Berlin méltányos tehermegosztást sürget és egyetért az uniós kifizetések jogállamisághoz kötésével – írja a 888.
Olaf Scholz (SPD-s) pénzügyminiszter Berlinben kérdésre válaszolva kijelentette:
helyes, ha jogállami keretfeltételekhez kötik a források felhasználását, mert ez biztosítja, hogy a pénz oda áramlik, ahová áramlania kell”.
Az Európai Unió legnagyobb nettó befizetőjének számító Németország pénzügyminisztere a tagállami hozzájárulások növelésével kapcsolatban elmondta, hogy
amennyiben továbbra is az együttes tagországi bruttó nemzeti jövedelem (GNI) 1 százalékának megfelelő összeggel kellene hozzájárulni a közös kiadásokhoz, akkor Németországnak a jelenlegi évi nettó 25 milliárd eurónál 10 milliárd euróval többet kellene betennie a közös kasszába. Ezt az összeget Berlin ki tudja gazdálkodni, de ennél többet nem akar befizetni
– mondta Scholz. A pénzügyminiszter szerint azzal is növekedne az EU büdzséje, ha mindenki maradna a GNI 1 százalékos befizetésénél, amiből az eddigi területekre jóval többet lehetne költeni. Scholz megjegyezte:
a jelenlegi EU-s támogatási programok hatékonyságát is érdemes megvizsgálni, és a jövőben még inkább érvényesíteni kellene azt az elvet, hogy csak olyan ügyekre, programokra, fejlesztésekre kell uniós pénzt adni, amely ‘európai többletértéket’ jelent, minden EU-s állampolgár javát szolgálja.
Ismert, szerda délután az Európai Bizottság elnöke bemutatta a 2021-27-re vonatkozó EU-s költségvetés tervezetét. Ebben szerepel egy olyan kitétel, ami a jogállamiság mértékéhez kötné az uniós források tagállami kiosztását.
888; Fotó: xchange.org
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS