Az elmúlt évben hat kontinensen több mint hatezer tűz lobbant fel a trianoni békediktátum emléknapján – a Kárpátaljáról elindult kezdeményezéshez a világ minden tájáról csatlakoztak a Kárpát-medencén túlról is, Ghánától Tajvanig,a világ magyarjai. A rengeteg köszönet, pozitív visszajelzés és megkeresés hatására a szervezők úgy döntöttek, az idén is, a Nemzeti Összetartozás Napján, pénteken, budapesti idő szerint szimbolikusan 20:21-kor az összetartozás lángjának továbbéltetésére szólítják a világ magyarságát. A kezdeményezés lényege puritán egyszerűségében rejlik, hisz, ahogy a portálunknak interjút adó Popovics Pál főszervező fogalmazott: “nem kell más, csak jószándék, akarat, és a közösséghez tartozás igénye”.
Cikkünk leadásának idején a GyújtsukMeg.ma honlapján található térkép adatai szerint már 228 helyszínen lobbannak fel az Összetartozásunk tüzének lángjai, és bár a szervezők tapasztalatai szerint az utolsó pillanatban indulnak be a regisztrációk, máris olyan egzotikus helyeket is találhatunk a világtérképen a Kárpát-medencén túl, mint Bali szigete, Buenos Aires, vagy éppen az ausztráliai Adelaide.
A pénteki közös tűzgyújtás eseménye már a jövő felé mutat, hiszen tavaly, Trianon századik évfordulóján keserűségünk dacára azt is elkönyvelhettük, hogy megtörnie nem sikerült a nemzetcsorbításnak a magyarságot, hisz egy század elteltével is létezünk, jelen vagyunk. A Trianonhoz mért következő évszázad, bármit is hozzon, az idén kezdődik el – ennek tudatában kerestük meg a világ magyarságát egy közösen gyújtott tűz fényéhez terelő kezdeményezés elindítóját.
Ha csak egy kis ideig is…
Popovics Pál, a Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség elnöke, a tavaly, Trianon 100. évfordulóján indult kezdeményezés elindítója arról beszélt, a kezdeményezést elsősorban az a körülmény motiválta, hogy nem volt egy olyan közös, nagyszabású rendezvény vagy esemény, amelyhez határon túli magyarként csatlakozni lehetett volna. Kifejtette: ezért is született egy olyan ötlet, amelyhez nem kell gyakorlatilag semmi, csak jószándék, akarat, és a közösséghez tartozás igénye. A főszervező hozzátette: számtalan pozitív visszajelzés, hálás, megható levél érkezett a világ minden tájáról, amelyben a résztvevők megköszönték, hogy ha csak egy kis ideig is, de a magyar közösség részének érezhették magukat, ezért is tartották fontosnak, hogy idén is meghírdessék a kezdeményezést.
A világ minden tájára eljutott az összetartozás tüzének híre
Mint Popovics Pál felidézte, mivel az ötlet csak májusban fogalmazódott meg, jelentősebb hirdetési felületet sem kapott, nem számítottak különösen nagy részvételi arányra. Mint hozzátette, az utolsó napokban azonban felpörgött a csatlakozók száma, olyannyira, hogy a bejelentkezők miatt lefagytak a szerverek, így végül – szerdai állás szerint – 6137 helyszínen gyúltak fel a tüzek világszerte, ami jelentős sikernek tekinthető.
A főszervező megjegyezte: utólag a térképet böngészve számtalan váratlan helyről is érkeztek az összetartozás tüzét jelző bejelentkezések, például Ghánából, a Turks- és Caicos-szigetekről, Mauritiusról vagy éppen Tajvanból. Ugyanakkor hangsúlyozta: az érdekes, egzotikus helyek azért különösen fontosak, mivel a világ ezen tájaira is eljutott valahogy az összetartozás tüzének híre, így részesei lehettek annak a felemelő érzésnek, közösségi élménynek, hogy hat kontinens magyarjai egy időben látják felgyulladni az összetartozás fényét.
Popovics Pál elmondta: ha az űrből ez nem is volt látható, de a tüzek világszinten jelezték a magyarság jelenlétét, különösen a Kárpát-medencében, ahol a tüzeket jelző zászlócskák elborították a térképet. Hozzátette: nagyon sűrűn gyújtottak tüzeket Nyugat-Európában, Nagy-Britanniában, Észak-Amerikában is, amely annak bizonyítéka, hogy mindenütt ott vagyunk.
Meghívhatunk bárkit a tüzünkhöz
A főszervező arról is szólt: semmilyen megkötés, kritérium nincs a csatlakozáshoz, akár egy gyertya meggyújtása is elegendő, a lényeg, hogy mindenki regisztráljon a térképen, és jelölje meg, hogy ezzel másokat is biztasson. Hozzátette: a tavalyi lehetőségekhez hasonlóan idén is fel lehet tölteni képeket, videókat, beszámolókat a tűzgyújtásról. Az idén ráadásul arra is lesz lehetőség, hogy a tűzgyújtást vállalók meghívhatják egymást a saját tüzükhöz az online térben, azaz ténylegesen is megélhetik az összetartozást akár a világ más tájain élő magyarokkal is. Popovics Pál kiemelte: tavaly felekezeti, politikai hovatartozástól függetlenül nagyon sokféle közösség csatlakozott a kezdeményezéshez, amelynek ez adta meg a lényegét.
Ideológiáktól, indulatoktól mentesen, csöndesen, de mégis méltóan élhettük meg közösen magyarságunkat
– fogalmazott.
A kezdeményezéshez a GYUJTSUKMEG.MA oldalon lehet csatlakozni.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS