A legtöbb helyütt nem kell a regnáló kormánypárti polgármestereknek, a jobboldali képviselőjelölteknek túl sokat tenniük az eredmények és az elvégzett munka bemutatásán túl, hisz az ellenzék – már felsorolni is lehetetlen, hány és hány településen – úgy lövi magát lábon, hogy rossz nézni. Ha nem lopnának, csalnának és hazudnának (ahogy ez most már tucatnyi helyen kiderült), még talán sajnálni is lehetne őket, mert olyan lükék, mint az a cirkuszi bohóc, aki saját hátsójába igyekszik belerúgni, de ezért (vagy inkább ennek ellenére) pofára esik, mint a zsíros kenyér. Valami ilyesmi történik most Gerner Péterrel és az összetákolt csapatával Dunakeszin, mikor nekifeszülnek Dióssi Csaba polgármesternek. Összedobtak ugyanis egy ötletcunamit, melynek munkacíme az lett, hogy „Élhetőbb Dunakesziért Program”, mely hamar nevetség tárgya lett a városban, hisz a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetének nemzetközileg is elismert KRAFT-index rangsora alapján a dunakeszi járás a legfejlettebb potenciállal bíró magyar kistérség, ergo: a legélhetőbb járásközpont. Talán a világ legélhetőbb fővárosára, Bécsre gondoltak Gerner Péterék, mikor a legélhetőbbnél is élhetőbb Dunakeszit vizionáltak? Nehéz eldönteni – de bolond lyukból mindig bolond szél fúj.
Vajon mi járhatott Gerner Péter vagy a kampánycsapatának zavaros fejében akkor, amikor kitalálták az „Élhetőbb Dunakesziért Program” munkacímet? (Így, nagybetűvel!) Kinek a fejéből pattant ki az a hülye ötlet, hogy a nemzetközileg elismert statisztikai módszerrel készült tanulmány szerint Magyarország legélhetőbb kistérségének vezető városát még élhetőbbé akarják tenni?
Dunakeszi, a legélhetőbb kistérség
A kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete (iASK-FTI) nemzetközi szinten elismert, a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett adatainak elemzésén alapuló vizsgálatának célja, hogy megállapítsa egy-egy járásról, kistérségről és annak központi településéről, hogy mennyire „életképes”.
A KRAFT-index névre keresztelt kutatás célja, hogy
feltérképezze az egyes régiók fejlettségi állapotát és jövőbeli fejlődési potenciálját gazdasági, társadalmi és kulturális értelemben. A kutatás során az iASK-FTI munkatársai összesen húsz különböző szempontot vettek figyelembe egy-egy járás vizsgálatakor.
A vizsgálat a Központ Statisztikai Hivatal által közölt számokon alapszik, tartalmazza többek közt az ezer lakosra jutó kis- és középvállalkozások és az álláskeresők számát, az adózók arányát; de kiterjed a kulturális rendezvényekre, vagy a ma egyre divatosabb ezer lakosra jutó zöldterület méretére is.
A KRAFT-index kiemelt célja, hogy rámutasson az egyes kistérségek erősségeire, illetve gyengeségeire, iránytűt biztosítva a jövőben megvalósuló különböző célzott vidékfejlesztési programok számára.
A vizsgálat alapján pedig a dunakeszi járás áll az élen, amelyet a balatonfüredi és a budakeszi kistérség követ. A ranglistán ezután következik a veszprémi, az érdi, a balatonalmádi, a gárdonyi, a szigetszentmiklósi, a pilisvörösvári, majd a váci járás.
A KRAFT-index az emberközpontú, fenntartható társadalom fejlesztését támogatja, így olyan adatokat, információkat is figyelembe veszünk, amelyeket korábban puha szempontoknak, kevésbé fajsúlyos tényezőknek tartottak. A kutatási és innovációs eredmények alapján úgy véljük, ezek az emberi értékekhez és széles értelemben a kultúrához is kapcsolódó adatsorok hasonló jelentőséggel bírnak egy fenntartható, életképes társadalom felépítésében, mint a hagyományosabb gazdasági tényezők
– fogalmazott Lantos Zoltán, a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetének kutatója, a KRAFT program vezetője.
Ezek után fogas kérdés az, hogy miképp juthatott eszébe Gerner Péternek és csapatának az, hogy „Élhetőbb Dunakesziért Programmal” induljanak neki az önkormányzati választásnak?
Kik is alkotják az ellenzéket Dunakeszin?
Ha rápillantunk Gerner Péter csapatára, talán nem is olyan nagy csoda, hogy ilyen bődületesen nagy lyukra futottak. Van itt minden, a szakadék felé tartó LMP-től kezdve a volt komcsikon és gyurcsányistákon át az egykori nagypofájú jobbikosokig. Színes koalíció a javából.
Az ellenzéki polgármester-jelölt, a bonyhádi születésű Gerner Péter, aki saját bevallása szerint sváb család leszármazottja és informatikusként dolgozik, szép nagy összefogást hozott létre. A következetesen önmagát „Civil Menedzsernek” nevező ellenzéki jelölt – ahogy Jurák Kata kollégánk utánajárt – olyannyira független, hogy a sorosista blog, a Soros-féle Nyílt Társadalom Alapítvány pénzéből fenntartott Átlátszó.hu informatikai vezetője.
Már júniusban sikerült öt ellenzéki pártnak, a Gyurcsány (és -né) Demokratikus Koalíciójának, a kommunista utódpártként funkcionáló szociknak, az egyre értelmetlenebb LMP-nek, a nagy mellényű, igen szemtelen Momentumnak és persze az egykor még kettőskeresztet állító Jobbiknak összeborulnia és jó nagy puszilkodásba kezdenie Dunakeszin. Ja, és ha ez nem lenne elég, bekapcsolódott a szerelmi sokszögbe a Marki-Zay Péter által gründolt Mindenki Magyarországa Mozgalom is. Pikáns csapat!
Az ellenzéki roncskoalíció tehát Dunakeszin is hülyét csinál éppen magából, mikor nekimegy a több ciklus óta sikeresen regnáló Dióssi Csaba polgármesternek és csapatának, hogy egy élhetőbbnél élhetőbb (és még élhetőbb) Dunakeszit teremtsen. Talán Ausztria fővárosára gondolva, mint jó példára, talán csak hülyeségből, vagy mert jobb ötletük nem volt.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS