Miközben a köznevelési kerekasztal körül tárgyalt a kormány a pedagógusok képviselőivel, az orvosok is bejelentkeztek a hétvégi pedagógus tüntetésre. Legalábbis az 1001 orvos hálapénz nélkül nevű Facebook csoport tagjai. Lénárd Rita a csaknem 900 szakorvost tömörítő csoport tagja a PestiSrácok.hu-nak azt is elárulta, ha nem lesz záros határidőn belül előrelépés az ügyükben, a sztrájktól sem riadnak vissza, de ennek jogi előkészítése még folyamatban van.
Egyelőre nem úgy haladnak a dolgok, ahogy szeretnék
Pénteken adott ki sajtónyilatkozatot az 1001 orvos hálapénz nélkül elnevezésű csoport. Ebben erős csalódottságuknak adtak hangot, amiért a kormány nem tartotta meg a nekik tett ígéretét. Tavaly év végén ugyanis arról volt szó, hogy 2016 januártól a szakorvosi nettó minimálbér 270 ezer forintra emelkedik – mondta Lénárd Rita. Ehhez képest miután múlt héten kézhez kapták a bérpapírjukat, meglepődve tapasztalták, hogy az alapbér semmivel sem lett több 2015-höz képest.
Orvos vs. fiatal orvos
Nem csak az a gond, hogy az ígéretekkel ellentétben nem kapták meg a béremelést – mondja Lénárd Rita. A belgyógyász szerint a kormány csak a tüzet szítja az orvosgenerációk között. A rezidensek számára kiírt pályázatot – amely anyagi támogatást nyújt a jelentkezőknek az első szakmai vizsga megszerzéséig – meghosszabbította, és a sikeres vizsga letétele után is anyagi támogatásban részesíti a kezdő szakorvosokat. Ergo az ifjú generáció tagjai ma többet keresnek tapasztalt kollégáiknál, miközben a gyakorlott szakorvosok viszik a hátukon a hazai ellátás oroszlánrészét, ráadásul rájuk hárul a fiatal orvosok képzése és tanítása. Ezzel, ahogy a belgyógyász fogalmaz mindössze azt érték el, hogy szembefordítsa egymással az orvosokat. A szakember hangsúlyozta, egyenlő bánásmódot szeretnének, mert az ilyesfajta anyagi megkülönböztetés semmi jót nem szül, főleg a mindennapi munkában. Szerinte, ha ez így marad, annak nem lesz jó vége.
Nem kizárt, hogy sztrájkig fajul a helyzet
A Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete készíti elő a sztrájkot. Azt hogy ez mikor lesz, még nem lehet tudni, nagyban függ a következő hetek történéseitől. Úgy tervezik, hogy az érvényben lévő jogi szabályozás és protokoll betartása mellett folytatják le az akciót. Ennek viszont a betegek isszák majd meg a levét, mert ha aprólékosan az előírtak szerint végzik a dolgukat, a többlet adminisztráció miatt jóval kevesebb idő jut majd a betegekre, mint eddig. Másik lépésként pedig nem vállalnak túlórát, amely orvosonként 12 óra mínuszt jelent heti szinten. Ez a jelenlegi orvosi gárdára levetítve pedig egyenlő az ügyeleti rendszer teljes összeomlásával.
Rendkívüli közgyűlést szeretnének
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) Fejér megyei szervezete pénteken indított aláírásgyűjtést, amelyben hasonló törekvéseket fogalmaztak meg, mint az 1001 orvos hálapénz nélkül nevű csoport, kiegészítve azzal, hogy a MOK hívjon össze egy rendkívüli közgyűlést. Ehhez csatlakozott most a csoportjuk, mondja Lénárd Rita, aki azt reméli, hogy a fórum megfelelő felület lehet a kiéleződött bérfeszültség feloldására.
Fotó: TV2 Mokka c. műsor
Az 1001 orvos hálapénz nélkül csoport tavaly márciusban jött létre. Azóta csaknem 900 szakember csatlakozott a tömörüléshez, amelynek elsődleges célja a minőségi, átlátható és biztonságos betegellátás megteremtése, korrupciómentesen. Célkitűzésük a további munkaerő elvándorlás megelőzése érdekében a teljes egészségügyi személyzet bérrendezése, és a hálapénz vagy, ahogy fogalmaznak a félelem bérének a rendszerből való azonnali kivezetése. Hangsúlyozzák ugyanakkor, hogy nem nyugati, hanem csak a Magyarországéval hasonló gazdasági fejlettségű országok egészségügyében fizetett jövedelmekkel összehasonlítható bért szeretnének kapni az elvégzett munka megbecsüléséért.
Egy hajóban eveznek az orvosok és a tanárok
A belgyógyász arról is tájékoztatott, hogy Facebook csoportjuk tagjai is ott lesznek a hétvégi pedagógustüntetésen. A Kossuth téri megmozdulásra azért mennek, hogy szolidaritásukat fejezzék ki a tanárokkal. A hasonlóság abban rejlik, hogy rendszerszintű változásra van szükség az oktatásban és az egészségügyben is. Csak míg a pedagógusok a gyerekek érdekében, addig az orvosok a betegek védelmében harcolnak – jegyezte meg a belgyógyász. Úgy tudjuk, a szombati megmozduláshoz több szervezet csatlakozott, egyebek mellett a Magyar Taxisok Szakszervezete és a Nyelviskolák Szakmai Egyesülete is.
Fotó: szeretlekmagyarorszag.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS