Már a Szegedi Fellebbviteli Főügyészségen van a Hagyó-ügyben első fokon a vádat képviselő Központi Nyomozó Főügyészség fellebbezése, amelyben letöltendő börtönbüntetést kérnek Hagyó Miklós volt szocialista főpolgármester-helyettesre és több társára a BKV-ügyben – értesült a PestiSrácok.hu. A fellebbviteli főügyészség tájékoztatása szerint valamikor augusztus végén, szeptember elején nyújtják be másodfokú indítványukat a Szegedi Ítélőtáblára, ahol várhatóan csak jövőre kezdik tárgyalni az egykor főpolgármester-helyettes büntetőperét.
Várhatóan augusztus végén, szeptember elején nyújtja be a Hagyó-ügyben a másodfokú indítványát a Szegedi Ítélőtáblára a Szegedi Fellebbviteli Főügyészség, így várhatóan valamikor a jövő év elején születhet jogerős ítélet a BKV-perben – értesült a PestiSrácok.hu. A főügyészség közölte azt is, hogy már megérkezett és folyamatban is van az ügyészi fellebbezés értékelése, amelyben súlyosabb, letöltendő szabadságvesztést kérnek Hagyó Miklós volt szocialista főpolgármester-helyettesre és több társára. Emlékezetes, Hagyót és 14 társát folytatólagosan, bűnszervezetben elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével és más bűncselekményekkel vádolta a Központi Nyomozó Főügyészség. A vád szerint a Hagyó Miklós vezetésével működő bűnszervezet 2008 augusztusáig egymilliárd forintot meghaladó vagyoni hátrányt okozott a BKV-nak.
Első fokon felfüggesztett börtönbüntetést kapott
Azonban a Kecskeméti Törvényszék idén januárban Hagyó Miklóst első fokon hivatali visszaélés bűntette, valamint hűtlen kezelés miatt mint felbujtót csupán két év, négy évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte. Hadnagy Ibolya bírói tanácsa Mesterházy Ernő másodrendű vádlottat, Demszky Gábor egykori mindenesét felmentette az ellene emelt vád alól. Az indoklás szerint esetében mindössze egy eredménytelen befolyásolási cselekmény volt megállapítható. Antal Attila harmadrendű vádlottat, a BKV Zrt. egykori vezérigazgatóját folytatólagosan elkövetett hűtlen kezelés bűntette, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt másfél év börtönre ítélte a törvényszék, de a büntetés végrehajtását három év próbaidőre felfüggesztette. Balogh Zsolt negyedrendű vádlottat, a BKV Zrt. Antal Attilát követő vezérigazgatóját hűtlen kezelés bűntette, valamint magánokirat felhasználásának vétsége miatt egy év két hónap, két év próbaidőre felfüggesztett börtönt kapott. Mátay-Horváth Éva hatodrendű vádlottat, Szalainé Szilágyi Eleonórát, a BKV volt humánpolitikai igazgatóját, valamint három másik személyt azonban a bíróság felmentette.
Nem vadásztak Demszkyre
Az ügyész már az ítélethirdetés után bejelentette, hogy fellebbezni fog a döntés ellen, a Központi Nyomozó Főügyészség vezetője pedig néhány nappal később rendkívüli sajtótájékoztatót is tartott. Keresztes Imre már ott elmondta, hogy az elsőfokú ítélet ellen többirányú fellebbezést nyújt be az ügyészség. Azoknak a vádlottaknak az esetében, akiknek kimondta a bűnösségét a bíróság, az ügyészség elsősorban törvénysértően enyhe büntetésekre hivatkozva jelentett be fellebbezést. Részben, mert azok mértéke a büntetési tétel középmértékét se éri el, részben pedig azért, mert azok végrehajtását felfüggesztette a bíróság. Beszélt arról is, hogy nem volt törvényes alapja annak, hogy a BKV-ügyben kihallgassák Demszky Gábort, illetve hangsúlyozta, nem tud arról, hogy “vadásztak” volna a volt főpolgármesterre, vagy hogy olyan alkut ajánlottak volna Hagyó Miklósnak: ha terhelő vallomást tesz Demszkyre, enyhébb elbírálásra számíthat.
Nem volt elég bizonyíték az MSZP volt pénztárnoka ellen?
A főügyész portálunknak arra a kérdésére, hogy miért hiányoznak – feltételezett – kulcsszereplők a vádlottak padjáról, elmondta, ennek oka, hogy a nyomozás során beszerzett bizonyítékok nem voltak elegendőek ahhoz, hogy az érintetteket„megszólaltassák”. Ahogy arról a PestiSrácok.hu is beszámolt, Demszky mellett a szocialisták volt pénztárnokát is “karcolgatta” a BKV-ügy. Horváth Éva, Hagyó volt sajtósa nyomozati vallomásában ugyanis azt állította, hogy három nagy fővárosi közműcég (Főtáv, Vízművek vagy az FKF), valamint a BKV, és az MVM Puch politikai befolyására, nyomására hirdetett a politikus – strómanokon keresztül irányított – cégeinél, a befolyt bevétel egy részét pedig pártfinanszírozásra fordították. A nő két ilyen céget nevezett meg, a Media Magnet Kft.-t és a Stop.hu újságot kiadó OPT Kft.-t. Horváth Éva azt is elmondta a nyomozóknak, hogy Puch, illetve beosztottjának irodájában van egy-egy páncélszekrény, amiből „illegális kifizetéseket teljesítettek”.
Címlapfotó: origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS