Lobbipénzeket, titokzatos párttámogatásokat és MSZP-s potentátok energetikai ügyleteiből befolyt nyereségét „nyelhette el” 2011 előtt az a svájci-angol „offshore” cég, amelynek többségi tulajdonosa 2016 januárja óta Oláh Lajos DK-s országgyűlési képviselő testvére. A PestiSrácok.hu forrásai szerint alappal feltételezhető, hogy Oláh Alekszandr László csupán stróman, és rajta keresztül valójában politikus bátyja irányíthatja a társaságot, aki nem mellékesen Gyurcsány Ferenc hűséges embere. Azé a Gyurcsány Ferencé, aki 2013-ban arról beszélt, „jobb, ha nem tudjuk”, milyen forrásokból érkezett a pénz a szocialista párthoz…
„Én voltam ennek a pártnak az elnöke. Sok helyről vándorolt oda a pénz, Európából nem nagyon. Ahonnan meg vándorolt, azt meg jobb, ha nem tudjuk” – jelentette ki 2013 októberében egy pódiumbeszélgetésen Gyurcsány Ferenc. Hogy a DK elnöke, aki 2007. február 24. és 2009. április 5. között még az MSZP első embere volt, megalapozottan hozta-e hírbe volt pártját kétes pénzügyletekkel, vagy csak a rivális ellenzéki erő népszerűségét akarta faragni, nem tudhatjuk biztosan. Maga Gyurcsány később úgy próbálta tompítani szavait, hogy valójában nem is illegális pénzekre gondolt, azt viszont nem volt hajlandó elárulni, akkor mégis milyen pénzekre utalt. Ezzel pedig mégiscsak azt sugallta, hogy nagy sumákságok folyhattak a háttérben („jobb, ha nem tudjuk”). A PestiSrácok.hu most olyan információk birtokába jutott, amelyek közelebb vihetnek minket a Gyurcsány által emlegetett MSZP-s pártpénzek rejtélyéhez.
Egy Oláh nevű offshore-lovag
A kulcsszemélyt úgy hívják: Oláh Lajos. Oláh végigküzdötte Gyurcsánnyal az MSZP-s éveket, majd a 2011-es pártszakadáskor, csöppnyi gondolkodás után követte a bukott miniszterelnököt, és belépett a DK-ba. Oláh Lajosnak hivatalosan nincsenek céges érdekeltségei, nem él látványosan fényűző életet, vagyonnyilatkozatában látszólag nincs semmi érdemleges. Ugyanakkor 2016 januárja óta öccse, Oláh Alekszandr László a vezetője egy svájci-angol hátterű adóoptimalizáló (a köznyelvben némileg pontatlanul „offshore”-ként is emlegetett) cégnek, a Cheeragon Ltd.-nek.
- A Cheeragon Ltd.-t 2008-ban hozták létre adóoptimalizálásban utazó svájci „szakemberek”. Szocialistákhoz közeli forrásaink szerint a társaságnak akkoriban – tehát 2008-tól, még a Gyurcsány-érában – szerepe lehetett egyes MSZP-s potentátok pénzügyi manővereiben, energetikai szektorhoz köthető ügyletekben. A cég igazgatóját akkoriban Valentik Csabának hívták. Valentik ismert „adóoptimalizáló szakember”, akiről a Heti Válasz januári cikke azt írta: „egész vállalatcsoportot működtet Svájcban, hogy kedvében járjon a világ vagyonrejtegetőinek, adótervezési tanácsokat adjon nekik”. (Valentik szolgáltatásait egyébként nemcsak bal-, hanem jobboldali kötődésű üzletemberek is előszeretettel igénybe veszik, miként az a Heti Válasz egy másik írásából kiderül.)
- A Fidesz 2010-es hatalomra kerülése után a svájci-angol cég vegetált – ez szintén azt sejteti, hogy a társaság működése szorosan összekapcsolódott a politikával, és a kormányváltás miatt elapadtak a bevételek. Majd tavaly januárban Oláh Lajos testvérének nevére került, ő aktivizálta a társaságot. A birtokunkba került dokumentum szerint Oláh Alekszandr Lászlóé a Cheeragon több, mint 75 százalékos tulajdonrésze. A maradék tulajdonrész pedig a svájci offshore-specialistákhoz került jutalék címén.
- Forrásaink fölvetették annak lehetőségét, hogy a Cheeragon Ltd.-hez kerülhettek a Gyurcsány-éra idején nyélbe ütött gazdasági lobbitevékenységek bevételei. Tehát egyfajta fedőcégről lehet szó. Most pedig, a választás közeledtével újra szükség van a cégre, amely alkalmas lehet a Gyurcsány által említett, „jobb, ha nem tudjuk” milyen forrásból érkező titokzatos „támogatások”, innen-onnan befolyt bevételek „eltüntetésére”.
- Informátoraink szerint logikusnak tűnhet az a feltételezés, hogy Oláh Alekszandr László csak egyfajta stróman a Cheeragon Ltd. élén, és valójában a külföldi cég ügyleteit bátyjával, Oláh Lajossal együtt intézi.
- Forrásaink szerint az sem kizárt, hogy a cég 2008-2010 közötti ügyleteihez az MSZP pártpénztárnokának, az offshore-ügyletekben is otthonosan mozgó Puch Lászlónak is van némi köze.
Ezzel tehát visszatértünk cikkünk kiindulópontjához: a Gyurcsány Ferenc által 2013-ban emlegetett sunda-bunda párttámogatásokhoz. Ha Gyurcsány pont ennek a svájci-angol „adóoptimalizáló” cégnek a korábbi üzelmeire utalt, akkor az eddig gondoltnál is vastagabb arcbőre van, hiszen a Cheeragon Ltd. jelenleg az Oláh-család révén a DK közvetett érdekszférájába tartozik, s így az sem kizárt, hogy Gyurcsány MSZP-elnöksége idején is az ő vagy valamely bizalmasa tartotta rajta a kezét a cégen. Ha így van, akkor Gyurcsány olyasmivel támadta egykori pártját, amiben az ő keze is benne volt. Persze, ismerve őt, ezen már meg sem lepődnénk.
Óvodatitkár feleségből cégvezető
A Cheeragon-ügylet mellett említést érdemel az is, hogy Oláh Lajos felesége korábban egy óbudai óvodában dolgozott óvodatitkárként, ám ezzel részben párhuzamosan tulajdonosa és ügyvezetője volt egy italkereskedéssel foglalkozó, mára végelszámolás alá került kínai-magyar cégnek, az Euro-China Kereskedőház Kft.-nek. Nem mellesleg a cég ügyvezetője jelenleg az a Nie Wen, akinek a neve az egykori Skála és Centrum áruházak megvásárlása kapcsán szerepelt a hírekben.
A PestiSrácok.hu-nak nyilatkozó, az Oláh-családot jól ismerő forrásaink az óvodatitkárkodás–cégvezetés dilemmáját azzal oldották föl: csak papíron vezethette Oláhné az italkereskedő céget, helyette feltételezhetően férje irányította a szálakat, ám ő a jogszabályi előírások miatt hivatalosan nem lehetett ügyvezető. Oláh Lajos az Interparlamentáris Unió Magyar–Kínai Baráti Tagozatának a tagja, szoros kapcsolatot ápol hazánkban élő kínai üzletemberekkel, és maga is sokszor járt már Kínában – ezek a tények is arra utalnak, hogy ő állhatott a mára végelszámolás alá került kínai–magyar cég mögött.
Cikkünk megjelenése előtt több kérdést tettünk fel Oláh Lajosnak. A DK-s politikus kérdéseinkre azt válaszolta: felesége tájékoztatása alapján az Euro-China Kft.-nek soha egyetlen forint bevétele sem volt. A svájci-angol „adóoptimalizáló” cégre vonatkozó kérdéseinket pedig azzal zárta rövidre, hogy kijelentette: nem volt kapcsolata a céggel, így arra a „butaságra” sem kíván reagálni, hogy annak köze lett volna az MSZP-hez vagy a DK-hoz. „Ha hazudni akar, akkor nyugodtan leírhatja, hogy pártfinanszírozásokhoz volt köze” – fogalmazott a DK-s országgyűlési képviselő.
Vezető kép: haon.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS