A rossz hír az, hogy a modern, a posztmodern társadalom, sőt, a jogállam, a fékek és ellensúlyok, a szójalatte és a vegán kaja is a vegyiparon múlik, ugyanis szinte minden ipar vegyipar is részben-egészben. A festéket például, amit szétlocsol a Momentum, még ha állítólag környezetbarát is, a vegyipar csinálja. Nagyon kíváncsi lennék, amikor Botka elvtárs a gonosz kapitalistákkal tárgyal, milyen alapon gondolja azt, hogy a világon egyedül Szegeden lesz olyan ipar, ami egyetlen molekulányi melléktermék nélkül állítja elő Greta Thunberget, nyilván valami természetes anyagból, mondjuk bambusz szívószálak reciklálásával.
A legelésen kívül minden emberi tevékenység környezetszennyező, beleértve a ruhaviselést, a gyógyszerszedést, a közösségi média használatát és a liberális jogállamot is. Botka elvtárs igazi környezetvédő, a mai értelemben; mindent ellenez környezetvédelmileg, ami nem hoz neki politikai hasznot saját maga szerint. Viszont soha egyetlen gyár teljes környezeti összefüggésrendszerének sem fog utánanézni, egyetlen mérést, ellenőrzést sem fog megszervezni, finanszírozni, és ha bármilyen rendes mérésen alapuló adat kerül elé, azt meg nem fogja megérteni.
A baj tehát az, hogy Botka elvtárs az alábbi posztjával a maga részéről letudta a teljes környezetvédelmet és az általa hozott befektetők egyikének sem fog soha utánanézni, hogy azok eregetnek-e bármit is bárhová. Hiszen az ő haverjai mind szentek, nem vegyipart művelnek, hanem teljesen zölden gyártanak valamit, amiből csak Szeged közigazgatási határain túl lesznek egy frappáns jogi átalakulás után vegyi anyagok. Csak azt nem értjük, hogy a csúnya „üzleti érdek”, illetve „hírzárlat” szavak miként kerülhettek be a „környezetvédő” varázsszavaktól hemzsegő posztba.
Az elmúlt napok sajtóhírei ellenére nem lesz kínai akkugyár Szegeden, és semmilyen más vegyipari tevékenység sem. Elkezdtük egy 300 hektáros ipari park kialakítását, amihez már évek óta kértük a kormány támogatását, most végre sikerült elérni. Ennek felét már megvettük, a többit is szeretnénk, ha nem megy, kisajátítja az önkormányzatunk. A vonatkozó törvény szerint a földek vételárát a megyei kormányhivatal állapítja meg. A föld Szeged tulajdonába kerül. Az elmúlt évben tárgyaltunk olyan világcégekkel, akik környezetbarát, fenntartható termékeket állítanak elő, a legszigorúbb környezetvédelmi előírások mellett. Sok személyes tárgyaláson vagyunk már túl itthon és külföldön is. Az ilyen beruházások esetében, üzleti érdekek miatt, érthető módon teljes „hírzárlatot” vár el a lehetséges befektető, aki több ezer új munkahelyet hozhat létre városunkban. Kérem megértő türelmüket, még nincs végleges döntés. Szeged „zöld város”, csak modern, fenntartható, környezetbarát beruházás megvalósítását támogatjuk városunkban!
– írja Botka.
Vezető kép: Botka László polgármester beszédet mond a Szegedi Biológiai Kutatóközpont felavatásának 50. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen 2023. október 13-án. Fotó: MTI/Illyés Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS