezés eltávolodott az emberektől; l’art pour l’art és önmegvalósítás folyik, amelynek köze sincs sem a klasszikus színjátszáshoz, sem a valósághoz.
A színháznak különösen árt, hogy egyes művészek az előadásaikba direkt napi politikát visznek, hitet tesznek párthovatartozásukról, sőt, aktívan kampányolnak, kihasználva ismertségüket. Ez különösen megmutatkozott a tavalyi SZFE-tüntetésen. A résztvevő színészeket, rendezőket Balázs közéleti parazitáknak nevezte, akik lejáratták a kultúrát. A Kossuth-díjas színész eredményesnek tartotta az elmúlt 50 év színészi, rendezői, közéleti tevékenységét. A művészi produktumokban továbbra is az alázatot és küzdelmet tartja a legfontosabbaknak; a kultúra magas színvonalú közvetítéséért tízezrek rajonganak, és a fogyasztói lelkükben, szellemükben gazdagodnak.
Balázs Péter hitvallása, hogy a színészetnek, az előadásoknak érthetőnek kell lenniük; akár klasszikus, akár modern legyen, a darab mindenkihez kell, hogy szóljon. Akkor újra lesz telt ház a színházakban.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS