Megdőlni látszik az Iszlám Állam hóhérának tartott F. Hassan alibije, miután az ENSZ menekültügyi biztosa szerint a férfi egyes rokonai ugyan valóban szerepelnek a menekültügyi nyilvántartásban, ő maga viszont nem. Ráadásul korábban azt állította, hogy Törökországba érkezve, Adana városában egy ENSZ-irodától kért segítséget, csakhogy időközben kiderült, Adanában nincs, és nem is volt ENSZ-iroda. Az is megdőlni látszik, hogy az Iszlám Állam emírjének tartott férfi írástudatlan lenne, mivel a kedd délelőtti tárgyaláson probléma nélkül felismerte ismerőseinek neveit és telefonszámait az elé tartott nyomtatványon, vagyis láthatóan tud olvasni egy bizonyos szinten, így pedig az sem kizárt, hogy képes lehetett a neki tulajdonított kivégzések megszervezéséhez.
A nyomozás során begyűjtött bizonyítékok ismertetésével folytatódott az Iszlám Állam hóhérának tartott F. Hassan pere a Fővárosi Törvényszéken. Ennek során kiderült, nem stimmelnek bizonyos részletek F. Hassan beszámolójában.
Korábban ugyanis vallomásában úgy nyilatkozott, Törökországba érve Adana városában telepedett le családjával, ahol a helyi ENSZ- irodától kapott segítséget. Csakhogy kiderült, Adanában nincs ENSZ-iroda, igaz helyette van egy Európai Uniós finanszírozású menekülteket segítő iroda. Itt valóban regisztrálták és kapott egy bankkártyát is, amelyre uniós forrásokból családtagonként havi 120 török lírát (nagyjából 16 euró) utaltak át.
A bíróság arról is beszámolt, hogy bár az ENSZ menekültügyi nyilvántartásában nem szerepel F. Hassan, de Törökországban kapott papírokat, amellyel az országon belül szabadon mozoghatott, azonban ahogy arra az ügyészség is felhívta a figyelmet az, hogy a török hatóságok igazolták, hogy Hassan az országban tartózkodott, nem garantálja, hogy ne utazott volna később vissza Szíriába. Az ügyész megjegyzésében hozzátette, az Iszlám Állam gyakorlatába beletartozik, hogy katonáikat átküldik a határ török oldalára időnként “pihentetni”, így nem kizárt, hogy F. Hassan adanai tartózkodása is csak egy ilyen ciklus volt.
A bizonyítékok ismertetése során az is kiderült, hogy nem teljesen igaz az az állítás, hogy F. Hassan teljesen analfabéta, ugyanis a védők által tanúnak felterjesztett személyek ( F. Hassan adanai ismerősei) neveit és telefonszámát probléma nélkül felismerte a férfi, vagyis nem áll meg az az állítás, miszerint azért sem lehetett az Iszlám Állam emírje, mert teljesen analfabéta.
A bíróság az ülés végén határozott F. Hassan letartóztatásának meghosszabbításáról, mivel fennáll a szökés és elrejtőzés veszélye, azzal a kitétellel, hogyha szeptember végéig nem születik ítélet az ügyben, a másodfokú bíróság felülvizsgálja a szabadlábra helyezés lehetőségét.
Az ügyben a következő tárgyalást április 3.-án tartják, amikor tanúként fogják meghallgatni F. Hassan feleségét.
Fotó:Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS