Komolyan aggódhat Bige László műtrágyakirály, aki egyre aktívabb szerepet vállal a médiában; míg korábban kifejezetten kerülte a nyilvánosságot, mostanra szívesen ad interjúkat. A Nitrogénművek Zrt. vezetője vélhetően azért örülne egy esetleges kormányváltásnak, mert támogatásáért cserébe megúszhatná az ellene indított büntetőeljárást. Mint ismert, a vállalkozó hét éven át folytatott jogsértő kartellezést a műtrágyapiacon és okozhatott ezzel jelentős károkat a gazdáknak. A Gazdasági Versenyhivatal a versenyjogi szabályok súlyos megsértése miatt tizennégy milliárd forintos bírságot rótt ki a Nitrogénművek Vegyipari Zrt.-re és több vállalkozására. A HVG-nek adott legújabb interjújában Bige nem kevesebbet mondott, minthogy sokmilliárdos vagyonából annyit ad Márki-Zaynak, amennyit a baloldal miniszterelnök-jelöltje csak kér.
Eddig is tudható volt, hogy a baloldali nagyvállalkozó kit támogat a jövő évi választásokig. Több interjúban is Márki-Zay Péter mellett tette le a voksát a műtrágyakirályként is ismert Bige László, akivel csütörtökön jelent meg egy HVG-interjú, amiben még messzebbre ment, konkrétan kijelentette: bármit kérhet az ellenzék miniszterelnök-jelöltje, rajta nem fog múlni.
Annyit adok neki, amennyit kér. Soha nem voltam és nem is leszek egyetlen párt tagja sem, és egyiket sem támogatom. Független, szabad gondolkodású embernek tartom magam, akinek véleménye van, s ha ez más, mint az aktuális hatalomnak, akkor rögtön bűnözőt és ellenzéki vörös bárót csinálnak belőlem? Mintha ismét a kommunizmusban, a hatvanas-hetvenes években lennénk
– jelentette ki az oligarcha, aki hevesen tagadta, hogy Gyurcsány Ferencet és Karácsony Gergelyt támogatta. Úgy fogalmazott: a hódmezővásárhelyi polgármester az egyetlen, aki jelenleg a szívéhez közel áll, ugyanis nem párttag, és állítása szerint nem egy csoportot, hanem az egész országot képviseli. A kartellezés miatt megbüntetett vállalkozó ezek után arról panaszkodott, hogy még soha nem volt annyira megosztott az ország, mint most.
Ez az ország soha nem volt még olyan mély erkölcsi és morális válságban, mint ma. A folyamatos politikai háborúzás már átterjedt a mikroszintre, a családokra is. Márki-Zaytól remélném, hogy vissza tudja állítani a demokráciát. Ahol egypártrendszer van, ahol a hatalmi ágak egy kézben vannak, és nincs szabad sajtó, ott nincs kontroll a kormány felett, azt pedig nem demokráciának, hanem diktatúrának hívják
– játszott politológust a műtrágyakirály.
Bige László korábban a Partizánnak adott interjújában jelentette ki először, hogy anyagilag is hajlandó lenne támogatni az ellenzék kampányát; akkor úgy nyilatkozott, hogy a tarka macskáját is tudná ajánlani. Márki-Zay erre úgy reagált: bárkitől elfogad pénzt, egészen addig, amíg a felajánló nem lesz jogosan bűncselekménnyel vádolható, vagy amíg nem derül ki, hogy a pénz bűncselekményből származik. A GVH-s bírságra annyit mondott Bige, hogy tönkre akarják tenni és az ellene folyó támadás politikai célú.
Nem ez az első ilyen akciója
Az előválasztási kampányban Bige László már tett egy, fogalmazzunk úgy, nagyvonalú szívességet az ellenzéknek: még tavasszal egy rendhagyónak mondható, ötezres mintán alapuló kutatást készíttetett a baloldalnak a Závecz Research-csel és a Republikon Intézettel. Horn Gábor, utóbbi kutatóközpont igazgatója akkor azt mondta: a 2022-es választás a saját tábor és a bizonytalanok mozgósításáról fog szólni. Az SZDSZ volt kampányfőnöke szerint ezres mintával finomabb társadalmi mozgásokat, a kisebb pártok támogatottságát nem lehet jól mérni, azokra nem lehet alapozni egy kampányt. Az azonban nem lepi meg, hogy politikai pártok ilyen nagymintás kutatást nem kérnek, mert az drága mulatság és az ellenzéki pártok nem állnak jól anyagilag.
Ennek ellenére én költenék erre, mindig is támogattam az ilyet
– fogalmazott akkor Horn. A márciusi kutatásban a Republikon a kérdések összeállításában, az eredmények kiértékelésében vett részt, magát az adatfelvételt a Závecz Research végezte. Bige arra volt kíváncsi, hogy mekkora a bizonytalanok aránya. A kutatás végül a választópolgárok harminc-negyven százalékát prognosztizálta. Akkor sajtójelentések szerint azt vizsgálták, mi jellemző a bizonytalanokra a társadalmi hátterük, a politikai véleményük és a médiafogyasztási szokásaik alapján.
Forrás: HVG, PS; Fotó: MTI/Balázs Attila
Facebook
Twitter
YouTube
RSS