Beszakadt a Balaton jege egy férfi alatt Siófoknál, a parttól mintegy 150 méterre szombaton késő délután, a nála lévő telefonon tudott segítséget kérni – tájékoztatta a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a sajtót. Szakemberek arra figyelmeztetnek, a Balatonon és a Velencei-tavon egyelőre nem javasolt a jégre merészkedni.
A bajba jutott férfi zsebében lévő telefonja nem merült el a vízben, ez volt a szerencséje. A közeli apartmanház portása – egy nyugdíjas tűzoltó – sietett a segítségére létrával, miközben riasztotta a tűzoltókat. A létra segítségével sikerült megközelítenie a léket, de a beszakadt férfit kihúzni nem tudta, csak megtartani a tűzoltók kiérkezéséig.
A hivatásos egység egy speciális, erre a célra rendszeresített mentőpallóval közelítette meg a két férfit, akiket felhúztak a pallóra, majd a partra vitték őket. A beszakadt férfit a kiérkező mentőszolgálat kórházba szállította.
A Balatonon és a Velencei-tavon még nem javasolt jégre menni
Számos folyó és kisebb-nagyobb tó felülete befagyott Jász-Nagykun-Szolnok megyében, saját felelősségre a Holt-Tiszán is lehet már korcsolyázni – közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársa. A Balatonon és a Velencei-tavon ugyanakkor még nem javasolt a jégre menni. Csesznok Csilla tájékoztatása szerint a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság január 23-án végzett mérése alapján a szolnoki Holt-Tisza jégvastagsága – a mért pontokon – 11 centiméter, saját felelősségre használható korcsolyázásra.
Hozzátette, a hatályos jogi szabályozás értelmében szabad vizek jegén tartózkodni csak azokon a helyeken szabad, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés alá. A jég használata nem engedélyköteles, mindenki saját felelősségére teheti azt, de érdemes figyelembe venni a tiltásokat és a szakemberek ajánlásait – hangsúlyozta. A természetes állóvizek jegén tartózkodni csak akkor szabad, ha a jég kellő szilárdságú, nem olvadt, nem mozog, egységes a szerkezete – fűzte hozzá.
Tilos a szabadvizek jegén tartózkodni éjszaka, korlátozott látási viszonyok között, járművel, a biztonságos munkavégzés kivételével. Továbbá kikötők és veszteglőhelyek területén, folyókon, rianás esetén – olvasható a police.hu-n.
A tájékoztatás szerint a jégbeszakadásoknak halálos kimenetelű végkifejlete lehet, az ilyen jellegű balesetek fő veszélyét elsősorban a kihűlés jelenti. A jeges vízben a legkritikusabb időszak az első 1-2 perc, amikor úgynevezett “hideg sokk” éri a vízbe került embert és lényegében 1-2 perc alatt kihűlhet – áll a rendőrség honlapján.
Horváth László, a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság vezetője szombaton délután az MTI-nek elmondta, a mérések szerint a Balatont már 8-13 centiméteres jég fedi, de a jégtakaró egyenetlen, ezért egyelőre nem javasolják, hogy a jégre menjenek az emberek.
A Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság központi ügyeletének tájékoztatása szerint a Velencei-tó jege még nem elég vastag, arra rámenni életveszélyes. Közölték, hogy a partról a rendőrök folyamatosan ellenőrzik a tavat és senkit nem engednek a jégre.
Forrás: MTI
Fotó: dunaharaszti.hu; a kép illusztráció
Facebook
Twitter
YouTube
RSS