A vírusjárvány alatt hozott korlátozó intézkedések azt is igazolták, megállítható az illegális migráció Európa határain – mondta el Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója egy keddi háttérbeszélgetésen, megjegyezve, mindez annak ellenére bizonyosodott be, hogy egységes uniós stratégia híján a tagállamok nemzetállami hatáskörben döntöttek a védekezés mértékéről és formájáról. Portálunk kérdésére Bakondi György arról is beszélt, az afrikai régióban begyűrűző vírusjárvány okozta gazdasági hatások ösztönzőleg hatnak a migrációra. Továbbá arra is kitért, az Európai Bíróság hazánkkal szemben hozott döntése lényegében a menekült kérelemért folyamodók életét nehezítette meg, hiszen a tranzitzónákban ellátást és jogi segítséget is kaphattak, most azonban például a belgrádi nagykövetségeken kell az ügyeiket intézniük.
A háttérbeszélgetésen Bakondi György a három kiemelt (balkáni, spanyol, olasz) migrációs útvonalra vonatkozó legújabb adatokat elemezve elmondta, a koronavírus-járvány miatt bevezetett szigorú belbiztonsági és határőrizeti intézkedéseknek köszönhetően jelentősen visszaesett az illegális migráció. Mint megjegyezte, mivel az Európai Unió semmilyen közös védekezési politikát nem határozott meg, ezért a tagállamok nemzetállami szinten vezettek be olyan korlátozásokat, amelyek igazolták: amennyiben meg van a kellő politikai akarat, meg lehet állítani az illegális migrációt. Mint hangsúlyozta, megdőlt a liberális mantra, ugyanis az elmúlt hónapok adatai alapján reális cél, hogy az unió határain állítsák meg az illegális bevándorlást.
A főtanácsadó ugyanakkor megjegyezte, a korlátozó intézkedések lassú feloldásával a migrációs folyamatok új erőre kaptak. Bakondi György a beszélghetésen kitért arra, az újonnan feleált Európai Bizottság erőteljesen munkálkodik a korábban elbukott egységes migrációs politika átalakításán, amelynek során felülbírálják például a kötelező kvóta bevezetését is. Mint kifejtette, tervben van egy nagyobb hatáskörrel rendelkező menekültügyi uniós ügynökség létrehozása, egy egységes uniós nyilvántartási rendszert kialakítása, felülbírálnák, egységesítenék a menekülteknek járó juttatások mértékét, továbbá tervben van a humanitárius célú közvetlen áttelepítés lehetőségének kérdése is. A javaslatcsomaggal kapcsolatban Bakondi György elmondta, komoly vitákra lehet számítani, hiszen már most látszik hogy egyes elképzelések súlyosan korlátoznák a nemzetállamok szuverenitását.
A vírusjárvány begyűrűzik az afrikai régióban
Portálunk a migráció és a koronavírus-járvány közötti összefüggésre vontakozó kérdésére Bakondi György kifejtette, a koronavírus megjelenésével az afrikai régió nehéz helyzetbe került, két relációban is ösztönzőleg hat a világjárvány az elvándorlásra. Elmondta, jellemzően a migránsok igyekeznek a fertőzés elől a magasabb szintű orvosi ellátást biztosító térségek felé indulni, másrészt a járvány miatt bekövetkező gazdasági visszaesés, amely Eruópában és az Egyesült Államokban is tapasztalható, a nagy kibocsátó országokban sokszorosan éreztetni fogja hatását. Ennek köszönhetően a migránsok a megélhetés biztosítása érdekében is fokozottabb mértékben igyekeznek külföldre jutni.
A migránsok jobban jártak volna a tranzitzónákkal
Az Európai Bíróság tranzitzónákra vonatkozó döntésének következményeivel kapcsolatban a belbiztonsági tanácsadó portálunk érdeklődésére elmondta, az eddigi gyakorlat szerint a tranzitzónába azok jelentkeztek, akik legálisan akartak menekült státuszt benyújtani, illetve nem akartak illegálisan átlépni a magyar határon, azaz a törvényesség útját választották. Ennek fejében a tranzitzónában a várakozás ideje alatt teljes ellátásban részesültek, jogi segítséget kaphattak, illetve Szerbia felé szabadon távozhattak. Bakondi György hangsúlyozta, az Európai Bíróság ezt a rendszert jogtalan fogvatartásnak ítélte, a magyar kormány emiatt döntési helyzetbe került, hogyan hajtsa végre az uniós bíróság elvárásait. Kifejtette, mivel a továbbiakban nem fenntartható a tranzitzóna, akik már beadták a kérelmeket, azokat átszállítottak belföldi menekültszállásokra. Ezt követően a megváltozott eljárás szerint a határon nem nyújtható be menekült kérelem, hanem például Belgrádban, a nagykövetségeken. Bakondi György úgy vélte, a kérelmezőknek kényelmesebb és biztonságosabb volt a határon várakozni, a migránsok rosszabbul jártak az Európai Bíróság döntésével, hiszen nehezebb, bonyolultabb lett az eljárási rend.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS