Éves alapon 2,5 százalékkal nőtt 2020 februárjában az építőipar termelése, ami azért is figyelemre méltó teljesítmény, mert a szektor mindezt egy magas bázis mellett érte el – értékelte Boros Anita, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) februári építőipari adatait.
Az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében az illetékes államtitkár felhívja a figyelmet a KSH-jelentés további adataira, miszerint szezonálisan és munkanaphatással kiigazított index alapján 2020 februárjában az előző havihoz képest 6,1 százalékos emelkedés történt. Februárban 1,6 százalékkal nőtt az épületek, 4,2 százalékkal az egyéb építmények száma éves alapon. Az új szerződések volumene 2,7 százalékkal lett magasabb, ugyanakkor a február végi szerződésállomány 15,2 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál, de még így is mintegy 2165 milliárd forintot tett ki.
Bár a februári adatok kedvezőek, a már elkezdett vállalati és állami beruházások, a kormány lakáspiacot támogató intézkedései is segítik az építőipart, a koronavírus-járvány a következő hónapokban ezzel együtt is az ágazat teljesítményének lassulását okozhatja. A veszélyhelyzet hatásai csak a márciusi adatokban lesznek láthatóak első körben
– tudatta Boros Anita. A magyar építőipari termelés az előző évhez képest 2017-ben 29,7 százalékkal, 2018-ban újabb 21,3 százalékkal, 2019-ben pedig további 21,7 százalékkal bővült. 2019 egészét tekintve az ágazat súlya a bruttó hazai termék előállításában 5,5 százalékot tett ki, amire korábban még nem volt példa. A hazai GDP 2019-es 4,9 százalékos növekedéséhez az építőipar 1 százalékponttal járult hozzá. Az államtitkár elmondta: 2010 átlagához képest a hazai ágazat termelése 76,7 százalékkal, míg 2014 átlagához viszonyítva 66,8 százalékkal bővült; ezzel hazánk kiemelkedő helyen szerepel a régióban és az egész Európai Unióban is.
Forrás: MTI; Kiemelt kép: MTVA/Bizományosi/Nagy Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS