Nyílt levelet adtak át a Debreceni Egyetem hallgatói az intézmény rektorának és kancellárjának. Az online is elérhető dokumentumban azt írják, megdöbbenve értesültek arról, hogy néhány tucat egyetemi dolgozó és hallgató magát a Debreceni Egyetem általános közvéleményének nyilvánította és az egyetem vezetését internetes aláírásgyűjtés mellett, szolidaritási nyilatkozatra szólította fel a CEU ügyében, megosztva ezzel az intézményt.
Mint a nyílt levélben fogalmaznak, a múlt heti petíciót többségében olyanok írták alá, akik nem az egyetem diákjai. Ezért azt kérik, hogy az egyetem vezetése saját ügyeire koncentráljon és az ilyen átláthatatlan, az egyetemet közvetetten érintő ügyekben érintőlegesen se nyilvánítson véleményt. A petíciót az egyetem 7 dékánja és számos oktató írta alá.
Általános közvéleménynek nyilvánították magukat
„A napokban értesültünk arról, hogy néhány tucat egyetemi dolgozó és hallgató magát a Debreceni Egyetem általános közvéleményének nyilvánította és az egyetem vezetését internetes aláírásgyűjtés mellett, szolidaritási nyilatkozatra szólította fel a CEU ügyében. A petícióhoz az interneten csatlakozók jelentős része nem egyetemi polgár! Tiszteletben tartva, hogy mindenkinek szíve joga egy ügy mellé állni, vagy azt ellenezni, netán semlegesnek maradni, ezt mindenki magánemberként úgy teheti meg, ahogy szeretné és Magyarországon meg is teheti!” – fogalmaznak a korábbi petíció kapcsán a nyílt levélben.
A CEU jogviszonyának tömegtámogatása is magánügy, nem értjük, hogy miért nem az a célja a petíció íróinak, hogy sokan támogassák a CEU ügyét, miért pedig az, hogy az egyetem vezetésének kelljen támogatóan nyilatkozni erről és békétlenséget próbáljanak kelteni az intézményen belül? Egyetemünkön sokan másképpen gondoljuk, mint a petíció írói, mégis az ő hangjuk hallatszik a médiában, őket tüntetik fel, mint egyetemi polgárságot.
– írják.
Úgy tűnik, senki nem tudja, miről folyik a vita
Úgy fogalmaznak, “mi azt gondoljuk és a magunk nevében azt kérjük, hogy az egyetem vezetése ne foglaljon állást a KEE/CEU ügyben, hiszen ma már úgy tűnik, hogy senki nem tudja, pontosan miről folyik a vita. Azt halljuk, hogy a Közép-európai Egyetemet senki nem kérdőjelezi meg, a CEU viszont valamiféle idegennek sejtetett árnyékképként vetül a KEE mögé, ami valójában érthetetlenül bonyolult az átlagember számára. A KEE/CEU tevékenysége eddig sem bántotta a Debreceni Egyetemet, sokaknak személyes kapcsolatai is vannak ott, sőt vannak, akik náluk és nálunk is tanítanak, így bízzunk benne, hogy megoldódik a körülöttük kialakult probléma és folytathatják tevékenységüket!“
Legyen az általuk kiadott diploma amerikai, vagy magyar, nekünk azon kell dolgoznunk, hogy a Debreceni Egyetem által kiadott diploma itthon és abban a több mint száz országban, ahonnan ide érkeznek a hallgatók továbbra is értékes maradjon, sőt egyre értékesebbé váljon!
Ezért kérik az egyetem vezetését, hogy
a Debreceni Egyetem ügyeivel foglalkozzon, azt koordinálja, annak eredményeiről, problémáiról számoljon be, az ilyen átláthatatlan és az egyetemet közvetetten érintő ügyekben érintőlegesen se nyilvánítson véleményt.
Hozzáteszik, hogy a Magyar Rektori Konferencia, benne a Debreceni Egyetem, már adott ki állásfoglalást az ügyben!”
A CEU versenyelőnyben volt a többi hazai egyetemmel szemben
A hazai felsőoktatási intézmények közül a Debreceni Egyetemen (DE) tanul a legtöbb, csaknem 4500 külföldi diák, de a magyar és angol nyelvű diplomájukat minden Európai Unión kívüli országban, így az Amerikai Egyesült Államokban is akkreditáltatni kell, hogy elfogadják – ezt még múlt pénteken mondta a DE oktatási rektorhelyettese a felsőoktatási törvény tervezett változtatásával összefüggésben. Bartha Elek ennek kapcsán azt is elmondta, végzőseiknek több országban minősítő vizsgát kell tenniük diplomájuk elfogadtatása érdekében, amit – a tapasztalatok szerint – jó eredménnyel meg is tesznek. A jelentkezések alapján idén is dobogós helyezést elérő Debreceni Egyetem kancellárja, Bács Zoltán kifejtette, meglepődve értesültek, hogy a Közép-európai Egyetem magyar akkreditációval rendelkező alapítványi egyetem, de az angol megfelelőjén működő Central European University (CEU) jogi szempontból külön, külföldi intézmény, amely Magyarországon amerikai diplomát ad ki, ugyanazon oktatói gárdával, ugyanazon hallgatóknak is. Ez a jogi kettősség jelentős versenyelőny – tette hozzá. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Debreceni Egyetem, illetve a University of Debrecen ugyanaz a jogi személy, a magyar költségvetési szabályok szerint működik.
A professzor hangsúlyozta, hogy a Debreceni Egyetem oktatói jó kapcsolatokat ápolnak a Közép-európai Egyetemmel és annak több oktatójával -, azt tartja korrektnek, hogy egyenlő feltételekkel jelenhessen meg mindenki a piacon, a magyar egyetemek ugyanis nemcsak egymással, hanem a világ egyetemeivel versenyeznek a hazai és nemzetközi hallgatókért. Bartha Elek rektorhelyettes megjegyezte: a valóságban debreceni székhellyel működő egyetemüknek van külföldi képzése többek között Nagyváradon és Beregszászon is, ahol az adott ország törvényi előírásaihoz kell alkalmazkodniuk, akkor is, amikor azok változnak, és ilyenre volt példa az elmúlt tíz évben. Egyébként a Debreceni Egyetemnek is vannak kettős diplomái, közös képzései, létező külföldi egyetemekkel, közös programok alapján.
Címlapfotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS