A nemzeti oldalnak minden oka megvan az aggodalomra. Egyrészt azért, mert veszélyben van a nemzetünk, másrészt pedig, ami a kultúrát illeti, azért, mert nagyon sok fontos tettünket és olyan nagyszerű személyiségeket, akik a közelmúltban sokat tettek a nemzetért, továbbra is negligálnak – mondta Kondor Katalin, a Lovas István Társaság elnöke és a Magyar Rádió egykori elnöke a legutóbbi Polbeatben, Stefka Istvánnal és Huth Gergellyel beszélgetve. Huth Gergely arra a benyomására kérdezett rá, hogy a Lovas István-sajtódíj legutóbbi átadó ünnepsége egyfajta csendes tüntetés volt a nemzeti oldal mellett. Kondor Katalin arról is beszélt, hogy szeretnék, ha a kormányzat két fontos kérdésben, a jog és a kultúra témakörében tárgyalóasztalhoz ülne velük.
“A Lovas István Társaságot azért alapítottuk meg, hogy nagyszerű kollégánk neve fennmaradjon, de nem feledkezünk el Csurka Istvánról vagy Chrudinák Alajosról sem” – mondta a Revolution ’56 Szabadságharcos Sörözőben rögzített műsorban Kondor Katalin. Stefka István, a PestiSrácok.hu tiszteletbeli főszerkesztője és főmunkatársa azt tette hozzá:
A szembenézés, a bátorság, az ami ma hiányzik. Chrudinák, Csurka és Lovas bátor emberek voltak és különleges személyiségek, akik szembe mertek szállni a szokványossal, a hazugsággal, az elkenéssel. Ezért utálták őket, és részben a mellőzöttségbe, az állandó harcba haltak bele. Sajnos ma az újságíró kollégák és az ő irányítóik sorából a legtöbben félnek szembenézni avval, hogy mi történik körülöttünk. Pedig el kell mondani a valóságot! Mindent nem lehet elkenni és mindent nem lehet irányítani! Nem lehet véletlen, hogy újabban Orbán Viktor is egyre többször idézi Csurkát.
“Lovas István ismerte a fél világot, minden földrész lapjait és adóit olvasta-hallgatta, hajnalonta 2–3 órát csak ezzel töltött. Kereste és ismerte a világ hozzánk hasonló gondolkodóit” – emlékezett meg Lovas habitusáról Kondor Katalin, aki felolvasott egy részletet az újságíró 2003-as, Önnek nem hiányzik a válasz? című kötetéből is. Hogy mit jósolt meg Lovas István Emmanuel Todd francia újságíró, történész a birodalmakról szőtt gondolataiból kiindulva, az kiderül videónkból.
Huth Gergely ugyanakkor feltette a kérdést:
Lovas István öt évvel ezelőtt még ott ülhetett a Sajtóklubban, jegyzete jelent meg a Magyar Időkben és belefért a jobboldali nyilvánosságba. Vajon most beleférne-e?
A főszerkesztő kifejtette, hogy szerinte
kétféle újságíró van. Az egyiknek van saját véleménye és nem fél közölni azt, a másik mindig kivárja, hogy mi a felsőbb álláspont (ami persze sokszor egyezik a konzervatív-patrióta újságíró véleményével) és szigorúan csak annak ismeretében ír le bármit is. Egyre kevesebb az olyan újságíró, aki meg van őrülve a jó sztoriért, üldözi, és hajtja azt minden erejével. A bal- és a jobboldalon is sok olyan fiatal lépett be a médiába, akik inkább politikai karriert szeretnének csinálni a sajtóban elhelyezkedve. A szakma mindkét oldalon lejáratódott.
Minderre Kondor Katalin azt felelte:
Sajnos igazad van.
Tudatos politika volt a szelepek nyitogatása?
Huth Gergely utalt arra, hogy bár konzervatív értékválasztásuk miatt a volt kollégáik egy része és a liberálbolsevik baloldal sokat támadta Kondor Katalint és Stefka Istvánt a rendszerváltozás után, de valódi bizonyíték nem került elő, ami a kollaborációról szóló vádakat igazolta volna. A műsorvezető felidézte: tény, hogy a létező szocializmusban a kötelező témák mellett mindketten olyan dokumentumműsorok sorát készíthették el, amelyek munkásokat tönkretevő munkahelyekről, hatalmaskodó pártfunkcionáriusokról, helyi kiskirályokról szóltak és amely riportok milliós hallgatóközönséghez juthattak el, például a Kossuth Rádió Napközben című műsorban.
Kondor Katalin megjegyezte:
A rádió vezetése mindvégig kőkemény kommunistákból állt, mégis hagyták lemenni ezeket az anyagokat. Sokszor olyan témákat is, amelyek közléséhez félő, hogy ma nem találnánk platformot.
Stefka István hozzáfűzte: Aczél György kultuszminisztertől származó, tudatos politika volt a hetvenes-nyolcvanas években a szelepek nyitogatása, a közvélemény igazságérzetének csitítása. Ennek tudható be, hogy mindketten feszegethették a határokat, és igényes, izgalmas riportokat készíthettek kényes témákban.
Problémák vannak, de nem szakadékok
Kondor Katalin a Polbeatben azt is leszögezte, hogy két kérdésben szeretne a nemzeti oldal tárgyalóasztalhoz ülni a kormánnyal: a jog és kultúra kérdésében.
Nincsenek szakadékok, csak megbeszélhető problémák. Mi is azt valljuk, hogy virágozzék minden virág, de a nemzeti oldalt is kell hagyni szóhoz jutni, és az sem fordulhat elő, hogy bűnné válik, ha valaki építő kritikát, jobbító bírálatot fogalmaz meg
– fűzte hozzá. Kondor Katalin.
Mint emlékezetes, a Lovas István Társaság idei sajtódíjával Mező Gábor volt kollégánkat tüntették ki, akit rendszeres szerzőnk, Borvendég Zsuzsanna történész méltatott. A széles és nívós közönséget vonzó eseményen kiemelt téma volt a nemzeti oldal küldetése és állapota – a felszólalók igencsak aggasztónak látták a helyzetet.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS