A Fidesz–KDNP továbbra is szignifikáns, azaz a statisztikai hibahatárokat meghaladó különbséggel vezet a baloldal előtt a Real-PR 93 február második hetében végzett kutatása szerint. A Mandiner beszámolójából kiderül: a baloldal sikertelensége mögött “az ellenzéki közös listaállítás elhúzódása, a baloldal sikertelen népszavazási kezdeményezése, valamint Márki-Zay Péter erőtlen kampányteljesítménye” áll.
Hét héttel a választás előtt jelentős a baloldal lemaradása: a kormánypártokra a biztos szavazó pártválasztók 54 százaléka adná a voksát, a baloldal közös listájára csak 41 százalék – írta a Mandiner. A portál beszámolója szerint a kormánypártok támogatottsága nem változott december óta, a baloldalra ugyanakkor most négy százalékponttal kevesebben szavaznának. A Mandiner szerint ennek a csökkenésnek a hátterében “az ellenzéki közös listaállítás elhúzódása, a baloldal sikertelen népszavazási kezdeményezése, valamint Márki-Zay Péter erőtlen kampányteljesítménye” áll.
A cikkben kitérnek arra is, hogy a kisebb pártok együttes eredménye 1 százalékról 5 százalékra nőtt december óta: a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Mi Hazánk Mozgalom 2, illetve 3 százalékon áll jelenleg. Hangsúlyozták, hogy alapvető eltérések láthatók a fővárosi és a vidéki lakosság pártpreferenciáiban: előbbiek többségükben ellenzékiek, utóbbiak többségükben kormánypártiak.
A pártpreferenciák és a lakóhely közötti kapcsolat nemcsak a főváros–vidék viszonylatban mutatkozik meg, hanem a vidéken belül is, hiszen bár mindkét településtípusban abszolút többséget alkotnak a kormánypártiak, a községekben 61 százalék, a városokban 55 százalék az arányuk.
Az ellenzéki közös lista támogatottsága a falvakban mindössze 35 százalék, a városokban 40 százalék – derül ki a Real-PR 93 debreceni székhelyű országos és helyi közvélemény-kutató cég reprezentatív felméréséből, amit ezer állampolgár telefonos megkérdezésével készítettek február 9-11. között.
Forrás: MTI, Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS